Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Budżet-Obywatelski-2020-2021-www

Podsumowanie BO Powiatu Toruńskiego 2020/2021

Góralską nutą - wspólnym kolędowaniem z kapelą Ochodzita rozpoczęliśmy, kolejną 5. już, edycję budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Trwają przygotowania do realizacji kolejnych zadań. Zanim jednak kolejna edycja rozkręci się na dobre chcemy zaprosić Państwa w podróż po projektach zrealizowanych w poprzedniej, wyjątkowej edycji budżetu obywatelskiego.

 • na zdjęciu uczestnicy rajdu

Rowerem przez Złąwieś Wielką

Rajdy rowerowe organizowane przez miłośników dwóch kółek z gminy Zławieś Wielka zawsze cieszą się dużą popularnością. Te, które odbyły się w październiku finansowane były z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i przyciągnęły na start łącznie ponad 130 cyklistów, którzy po powiatowych ścieżkach rowerowych pokonali trasę 30 km.

Wśród uczestników rajdu nich nie zabrakło oczywiście najmłodszych mieszkańców naszego powiatu dla których organizatorzy przygotowali konkursy sprawnościowe z nagrodami. Dorośli także musieli wykazać się wiedzą bowiem na mecie czekał na nich test do rozwiązania. Najlepsi otrzymali nagrody. Do rąk uczestników rajdu powędrowały także akcesoria rowerowe oraz mapy powiatu toruńskiego z aktualnymi i zaprojektowanymi do realizacji ścieżkami rowerowymi.
 • Otwarcie powierzchni edukacyjnej w Osieku (8)

EKO-odpoczynek w Osieku

19 października o godzinie 11:00 w Osieku nad Wisłą została otwarta powierzchnia edukacyjna. Miejsce w lesie, w pobliżu szkoły i ośrodka zdrowia jest dostępne dla wszystkich spragnionych eko-odpoczynku. Powierzchnia edukacyjna służyć będzie zarówno przedszkolakom, jako miejsce poznawania podstawowych gatunków drzew i zabawy na świeżym powietrzu, jak i starszym mieszkańcom, jako miejsce, w którym można spędzić czas aktywnie, ekologicznie i edukacyjnie.

 • las

Edukacyjny i ekologiczny wtorek w Osieku

Już jutro, 19 października o godzinie 11:00 w Osieku zostanie otwarta powierzchnia edukacyjna. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą powierzchnia edukacyjna? Jest to wytyczona ścieżka ekologiczna w lesie w Osieku nad Wisłą. Swój początek ma przy ulicy Lipowej. Prace przy powstawaniu powierzchni trwały kilka miesięcy. Były podzielone na kilka etapów. Pierwszym z nich były wytyczenie trasy i uzgodnienie jej przebiegu z Nadleśnictwem Dobrzejewice. Następnie mieszkańcy przygotowali teren i posadzili nowe gatunki flory. Zwieńczeniem inwestycji było ustawienie tablic edukacyjnych, koszy na śmieci, drogowskazów i tabliczek z nazwami leśnych okazów.

 • DZIEŃ SADZENIA DRZEW(3)

Dzień Sadzenia Drzew

Wspólna akcja pod hasłem „Zadrzewienie ulic zachodnich Łysomic” została zaplanowana już w najbliższą sobotę tj. 16 października. Odbędzie się ona na terenie Gminy Łysomice a dokładnie w jej zachodniej części obejmujące ulice: Graniczną, Wiejską, Lnianą, Polną, Łąkową, Wiązową i Modrzewiową.

 • plakat dotyczący rajdu

Rowerem przez powiat

Już w najbliższą niedzielę, 17 października br. miłośników 4 kółek zapraszamy do udziału w rodzinnym rajdzie rowerowym w ramach projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

Dla każdego uczestnika przewidziano m.in. mapkę powiatu toruńskiego z zaznaczonymi ścieżkami rowerowymi.

Czekamy na Was o godz. 11:00 przy Szkole Podstawowej w Górsku
 • Zawały - październik 2021 (6)

Aktywne Zawały przez cały rok

Miał odbyć się już rok temu, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze...

Od czerwca do października sołectwo Zawały zorganizowało 4 formy aktywności sportowych dla swoich mieszkańców. W czerwcu był to rodzinny rajd rowerowy, na koniec wakacji odbył się turniej rodzinny, we wrześniu odbyły się warsztaty maszerowania z kijkami i pierwszej pomocy. Ostatnią aktywnością była zumba. Intensywne ćwiczenia podczas których można było nie tylko zadbać o kondycję ale również miło spędzić czas słuchają muzyki i oddać się pasji jaką jest taniec zaowocowały wybuchem endorfin.

