W 1309 r. wieś należała do kilku mieszczan toruńskich. W okresie XVIII i XIX w. majątek obrowski należał kolejno do rodzin: Nałęczów, Romockich, Ramlau, Rudowskich oraz Góreckich. Zachowany dwór pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W 1824 i 1825 r. przebywał w nim i koncertował Fryderyk Chopin.
Istniejący do dzisiaj kościół zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1892-1893 i konserwowano w 1901 roku. Wieża kościoła została zniszczona w okresie I wojny światowej. Zachowało się jednak unikatowe zdjęcia kościoła z wieżą dzwonniczą.
Zaciszne oczko wodne o powierzchni 7 hektarów wtopione w gęstą otulinie sosnowego boru, o istnieniu którego wciąż wie niewielu. Znajduje się w pobliżu bardziej znanego jeziora Osieckiego – jadąc w kierunku Osieka, należy 2 km przed wioską skręcić w lewo w leśną drogę.
Dwór w Łążynie został zbudowany na początku XIX wieku. Jest zwrócony frontem ku północnemu zachodowi. Drewniany, konstrukcji zrębowej z piętrowymi facjatami konstrukcji szkieletowej, otynkowany.
W Zębowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy, zajmujący areał 2.80 ha. Od I poł. XVIII w. do II poł. XIX w. właścicielem majątku była rodzina Nałęczów. W pałacu mieści się obecnie szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia oraz mieszkania.
Tajemniczy krzyż w Zębowie, stojący przy skrzyżowaniu dróg z Łążyna do Kuźnik, to pomnik upamiętniający ofiary epidemii cholery – ostrej i zaraźliwej choroby zakaźnej przewodu pokarmowego. Ufundowany został w 1858 roku przez ówczesnego właściciela majątku Zębowo Michała Nałęcza, który w ten sposób zapragnął uczcić pamięć zmarłych włościan.
Silno to jedna z najstarszych wsi mennonickich na ziemi dobrzyńskiej. Mennonici zwani, również olędrami lub olendrami, przybyli z Niderlandów w okresie Reformacji w 2 połowie XVI wieku i zasiedlili Silno (zwane wówczas Neu Schlingen). Stworzyli zamkniętą, odizolowaną od reszty społeczeństwa grupę, pracując ciężko przy osuszaniu i zagospodarowywaniu nadwiślańskich bagien.
19 października o godzinie 11:00 w Osieku nad Wisłą została otwarta powierzchnia edukacyjna. Miejsce w lesie, w pobliżu szkoły i ośrodka zdrowia jest dostępne dla wszystkich spragnionych eko-odpoczynku. Powierzchnia edukacyjna służyć będzie zarówno przedszkolakom, jako miejsce poznawania podstawowych gatunków drzew i zabawy na świeżym powietrzu, jak i starszym mieszkańcom, jako miejsce, w którym można spędzić czas aktywnie, ekologicznie i edukacyjnie.