Wybudowany w roku 1866 - na miejscu dawnego dworu - pałac jest dziś, po gruntownym remoncie, jedną z najciekawszych perełek architektonicznych regionu. Budowla powstała z inicjatywy hrabiego Augustyna Działowskiego, zaś zaprojektował go znany architekt pochodzenia włoskiego Henryk Marconi.
Wszyscy, którzy są ciekawi, jak żyli przed laty mieszkańcy ziemi chełmińskiej mogą to na własne oczy zobaczyć, zwiedzając muzeum w Łysomicach. Dzięki grupce pasjonatów oraz ogromnej życzliwości okolicznych mieszkańców, udało się tam zgromadzić, odrestaurować i wyeksponować różnego rodzaju sprzęty.
Ten jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody powinien zainteresować wszystkich miłośników natury oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Historia rezerwatu sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku.
Niezwykła gratka dla wszystkich entuzjastów astronomii a także osób, które urzeka nocne, rozgwieżdżone niebo. Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy oraz jeden z najstarszych ośrodków obserwacji astronomicznej w Polsce.
Na początku XV w. znajdował się tu majątek rycerski. Dwór o cechach klasycystycznych z 2 poł. XIX w., został prawdopodobnie wzniesiony dla Wilhelma Fischera. Dwór jest murowany z cegły na podmurówce kamiennej. Do dworu przylega park krajobrazowy z tego samego okresu.
Dawny majątek rycerski, znany od 1314 r. We wsi znajduje się klasycystyczny pałac z 2 poł. XIX w. wraz z częścią zabudowań folwarcznych, zbudowane przez rodzinę Wegnerów. Na terenie dawnego majątku jest zachowany budynek z okresu XVIII w., kiedy majątek należał do jezuitów toruńskich.
W 1381 r. był tu folwark krzyżacki, stanowiący własność komturstwa toruńskiego. Klasycystyczny pałac pochodzi z 2 poł. XIX w., rozbudowany i przebudowany w 1971 r. Pałac jest piętrowy ryzalitem od frontu, w którym umieszczono dwukondygnacyjny ganek kolumnowy.
Kościół powstał prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Pierwszej przebudowie uległ w XVIII w. Był także restaurowany w pierwszej połowie XIX w. i w 1914 r. W 1415 roku wieś wraz ze świątynią przeszła na własność toruńskich benedyktynek, które opiekowały się nim do 1834 r.
W miejscowości Gostkowo znajduje się gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, jeden z najstarszych wiejskich kościołów Ziemi Chełmińskiej, wzniesiony na przełomie XIII i XIV w., przebudowany w XVI w. wg tradycji staraniem Czemów, gruntownie remontowany w 1842 r., powiększony w 1925 r. o neogotycką wieżę.
W 1414 r. był tu majątek rycerski, w komturstwie toruńskim. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk za zasługi w trakcie wojny 13-letniej przekazał wieś radzie miasta Torunia. Dwór został wzniesiony w końcu XIX w. przez rodzinę Weinschenk, razem z kompleksem folwarcznym (spichrzów i czworaków).
Na początku XV w. był tu majątek rycerski. Dwór murowany pochodzi z 2 połowy XIX w., został zbudowany dla Wybickich. Majątek tylicki w późniejszym okresie należał do Grąbczewskich i Donimirskich, a od 1911 r. do Buczkowskich.
Jeśli będziecie nad jeziorem w Kamionkach, warto wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną biegnącą wzdłuż jego linii brzegowej. Ścieżka nie okala całego jeziora, jej długość to ok.1,76 km. Biegnie wśród istniejącego drzewostanu, w różnych odległościach od zbiornika wodnego. Pokrywa ją nawierzchnia szutrowa z obustronnymi krawężnikami.