 • plakat dotyczący rajdu

Rowerowy październik

Już w najbliższą niedzielę, 3 października br. zapraszamy do udziału w rodzinnym rajdzie rowerowym w ramach projektu finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
Startujemy o godz. 11:00 w Złejwsi Wielkiej - plac przy GOPS.
Dla uczestników spotkania organizatorzy zapewniają gry, zabawy oraz konkursy z nagrodami, poczęstunek, a na zakończenie ognisko.
 • 64739

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” za nami

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” odbył się 25 września br. w Gminie Chełmża w Zelgnie. Jego główny cel to kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez promocję kuchni staropolskiej.

Oficjalnego otwarcia turnieju dokonali przedstawiciele Powiatu Toruńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski i członek Zarządu Łukasz Kowalski wraz z Wójtem Gminy Chełmża Jackiem Czarneckim i pomysłodawczynią oraz liderką projektu Stanisławą Stasieczek.

 • 2021-09-14 XIII Zjazd Sołtysów i VII Zjazd KGW (97)

Czas na coś dla ducha!

Dzięki ogromnemu poparciu – ponad 1 700 oddanych głosów dla projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego – mieszkańcy powiatu mogli po raz kolejny wziąć udział w spotkaniach z kulturą. Tym razem muzyka rozbrzmiała dla sołtysów i pań z kół gospodyń wiejskich w czasie ich dorocznego Zjazdu w Ośrodku Wypoczynkowym Grodno. Po części merytorycznej spotkania na scenę Sali Bankietowej wkroczyli muzycy z Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka. Występ sfinansowany został z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i był to już trzeci z pięciu zaplanowanych w projekcie koncertów.

 • koncert skrzypaczek w Osieku (3)

Królowe skrzypiec zelektryzowały publiczność!

Wrzesień w budżecie obywatelskim należał do Queens of Violin. Duet dwukrotnie gościł w powiecie toruńskim, najpierw podczas koncertu w plenerze w Czernikowie, tydzień później w Osieku. Artystki, które na swym koncie mają ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą dały niezwykle dynamiczny koncert łączący muzykę klasyczną w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec elektrycznych. Taka mieszanka utworów spowodowała burzę oklasków, bisy oraz owacje na stojąco.

 

 • zdjęcie z koncertu

Niezwykle wzruszający koncert…

W minioną niedzielę w Auli w Czernikowie odbył się koncert "Ars Longa" pamięci Piotra "Kuby" Kubowicza. Wydarzenie finansowane było z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w ramach projektu „Archipelag Artystycznych Marzeń”.

Poniżej relacja z koncertu widziana okiem występujących artystów:

„Jesteśmy wzruszeni królewskim przyjęciem, które przygotowały nam władze i mieszkańcy gminy Czernikowo w powiecie toruńskim.
Ten koncert, podobnie jak premiera w Marcinkowie, potwierdza wielki talent kompozytorski Piotra oraz ponadczasowość Jego twórczości.
Chociaż sam siebie skromnie określał "melodyjkarzem", to owacje po kolejnych utworach udowodniły, że był artystą niezwykłego formatu...

 • Całym rokiem aktywnym krokiem w Zawałach (1)

„Całym rokiem aktywnym krokiem” w Zawałach

Czy to wiosna, lato, jesień, Zawały są aktywne przez cały rok. W minioną sobotę odbyła się trzecia już impreza realizowana w ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Tym razem mieszkańcy Zawał maszerowali z kijkami i biegali. Wszystkie aktywności poprzedził trening rozgrzewający. Nie straszna im była nawet jesienna plucha. W remizie OSP mieszkańcy odbywali kurs pierwszej pomocy.

 • plakat o koncercie

Muzyczna uczta w Czernikowie

W najbliższą niedzielę, 19 września br. w Auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbędzie się koncert „Ars Longa” poświęcony pamięci Piotra „Kuby” Kubowicza, kompozytora, wokalisty, artysty m.in. Piwnicy pod Baranami.
Podczas koncertu wystąpią znamienici artyści interpretując muzyczne dokonania „Kuby”: Kamila Klimczak, Urszula Makosz, Marek Bałata, Janusz Radek, Maciej Półtorak, Paweł Pierzchała, Michał Półtorak, Piotr Restek Restecki, Jarosław Wilkosz, Jerzy Odrowąż Wysocki.
 • zdjęcie artystek

„Qulturoweekendów” ciąg dalszy

Po udanym koncercie w Czernikowie Królowe Skrzypiec zawitają do Osieka. „Queens of Violins”, czyli duet niezwykle energetycznych absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe współpracujących z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej zagra koncert w miejscowej szkole. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny!
Warto wspomnieć, iż artystki mają na swym koncie ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, a w repertuarze kanon muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec. Posiadają zatem duże doświadczenie, które w połączeniu z profesjonalizmem gwarantuje wysoki poziom artystyczny.
 • plakat bieganie

