Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Słownik biograficzny

Słownik Biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 5

Podtoruńskie lasy Barbarki to miejsce, które podczas II wojny światowej tragicznie zapisało się w historii całego Pomorza. W wyniku realizowanej przez niemieckie władze okupacyjne „akcji bezpośredniej” na Barbarce zostało zamordowanych ok. 600 Polaków. Wśród nich byli także mieszkańcy powiatu toruńskiego, zakwalifikowani do tzw. Warstwy przywódczej narodu polskiego. Niestety, większość ofiar do dziś pozostaje bezimienna, co pokazuje, jak niewiele wciąż wiemy o tej zbrodni.

 • okladka front

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 4

Czwarta odsłona „Słownika”, pod redakcją Macieja Krotofila i Waldemara Rozynkowskiego, stanowi kontynuację cyklu wydawniczego zapoczątkowanego w 2010 r. Zebranie i opracowanie biogramów oraz odszukanie archiwalnych fotografii ma na celu ocalenie od zapomnienia faktów, zdarzeń i historii ludzi, którzy położyli zasługi dla lokalnej społeczności, regionu czy kraju. Wydawnictwo ma charakter okolicznościowy. W 2018 roku świętowaliśmy hucznie stulecie niepodległości Polski, jednak na to, byśmy do dziś mogli cieszyć się wolnością, pracowało przez lata wielu odważnych i pełnych poświęcenia ludzi. O tych najbardziej znanych mówią biogramy w encyklopediach. Losy tych pozostających w cieniu wydobywają na światło dzienne autorzy kolejnego tomu „Słownika”.

 • Okładka tomu 3

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 3

Z przyjemnością przekazujemy Wam kolejny, trzeci numer Słownika Biograficznego Powiatu Toruńskiego. To kontynuacja naszych działań wydawniczych na rzecz budowania tożsamości ziem Powiatu Toruńskiego, historycznie umiejscowionych w trzech różnych zaborach, które wycisnęły piętno na mentalności i uwarunkowaniach społecznych i kulturowych.

 • 20 lat wspólnoty samorządowej powiatu toruńskiego – co razem osiągnęliśmy

20 lat wspólnoty samorządowej powiatu toruńskiego – co razem osiągnęliśmy?

Blisko 30 lat temu w Polsce zaszły przełomowe zmiany, których jedną z najważniejszych składowych było przywrócenie nam, obywatelom, kluczowej wartości – samorządności. Znany wszystkim obecnie trójstopniowy podział terytorialny naszego kraju wprowadzony był dwuetapowo (1990 – gminy, 1999 – powiaty i województwa).

 • Powiat Toruński

Album Powiat Toruński

Powiat toruński leży w sercu województwa kujawsko-pomorskiego, zielonym pierścieniem pól i lasów otaczając jedną z jego stolic – Toruń. Położenie na styku ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i Kujaw pozwala nam i naszym Gościom obficie czerpać z dziedzictwa i tradycji wielu kultur, na przemian splatanych i rozdzieranych przez burzliwe dzieje regionu. Historyczne miasto Chełmża oraz osiem malowniczych, zielonych gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka to świetne miejsca zarówno do zamieszkania i wypoczynku, jak i do inwestowania.

 • IMG_2030

"Bajki i legendy powiatu toruńskiego" już dostępne w sprzedaży w PiMBP w Chełmży!

Dzięki zaangażowaniu niemal 170 osób, dziesiątkom nadesłanych tekstów, setkom konkursowych rysunków i wielu miesiącom pracy Wydziału Promocji i Rozwoju ukazało się najnowsze wydawnictwo Starostwa Powiatowego w Toruniu - "Bajki i legendy powiatu toruńskiego, czyli podtoruńskie czary-mary"!

 • Album - Powiat Toruński

Album Powiat Toruński

Powiat toruński położony jest w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – zielonym pierścieniem pól i lasów otacza miasto Toruń. Położenie na styku ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i Kujaw pozwala nam czerpać pełnymi garściami z dziedzictwa i tradycji wielu kultur, na przemian splatanych i rozdzieranych przez burzliwe dzieje regionu.

 • Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego - II tom

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego

Z wielką radością oddajemy w Państwa ręce II tom „Słownika biograficznego Powiatu Toruńskiego”. Celem autorów i wydawcy „Słownika” jest zwrócenie uwagi, zarówno mieszkańców, jak i gości naszego powiatu na ludzi, którzy tu urodzili się lub mieszkali, a ich praca, dążenia i osiągnięcia warte są przypomnienia. Bez wielu z nich losy naszych małych ojczyzn - miejscowości, gmin, regionu czy kraju - potoczyłyby się pewnie inaczej.

 • 15 lat Powiatu Toruńskiego

15 lat Powiatu Toruńskiego

Fragment książki:
Powiat toruński – zlokalizowany w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – łączy w sobie, na 1230 km², aż trzy historyczne regiony Polski: Kujawy, Ziemię Dobrzyńską i Ziemię Chełmińską. Dzięki temu jest wyjątkowo ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym. To tak zwany „powiat obwarzankowy”, okalający centralnie położone miasto Toruń, złożony z 15-tysięcznego miasta Chełmża oraz ośmiu gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka (w których skład wchodzi 207 miejscowości wiejskich i 130 sołectw).

 • Powiatowa malowanka

Powiatowa Malowanka

Witaj! To znowu ja, Twój znajomy wiatrak.

Tym razem możesz pokolorować mnie i kilka moich ulubionych miejsc w powiecie toruńskim. Miłej zabawy! :)

Wydawca: Starostwo Powiatowe w Toruniu 2014 r.

 • W drogę! Na rowerze

W drogę! Na rowerze

Dzień dobry! :) To ja – wiatrak – Wasz przewodnik i towarzysz wypraw wszelkich od tych małych – tuż za miedzę, aż do innych – całkiem wielkich. Ciekaw świata jeżdżę autem, latem pływam też kajakiem lub pakuję swój plecaczek, by wędrować leśnym  szlakiem. Lecz najbardziej lubię rankiem, wziąwszy z sobą bułkę z serem, ...

 • W drogę! Umilacz podróży dla małych i dużych

W drogę! Umilacz podróży dla małych i dużych!

Dziś – czy chcemy, czy nie chcemy – ciągle gdzieś podróżujemy: gimbus nas do szkoły wiezie lub klasowa jest wycieczka, po zakupy trzeba jechać, babcia prosi na ciasteczka… Czasem jedną drogą krótką jedziesz wczoraj, dziś i jutro, czasem – jadąc do rodziny – siedzisz w aucie trzy godziny!!!

 • Bezpieczne Wakacje

Bezpieczne wakacje

Tutaj dowiesz się jak bezpiecznie bawić się na podwórku, zapoznasz się z kodeksem młodego domownika i sposobami na dobrą zabawę w domu. Zaprosimy Cię na wycieczkę do lasu i na basen.

 • Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego I tom

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego Tom 1

Oddajemy w Wasze ręce publikację „Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego”. W zamierzeniu będzie to publikacja cykliczna „odkrywająca” systematycznie znaczące osoby, które mieszkały lub wywodziły się z ziem naszego powiatu. Jest naszym zamiarem przybliżenie mieszkańcom powiatu, a także przybywającym na nasz teren informacji o wybitnych i zasłużonych dla naszego regionu osobach.

 • Pejzaże - Powiat Toruński

Pejzaże Powiatu Toruńskiego

Wydano na zlecenie Starostwa Powiatowego w Toruniu przy współudziale środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, 2010.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części tego wydawnictwa bez uzyskania pisemnej zgody właścicieli praw autorskich jest zabronione.

 • Przewodnik Turystyczny

Powiat Toruński - przewodnik

Dzięki temu nowatorskiemu opracowaniu, turyści pragnący poznać atrakcje regionu nie będą mieli trudności z dotarciem do najciekawszych miejsc. Pieszo lub na rowerze można przemierzać piękne lasy, obszary chronionego krajobrazu, tereny przyjezierne i wiele innych zakątków Powiatu, które zachwycą nawet najbardziej wymagających miłośników wędrówek.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.