Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • herb powiatu toruńskiego

„Powiatowy Programu Opieki nad Zabytkami (…)" – wynik konsultacji

Zakończył się proces konsultacyjny projektu Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Toruńskiego na lata 2023-2026.
 • Herb Powiatu Toruńskiego

Konsultujemy Program Opieki nad Zabytkami Powiatu Toruńskiego na lata 2023-2026

Starosta Toruński ogłasza konsultacje nad projektem Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Toruńskiego na lata 2023-2026.

Na Państwa opinie, sugestie i uwagi (na formularzu – do pobrania poniżej) czekamy do 20 listopada br.
 • plakat informujący o możliwości pełnienia funkcji społecznego opiekuna zabytków

I ty możesz zostać społecznym opiekunem zabytków!

Jeśli interesujesz się zabytkami, zależy Ci na zachowaniu ich wartości i utrzymaniu w jak najlepszym stanie, posiadasz wiedzę o pamiątkach przeszłości oraz pragniesz ją pogłębiać, a także dzielić się nią z innymi, zostań społecznym opiekunem zabytków.

Społeczny opiekun zabytków – kto to jest?

Społeczny opiekun zabytków to osoba fizyczna bądź osoba prawna (np. stowarzyszenie), która podejmuje działania związane zachowaniem zabytków w jak najlepszym stanie oraz dzieli się wiedzą o nich. Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytkowych miejsc i opieki nad nimi.
 • Kapliczka w Kowrózku

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne….

były tematem przewodnim tegorocznej edycji powiatowego konkursu „Nasze dziedzictwo – poznawanie przez odkrywanie”. Konkursem tym Powiat Toruński włączył się w obchody trwających w dniach 10-18 września 2022 r. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie w jakiej miejscowości na terenie powiatu toruńskiego znajduje się obiekt sztuki sakralnej ukryty pod puzzlową układanką. Najszybciej poprawnej odpowiedzi udzielili: Ilona Kamińska, Dorota Koprowska-Czupich, Małgorzata Kroskowska, Hanna Pawlak, Katarzyna Śmigielska i Michał Młotkowski.

W nagrodę otrzymują oni nagrody książkowe, w tym przewodnik „Zapomniane miejsca. Kujawsko-Pomorskie”, autorstwa Tomasza Stochmala, pełniącego również funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków. 

 • Plakat o konkursie

Znasz kapliczki, krzyże i figury przydrożne w powiecie toruńskim? Weź udział w konkursie!

Powiat Toruński, po raz kolejny włączając się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa* zachęca mieszkańców powiatu toruńskiego do udziału w konkursie „Nasze dziedzictwo - poznawanie przez odkrywanie”, którego celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach znajdujących się na terenie powiatu toruńskiego. Tym razem tematem przewodnim będą kapliczki, krzyże i figury przydrożne. Konkurs przeprowadzony zostanie wyłącznie za pośrednictwem Serwisu Facebook pod adresem https://www.facebook.com/PowiatTorunski w dniach 10 i 11 września 2022 r.

 • Logo Narodowego instytutu Narodowego

"Samorząd dla dziedzictwa" - start konkursu

Rozpoczął się nabór do nowego ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków pod nazwą „Samorząd dla Dziedzictwa”. Jego adresatami są samorządy gminne (miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie), które wzorowo wywiązują się z obowiązku opracowywania i wdrażania gminnych programów opieki nad zabytkami, spełniając ustawowe cele realizacji tych programów.
 • Plakat dotyczący akcji I ty zostań społecznym opiekunem zabytków

I ty możesz zostać społecznym opiekunem zabytków!

Jeśli interesujesz się zabytkami, zależy Ci na zachowaniu ich wartości i utrzymaniu w jak najlepszym stanie, posiadasz wiedzę o pamiątkach przeszłości oraz pragniesz ją pogłębiać a także dzielić się nią z innymi, zostań społecznym opiekunem zabytków.

Społeczny opiekun zabytków – kto to jest?

Społeczny opiekun zabytków to osoba fizyczna bądź osoba prawna (np. stowarzyszenie), która podejmuje działania związane zachowaniem zabytków w jak najlepszym stanie oraz dzieli się wiedzą o nich. Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytkowych miejsc i opieki nad nimi.
 • obserwatorium astronomiczne UMK-fotAndrzej Romański (2)

Obserwatorium w Piwnicach wpisane do rejestru zabytków

Obserwatorium astronomiczne Instytutu Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach zostało wpisane do rejestru zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął Sambor Gawiński, kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

W skład zabytkowego zespołu obserwatorium wchodzą: budynek naukowo-mieszkalny z lat 1954-1957, cztery pawilony obserwacyjne z lat 1948, 1954-1957 oraz 1961-1962, budynek ośrodka radioastronomii z lat 1972-1973, park otaczający obserwatorium wraz z aleją dojazdową, a także otoczenie budynku radioastronomii.

 • 177849952_4004846116264462_8422255095636790945_n

On-line o zabytkach

W piątek, 23 kwietnia 2021 r. za pomocą komunikatora internetowego odbyło się spotkanie ze społecznymi opiekunami zabytków. Funkcję tę w powiecie toruńskim czynnie pełnią: Dariusz Chrobak, Marek Pawłowski, Tomasz Stochmal i Andrzej Walczyński. Do ich zadań należy m.in. podejmowanie działań związanych z zachowaniem wartości zabytkowych obiektów, opieka nad nimi, doglądanie, ale także prace – chociażby porządkowe – przy zabytkach, jak również interweniowanie i informowanie służb konserwatorskich o ich dewastacji lub zagrożeniu.
 • nid_logo

Konkurs „Zabytek Zadbany”

Narodowy Instytut Dziedzictwa informuje, że 1 stycznia 2020 r. rozpoczęła się kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany".

Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

 • Wręczenie nagrody

Tablet dla Adama Ploetza z Chełmży

Przez ostatnich 9 tygodni, w każdą sobotę, dokładnie w południe, na profilu facebookowym powiatu toruńskiego publikowaliśmy obrazkową zagadkę. Grafika przedstawiała zabytkowy obiekt ukryty pod puzzlową układanką. Osłonięte były tylko trzy losowe „klocki”, ukazując fragmenty fotografii. Zadaniem uczestników konkursu „Nasze dziedzictwo – poznawanie przed odkrywanie” było odgadnięcie jaki zabytek przedstawia zdjęcie i gdzie się on znajduje. Jako organizatorzy konkursu każdorazowo mieliśmy przygotowane dwie podpowiedzi, odkrywające kolejne elementy obrazka, w razie gdyby zagadka okazała się zbyt trudna. Jednak okazało się, że żadna podpowiedź nie była potrzebna, bo uczestnicy konkursu prawidłowo odpowiadali na pytanie już za pierwszym razem!
 • logo konkursu

Zabytki powiatu znam – tablet wygrywam!

Powiat Toruński włączając się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa* zachęca mieszkańców powiatu do udziału w konkursie „Nasze dziedzictwo - poznawanie przez odkrywanie”, którego celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach znajdujących się na terenie powiatu toruńskiego.

Konkurs przeprowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem Serwisu Facebook pod adresem https://www.facebook.com/PowiatTorunski.

Przez okres najbliższych dziewięciu tygodni, w każdą sobotę, począwszy od 19 września br. o godz. 12:00 na profilu facebookowym powiatu toruńskiego zamieszczony zostanie post ze zdjęciem, częściowo odsłoniętym, przedstawiającym zabytkowy obiekt z terenu powiatu toruńskiego.
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.