Jesienne bieganie i maszerowanie w Zawałach

Zawały nie zwalniają tempa, aktywnie powitają nadchodzącą jesień. Już w najbliższą sobotę odbędzie się jesienne bieganie i maszerowanie w Zawałach. Jest to już 3 z cyklu imprez realizowanych w ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • Plakat - turniej

Bociani Raj – zapraszamy na Turniej Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża

Już 25 września odbędzie się długo wyczekiwany Turniej Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża „Bociani Raj”.

W programie imprezy przewidziano prezentację potraw konkursowych, występ Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej, prezentację konkurencji „Pokaż swoją miejscowość – sołectwo”, koncert zespołu „Polskie Kwiaty”, „Gotowanie na ekranie” – podsumowanie gminnej akcji kulinarnej a na zakończenie koncert Zespołu „Pikus Band” z Zelgna.

 • zdjęcie artysty podczas koncertu

Brunetki i blondynki w Makowiskach

„Brunetki, blondynki…”, „O sole Mio”, „My way” i wiele innych niezapomnianych przebojów wybrzmiało podczas koncertu, który w minioną sobotę odbył się w Makowiskach. Zawitał tam bowiem nietuzinkowy gość – tenor Andrzej Kubacki.
Artysta od ponad 30 lat odnosi sukcesy koncertując na scenach całego świata. W swoim repertuarze ma zarówno utwory klasyczne, jak i muzykę rozrywkową. Jest także autorem tekstów, kompozytorem, fantastycznym wykonawcą z zacięciem aktorskim. Artystę cechuje również niesamowita łatwość nawiązywania kontaktu z audytorium. Jego koncerty przyciągają więc rzesze publiczności, dostarczają wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Tak też było w Makowiskach. Występ porwał zebranych w muzyczną podróż po światowych standardach muzyki klasycznej i operowej.
 • plakat dotyczący koncertu

„Qulturoweekendy” w Czernikowie i Osieku

Kalejdoskop wydarzeń realizowanych z budżetu obywatelskiego rozkręca się na dobre. Za nami dwa udane koncerty w Makowiskach i Sławkowie, natomiast najbliższa niedziela (12 września) należeć będzie do Czernikowa.
Rządzić tam będą „Queens of Violins”, czyli Królowe Skrzypiec – duet niezwykle energetycznych absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na stałe współpracujących z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Na swoim koncie mają ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, a w repertuarze kanon muzyki klasycznej w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec. Posiadają zatem duże doświadczenie, które w połączeniu z profesjonalizmem gwarantuje wysoki poziom artystyczny.
 • Teatr w Sławkowie (8)

Sztuka trafiła pod strzechę

I to dosłownie! A to za sprawą aktorów związanych z toruńskim teatrem Afisz, którzy w niedzielne południe zawitali do Sławkowa. Tam, na dziedzińcu drewnianej chaty pełniącej rolę miejscowej świetlicy wiejskiej, spotkała się lokalna społeczność, by obejrzeć spektakl pt. "Lecz się w szpitalu". Dynamiczna akcja, dowcipne teksty, świetna muzyka grana na żywo, dużo piosenek, zawodowi aktorzy, fantastyczne wokale, do tego świetny kontakt z publicznością, która dzięki magii teatru stała się pacjentami w kabaretowej przychodni. Czegóż chcieć więcej? A jeżeli dołożymy jeszcze to tego piękną pogodę, lokalne przysmaki i sławkowską gościnność to nie ma lepszej recepty na udany dzień!

 • budynek Poniatowki w Sławkowie

Koncert z Poniatówką w tle!

Tak jak przed dwoma wiekami wędrowne grupy teatralne odwiedzały miasta i wsie, tak i teraz organizatorzy kolejnego wydarzenia IV edycji naszego budżetu obywatelskiego umilą nam czas koncertem dostarczonym bezpośrednio w miejsce zamieszkania!
W najbliższą niedzielę do sławkowskiej Poniatówki przybędzie grupa artystów związanych z toruńskim teatrem AFISZ. W czasie plenerowego koncertu na dziedzińcu przed chatą usłyszymy m.in. piosenki ze spektaklu „Lecz się w szpitalu”. Artyści liczą na czynny udział publiczności! ;)
 • plakat o koncercie

Tenor w Makowiskach!

