były tematem przewodnim tegorocznej edycji powiatowego konkursu „Nasze dziedzictwo – poznawanie przez odkrywanie”. Konkursem tym Powiat Toruński włączył się w obchody trwających w dniach 10-18 września 2022 r. Europejskich Dni Dziedzictwa.
Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie w jakiej miejscowości na terenie powiatu toruńskiego znajduje się obiekt sztuki sakralnej ukryty pod puzzlową układanką. Najszybciej poprawnej odpowiedzi udzielili: Ilona Kamińska, Dorota Koprowska-Czupich, Małgorzata Kroskowska, Hanna Pawlak, Katarzyna Śmigielska i Michał Młotkowski.
W nagrodę otrzymują oni nagrody książkowe, w tym przewodnik „Zapomniane miejsca. Kujawsko-Pomorskie”, autorstwa Tomasza Stochmala, pełniącego również funkcję Społecznego Opiekuna Zabytków.
Powiat Toruński, po raz kolejny włączając się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa* zachęca mieszkańców powiatu toruńskiego do udziału w konkursie „Nasze dziedzictwo - poznawanie przez odkrywanie”, którego celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach znajdujących się na terenie powiatu toruńskiego. Tym razem tematem przewodnim będą kapliczki, krzyże i figury przydrożne. Konkurs przeprowadzony zostanie wyłącznie za pośrednictwem Serwisu Facebook pod adresem https://www.facebook.com/PowiatTorunski w dniach 10 i 11 września 2022 r.
Obserwatorium astronomiczne Instytutu Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach zostało wpisane do rejestru zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął Sambor Gawiński, kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków.
W skład zabytkowego zespołu obserwatorium wchodzą: budynek naukowo-mieszkalny z lat 1954-1957, cztery pawilony obserwacyjne z lat 1948, 1954-1957 oraz 1961-1962, budynek ośrodka radioastronomii z lat 1972-1973, park otaczający obserwatorium wraz z aleją dojazdową, a także otoczenie budynku radioastronomii.
Narodowy Instytut Dziedzictwa informuje, że 1 stycznia 2020 r. rozpoczęła się kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany".
Konkurs „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.