Instrukcja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca ochrony obiektów zabytkowych zagrożonych powodzią
Instrukcja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca ochrony obiektów zabytkowych zagrożonych powodzią Obiekty zabytkowe, stanowiące istotną część naszego dziedzictwa kulturowego, wymagają szczególnej ochrony w obliczu zagrożenia powodziowego.
Powiatowy Program Opieki nad Zabytkami Powiatu Toruńskiego na lata 2023-2026
Dokumentem strategicznym, mającym na celu ukierunkowanie i zoptymalizowanie działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności zabytków nieruchomych i ruchomych, jako elementów o kluczowym znaczeniu dla popularyzacji historii i kultury regionu jest program opieki nad zabytkami.
Przedmiotem Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Toruńskiego jest problematyka ochrony dziedzictwa kulturowego w ramach powiatu.
Program ten stanowi podwaliny do współpracy z samorządami gmin, właścicielami zabytków i wojewódzkim konserwatorem zabytków. Nakreślona polityka Powiatu w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami nie ingeruje w kompetencje gmin oraz właścicieli zabytków.
Czy może zdarzyć się tak, iż nieruchomość, która jest w moim posiadaniu wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków, a ja jako właściciel nic o tym nie wiem? Okazuje się, że tak! I przypadki takie nie są odosobnione. O tym, że obiekt znajduje się w takiej ewidencji często dowiadujemy się przypadkiem, najczęściej wtedy, kiedy chcemy przeprowadzić jego modernizację czy też dokonać rozbiórki. Okazuje się bowiem, iż takie działania – w przypadku wpisania nieruchomości do gminnej ewidencji zabytków – wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.