To już kolejny koncert finansowany z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, który odbędzie się w ten weekend.
W najbliższą sobotę, 4 września, do Makowisk zawita znany tenor Andrzej Kubacki, który od ponad 30 lat odnosi sukcesy koncertując na scenach całego świata. W swoim repertuarze ma zarówno utwory klasyczne, jak i muzykę rozrywkową. Andrzej Kubacki to także autor tekstów, nietuzinkowy aktor oraz kompozytor. Cechuje go niezwykła umiejętność nawiązywania kontaktu z audytorium. Jego koncerty przyciągają rzesze publiczności, dostarczają wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

 • Zawały - impreza rodzinna BO (1)

Turniej rodzinny za nami

W ostatni weekend wakacji, w sobotę 28 sierpnia br. w Zawałach odbył się turniej rodzinny. Całe rodziny rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych. Turniej został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • 2021-08-30 Konferancja dotycząca Budżetu Obywatelskiego - delegacją powiatu wrocławskiego (8)

Podpatrują nasz budżet obywatelski

Grupa samorządowców z powiatu wrocławskiego przyjechała do powiatu toruńskiego na wizytę studyjną. Chcą sprawdzić na własne oczy jak działa w naszym powiecie budżet obywatelski. Bogata w informacje, zdjęcia oraz filmy prezentacja multimedialna ukazująca projekty z wszystkich edycji, zaprezentowana przez pracownika Starostwa Powiatowego w Toruniu, utwierdziła naszych gości w przekonaniu, iż hasło promocyjne „Budżet obywatelski pozwala spełniać marzenia naszych mieszkańców” jest jak najbardziej właściwe.

 

 • Festiwal Żywej Historii w Chełmży (20)

Chełmża w średniowiecznym wydaniu…

W ramach projektu „Festiwal Żywej Historii” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w niedzielne popołudnie do Chełmży zjechały się całe rodziny, aby przenieść się do wczesnego średniowiecza.

Widok wikińskiego drakkaru z brodatą załogą zbliżającego się do brzegu, szczęk mieczy o tarcze oraz dźwięki dud i bębnów budziły ciekawość i przyciągały całe rodziny do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. A atrakcjom – zarówno dla dorosłych, jak i tych nieco młodszych uczestników – nie było końca.

 • Festiwal żywej historii

Festiwal żywej historii już w niedzielę!

W programie nie zabraknie takich atrakcji jak m.in. obóz Wikingów i rejsy łodzią Freya, warsztaty wykonywania bębnów, warsztat ciesielski, pokaz wykonywania drewnianych przedmiotów codziennego użytku, spotkanie z garncarzem, warsztat tworzenia naczyń ceramicznych, bicie pamiątkowych monet, wicie wianków, warsztat zielarski, tworzenie lalek motanek czy zabawy plebejskie.

 • 2021-08-22 Qń Presja w Kończewicach fot. Katarzyna Orłowska (11)

Impreza z na-PĘDEM

KOŃCZEWICE – tutaj przedostatnia  wakacyjna sobota upłynęła pod znakiem symbolu wsi, jakim jest galopujący koń, który tej miejscowości patronuje. Podczas zorganizowanego festynu rodzinnego Qń Presja z udziałem wielu atrakcji bawiły się całe rodziny.

Ośrodek Jeździecki z Gzina podczas festynu zapewnił przejażdżki konne, a właścicielka ośrodka przybliżyła wszystkim wiele ciekawostek na temat przyzwyczajeń i zachowań koni, bo jak się okazuje, zwierzęta te, to wyjątkowe i wspaniałe istoty towarzyszące ludziom od wieków, wszechstronnie i powszechnie przez nich używane. Uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się autentycznej pracy miejscowego kowala Wojciecha Piaseckiego. Obrazu imprezy dopełniły ciekawe pokazy oraz muzyczny występ kapeli Toruniacy. 

 • turniej rodzinny

Na koniec wakacji - turniej rodzinny

W ostatni weekend wakacji, sobotę 28 sierpnia br. w Zawałach odbędzie się turniej rodzinny. Od godzinie 15:00 do godziny 18:00 rodziny będą mogły rywalizować ze sobą w konkurencjach sportowych. Po sportowych zmaganiach przyjdzie czas na zabawy z animatorem. Na uczestników czekają nagrody, pamiątkowe medale, smakołyki z grilla oraz słodkości. Turniej jest organizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

 • Zaproszenie na Festyn Qń PRESJA-4

Qń Presja - festyn rodzinny w Kończewicach już w sobotę

Kolejna impreza organizowana z dofinansowaniem z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego przed nami. Tym razem zapraszamy do Kończewic na festyn rodzinny Qń Presja.
 
W programie przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Czeka Was m.in. wyścig kolarski, pokazy kowalstwa, przejażdżki konne, spotkanie z trenerem fitness, występ kapeli Toruniacy.
 • Festyn Łubianka (1)

Prozdrowotny festyn w Łubiance

W sobotę 3 lipca w Gminnym Parku Kultury w Łubiance odbył się Rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka „Dla zdrowia”. Impreza była zorganizowana przez trzy sołectwa: Łubiankę, Pigżę i Leszcz, sfinansowana z ich funduszy sołeckich, a współfinansowana ze środków z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Pierwotnie ten festyn miał się odbyć w ubiegłym roku, ale został odwołany i przesunięty w czasie z powodu pandemii.

 • Dzień dla zdrowia

Tu teleporad nie było!

Za nami „Dzień dla zdrowia” w Obrowie. Wydarzenie współfinansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego zrealizowane zostało przez liderkę projektu Barbarę Mońko-Juraszek prezeskę Fundacji „Trybik”, która do jego realizacji zaangażowała spore grono współpracowników i sponsorów. 

Lekarze specjaliści, dietetycy, fizjoterapeuci, masażyści, trenerzy personalni, pokazy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, instruktaż nordic-walking, konkursy związane z tematyką zdrowotną, zdrowe przekąski i napoje czekały na mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy zdecydowali, że niedziela będzie ich „Dniem dla zdrowia”.

 • Plakat festynu

Dla zdrowia! – rodzinny festyn finansowany z budżetu obywatelskiego

Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Łubianki, Pigży i Leszcza oraz ich rodziny na festyn z okazji Dnia Dziecka. Motywem przewodnim wydarzenia będzie promocja i ochrona zdrowia.

 • plakat dotyczący projektu

Zdrowie z budżetu obywatelskiego…

To byłoby za proste, gdyby jak za wyciągnięciem czarodziejskiej różdżki budżet obywatelski mógł zapewnić nam zdrowie. Jednakże to właśnie dzięki projektowi finansowanemu z BO mieszkańcy Obrowa, Czernikowa i Lubicza będą mogli sprawdzić jego stan oraz podjąć działania by je poprawić i poczuć się lepiej. A wszystko to za sprawą „Dnia dla zdrowia”, na który już w najbliższą niedzielę zapraszamy przed Urząd Gminy w Obrowie.
 • Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę Grodu Łoza (11)

Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę Grodu Łoza

Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę Grodu Łoza miał służyć dobrej zabawie oraz sprawdzeniu umiejętności strzeleckich mieszkańców Chełmży. Tak też się stało w niedzielę 20 czerwca 2021 r. Upał i lejący się z nieba żar nie odstraszył przybyłych na Stadion Miejski w Chełmży łuczników. Młodzież i dorośli rywalizowali w siedmiu konkurencjach i wcale nie było łatwo. Jednak zanim do tego doszło łucznicy uczestniczyli w pięciu spotkaniach warsztatowych, które prowadził instruktor łucznictwa.

 • 2021-06-20 rajd rowerowy (20)

Rowerowa niedziela w Zawałach za nami

Miał odbyć się już rok temu, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze...

W miniona niedzielę, 20 czerwca w Zawałach odbył się rodzinny rajd rowerowy. Punktualnie, o godzinie 11:00 spod remizy OSP w Zawałach wystartowało prawie 100 uczestników imprezy. Trasa rajdu przebiegała w większości przez las, co miało wyjątkowo ważne znaczenie przy ponad 30 stopniowym upale. Rowerzyści pokonali 4,5 km trasę. Na starcie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, wodę i prowiant na drogę.

 • plakat rajd rowerowy

Rajd rowerowy z podglądaniem

W najbliższy weekend, już w niedzielę 20 czerwca br. odbędzie się impreza dla miłośników dwóch kółek. O godzinie 11:00 spod remizy OSP w Zawałach wyruszy rajd rowerowy organizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. W ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” zorganizowane zostaną 4 różne imprezy sportowe. Pierwsza z nich to właśnie niedzielny rajd rowerowy.

 • plakat dotyczący turnieju

Można będzie postrzelać z łuku:)

Od 7 do 10 czerwca 2021 r. na terenie przy Stadionie Miejskim w Chełmży pod okiem wykwalifikowanego instruktora odbywać będą się warsztaty z łucznictwa. Zatem mieszkańcy Chełmży mają jeszcze 2 dni by wziąć w nich udział i stanąć do rywalizacji w turnieju łuczniczym o Złotą Strzałę Grodu Łoza, który odbędzie się 20 czerwca 2021 r. Całe wydarzenie ma charakter amatorski oraz edukacyjny i służy dobrej zabawie.
 • Otwarcie infrastruktury w Włęczu (54)

We Włęczu ponownie zabrzmiał dzwon…

11 maja Anno Domini 2021 z dzwonnicy we Włęczu po raz pierwszy od lat popłynął dźwięk dzwonu. Jako pierwszy w ruch wprawił go Kazimierz Kaczmarek – członek Zarządu Powiatu Toruńskiego, bowiem to właśnie z budżetu powiatu, a dokładnie z wydzielonego w nim budżetu obywatelskiego pozyskano środki na jego zakup. 20 tys. złotych umożliwiło niezwykle aktywnym realizatorom projektu „Dzwonnica i cmentarz we Włęczu – świadkowie historii”, czyli członkom Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie” na wykonanie drewnianego ogrodzenia cmentarza ewangelickiego, montaż drewnianych stołów i ław oraz stojaków na rowery.

 • dzwonnica we Włęczu

Uroczyste otwarcie we Włęczu

W najbliższy wtorek, 11 maja br. o godz. 12:00 przy cmentarzu we Włęczu nastąpi uroczyste otwarcie infrastruktury powstałej w wyniku realizacji projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
W ramach projektu wykonano ogrodzenie cmentarza ewangelickiego, zamontowano drewniane stoły, ławy oraz stojaki na rowery a dzwonnica wzbogaciła się o nowy dzwon.
 • 2020-10-20 Plac Zabaw w Młyńcu Drugim (1)

Plac zabaw w Młyńcu Drugim wzbogacony o dwa elementy!

Sołtys Kazimierz Smoliński był pomysłodawcą rozbudowy placu zabaw w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Na początku października zamontowano trójkąt sprawnościowy i huśtawkę podwójną na terenie przy świetlicy wiejskiej w Młyńcu Drugim. Elementy te wzbogaciły przestrzeń w centrum wsi, na której znajduje się już grill, siłownia zewnętrzna i plac zabaw.

 • 2020-10-20 Plac Zabaw w Gronowie (12)

Jest już plac zabaw w Gronowie!

Dzięki inicjatywie Pana Krzysztofa Zająca w ostatni dzień lata tj. 22.09.2020 r., na terenie przy Szkole Podstawowej w Gronowie odbył się montaż 5. elementów placu zabaw współfinansowanych z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 i budżetu gminy Lubicz.

 • Koncert w ramach projektu Plaża Chełmża (7)

Z batutą i humorem pod ….parasolem

…i to nie przeciwdeszczowym, a przeciwsłonecznym. A wszystko to za sprawą koncertu, który odbył się w miniony piątek na scenie na wodzie w Chełmży. Koncert był zwieńczeniem projektu „Plaża Chełmża” finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Uczestnicy koncertu wysłuchać mogli polskich i światowych przebojów w wykonaniu Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Wśród szumu fal rozbrzmiewały melodie filmowe, dziecięce przeboje i aranżacje znanych utworów.

 • plakat

Koncert z parasolem w tle...

Już w najbliższy piątek, 4 września zapraszamy na koncert Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Koncert odbędzie się w Chełmży – scena na wodzie, startujemy o godz. 18.00.

Niejednokrotnie Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta zaskoczyła nas niestandardowym koncertem oraz niesztampowym wykonaniem polskich i światowych przebojów. A wszystko to pod batutą Jacka Kałamarskiego, który z niezwykłą lekkością i humorem zapowiada kolejne utwory. Nie inaczej będzie i tym razem.
 • Parasole trzcinowe na plaży (19)

Na plaży, na plaży fajnie jest…

A to za sprawą parasoli trzcinowych, które w minionym tygodniu stanęły na plaży w Chełmży. W sumie jest ich 9. Pięć z nich daje cień plażowiczom na plaży miejskiej , cztery zaś na plaży „Stolbud”.

Realizacja powyższego zadania została sfinansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 w ramach projektu „Plaża Chełmża” na który swój głos oddało blisko 700 mieszkańców powiatu.

 • Kino plenerowe (5)1

Weekendowe kino na leżakach

Prawie 700 mieszkańców powiatu toruńskiego skorzystało z możliwości obejrzenia filmów w kinie plenerowym, które w miniony weekend zawitało na plażę do Józefowa, gmina Lubicz. A wszystko to w ramach projektu „Qulturoweekendy” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.

 • plakat_kinoletnie

Qulturalny weekend w Józefowie

Tego jeszcze w budżecie obywatelskim powiatu toruńskiego nie było. W ramach projektu „Qulturoweekendy” kino plenerowe zawita do gminy Lubicz, a dokładnie do Józefowa. Sense obywać się będą pod gwiazdami, na plaży, w sąsiedztwie urokliwego jeziora. Projekcja odbędzie się w dniach 24 – 26 lipca, zaczynamy od godz. 21:30. Pierwsze 100 osób otrzyma popcorn gratis.
Seanse są bezpłatne. Pierwszym 100 osobom organizatorzy zapewniają leżaki, zatem warto zabrać ze sobą własny kocyk lub siedzisko.

W związku z wprowadzonym stanem epidemii w kraju podczas seansu obowiązuje dystans społeczny. Osoby mieszkające razem mogą przebywać na jednym kocu. Wszyscy uczestnicy kina letniego powinni mieć zakryte nos i usta. Przy wejściu każdy widz poproszony zostanie o dezynfekcję rąk a także zmierzona zostanie mu temperatura.
 • logo budżetu obywatelskiego

COVID-19 a realizacja zadań z budżetu obywatelskiego

W związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce i wynikającymi z tego tytułu ograniczeniami w życiu społecznym, jak również trudnym do przewidzenia zainteresowaniem ze strony mieszkańców udziałem w realizowanych projektach, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom liderów zwycięskich projektów Zarząd Powiatu Toruńskiego podjął decyzję o zmianie harmonogramu realizacji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.
 • zakupione ławki

Relaks w zielonej oazie 2

Boisko Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży wzbogaciło się o dodatkowe wyposażenie. Dla przypomnienia: w III edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego 2018 utworzono infrastrukturę rekreacyjną służącą do wypoczynku. Składał się na to montaż ławek ze stolikami i donicami z zielenią. Celem projektu edycji IV było doposażenie miejsca relaksu o kolejne ławki, stojak na rowery oraz kosze na śmieci.

 • Nowy sprzęt straży pożarnej w Papowie Toruńskim (1)

OSP w Papowie Toruńskim wzbogaciło się o nowy sprzęt

W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Papowie Toruńskim wzbogaciła się o nowy sprzęt usprawniający akcje ratownicze. Dzięki determinacji i zaangażowaniu strażaków do jednostki trafił zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia o wartości 20.000 zł. Używany jest do ratowania ludzi przygniecionych ciężarami, do likwidacji skutków wypadków i katastrof, wykonywania czynności obsługowo-naprawczych przy rurociągach, rozpychania prętów stalowych, przesuwania ciężkich maszyn czy podnoszenia budowli.

 • roll-up-obywatelski_www

Obraz wykreowany na kartach "Małego Księcia" - konkurs plastyczny

Do 25 marca br. organizatorzy konkursu czekającą na prace plastyczne w wykonaniu uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs jest częścią projektu "Archipelag Artystycznych Marzeń" realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.

Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonanie jednej pracy plastycznej na temat: Obraz wykreowany na kartach "Małego Księcia". Technika pracy dowolna (z wyjątkiem prac komputerowych), na podłożu płaskim. Dopuszczalny format prac min. A5, max. A3. Szczegóły konkursu w Regulaminie - do pobrania poniżej.
 • roll-up-obywatelski_www

Spotkanie liderów budżetu obywatelskiego 2020

Serdecznie zapraszamy liderów zwycięskich projektów IV edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 na spotkanie odbędzie się 28 stycznia br. - wtorek, o godz. 14:00 w sali konferencyjnej 123, I piętro, w Starostwie Powiatowym w Toruniu, ul. Towarowa 4-6.
W przypadku braku możliwości osobistego uczestnictwa, na spotkanie zapraszamy przedstawiciela zespołu, który realizować będzie zadanie finansowane z budżetu obywatelskiego.

Podczas spotkania omówione zostaną m.in. zasady realizacji zwycięskich projektów, sposób ich finansowania a także zasady promocji. Otrzymacie również Państwo niezbędne materiały.
 • Koncert kolęd Piotra Kubowicza (18)a

„Archipelag artystycznych marzeń” - pierwsza muzyczna wyspa za nami

Pierwsze z wydarzeń realizowanych z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego z puli powiatowej już za nami. Po raz kolejny artysta „Piwnicy Pod Baranami” zawitał do gminy Czernikowo. Tym razem gościliśmy Piotra „Kubę” Kubowicza*, który wspólnie z utalentowaną młodzieżą zaśpiewał kolędy. Koncert był podsumowaniem warsztatów wokalnych, które artysta prowadził dla uczniów szkół z gminy Czernikowo. Jak podkreślali uczestnicy warsztatów były to spotkania wymagające, intensywne, które zapadły im w pamięć m.in. dzięki osobowości artysty, umiejętnemu przekazaniu wielu cennych wskazówek pozwalających, w tak krótkim czasie, przygotować się do finałowego występu. Co najważniejsze, młodzież mogła czerpać z talentu i pasji mistrza, z jego wrażliwości, a materialną pamiątką tych spotkań były płyty artysty z autografem.

 • Plakat o koncercie

Artystyczny start budżetu obywatelskiego!

W niedzielę, 12 stycznia 2020 roku z kolędami i pastorałkami wystąpi Piotr „Kuba” Kubowicz – artysta krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Jest to pierwszy koncert realizowany z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 w ramach projektu „Archipelag artystycznych marzeń”. Artyście towarzyszyć będzie kilkudziesięcioosobowy chór młodzieży szkolnej uczestniczącej w warsztatach wokalnych. Koncert odbędzie się w kościele w Makowiskach. Początek o godz. 10:15. Wstęp wolny! Zapraszamy.
 • Baner budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski 2020 – wyniki głosowania!

Zakończono weryfikację i liczenie oddanych głosów na projekty zgłoszone w IV edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, których realizacja planowana jest w 2020 roku. Pod głosowanie poddano 48 projektów – 31 z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej.

Ile oddano głosów?

Łącznie wpłynęło 20 538 kart do głosowania. Na projekty w puli lokalnej swój głos oddało 11 367 mieszkańców, zaś w puli powiatowej 9 079. W urnie znajdowało się także prawie 100 kart, które nie zawierały nazwy projektu na który oddano głos.
 • 2019-10-08 Budżet obywatelski powiatu toruńskiego - liczenie głosów (2)

Urna otwarta, karty przeliczone

We wtorkowe przedpołudnie nastąpiło otwarcie urny z głosami oddanymi na projekty zgłoszone do realizacji w budżecie obywatelskim 2020. 12-osbowa komisja dokonała przeliczenia kart, zarówno tych wrzuconych do urny jak również tych, które nadeszły do nas drogą pocztową. Niniejszym informujemy zatem, iż mieszkańcy naszego powiatu nas nie zawiedli i oddali ponad 20 tys. głosów! Obecnie trwa ich weryfikacja, a ogłoszenie wyników nastąpi do 31 października.

 • zdjęcie urny

Zaczynamy głosowanie!

O realizację ze środków z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 ubiegały się 52 projekty, w tym 35 ze środków z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej. Prezentujemy listę projektów poddanych pod głosowanie, obowiązującą kartę do głosowania oraz klauzulę informacyjna RODO.

 • Baner budżetu obywatelskiego

Karta do głosowania i klauzula informacyjna RODO

Zaczynamy głosowanie! Poniżej zamieszczamy zatem wzór katy do głosowania oraz klauzulę informacyjną dla głosujących w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.

Uprawnieni do głosowania są mieszkańcy powiatu toruńskiego ziemskiego. Każdy z nich ma do dyspozycji dwa głosy: jeden z nich może oddać na dowolnie wybrany projekt zgłoszony w puli powiatowej, drugi – na projekt zgłoszony w puli lokalnej gminy, w której mieszka.
 • Ostateczne wyniki oceny

Ostateczne wyniki oceny

Poniżej zamieszczamy ostateczne wyniki oceny projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.

Przypominamy, iż o realizację ze środków z budżetu obywatelskiego ubiegały się 52 projekty, w tym 35 ze środków z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej. Złożone wnioski podlegały ocenie przez zespół składający się z przedstawicieli właściwych merytorycznie wydziałów. Po dokonanej ocenie - 4 wnioski wstępnie nie zostały dopuszczone do głosowania. Jeden z wnioskodawców odwołał się od podjętej decyzji, jednakże jego odwołanie zostało rozpatrzone negatywnie.
 • logo budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski 2020 – mamy pierwsze wyniki!

Już są! Wstępne wyniki oceny zgłoszonych projektów do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Przypominamy, iż o realizację ze środków z budżetu obywatelskiego ubiegają się 52 projekty, w tym 35 ze środków z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej.
Złożone wnioski podlegały ocenie przez zespół składający się z przedstawicieli właściwych merytorycznie wydziałów. Ocena obejmowała m.in. sprawdzenie ich pod kątem spełniania wymogów formalnych, zgodności z prawem czy też pod kątem wykonalności technicznej. Zweryfikowane zostały także koszty realizacji zadania.
 • 62583

Budżet obywatelski 2020 - startujemy!

Masz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom naszego powiatu? Nie czekaj i już dziś zgłoś go w 4. edycji Budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Po rocznej przerwie startujemy z nową energią i liczymy na kolejne świetne pomysły naszych mieszkańców. Rozpoczęcie przygody z budżetem obywatelskim jest niezwykle proste: wystarczy mieć dobry pomysł, ciekawie go opisać, zebrać poparcie i złożyć wniosek. Na wnioski czekamy od 15 lipca do 31 lipca 2019 r. Zainteresowanym możliwością skorzystania z tej formy sfinansowania planowanych działań podpowiadamy jak skorzystać z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.