Góralską nutą - wspólnym kolędowaniem z kapelą Ochodzita rozpoczęliśmy, kolejną 5. już, edycję budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Trwają przygotowania do realizacji kolejnych zadań. Zanim jednak kolejna edycja rozkręci się na dobre chcemy zaprosić Państwa w podróż po projektach zrealizowanych w poprzedniej, wyjątkowej edycji budżetu obywatelskiego.
19 października o godzinie 11:00 w Osieku nad Wisłą została otwarta powierzchnia edukacyjna. Miejsce w lesie, w pobliżu szkoły i ośrodka zdrowia jest dostępne dla wszystkich spragnionych eko-odpoczynku. Powierzchnia edukacyjna służyć będzie zarówno przedszkolakom, jako miejsce poznawania podstawowych gatunków drzew i zabawy na świeżym powietrzu, jak i starszym mieszkańcom, jako miejsce, w którym można spędzić czas aktywnie, ekologicznie i edukacyjnie.
Już jutro, 19 października o godzinie 11:00 w Osieku zostanie otwarta powierzchnia edukacyjna. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą powierzchnia edukacyjna? Jest to wytyczona ścieżka ekologiczna w lesie w Osieku nad Wisłą. Swój początek ma przy ulicy Lipowej. Prace przy powstawaniu powierzchni trwały kilka miesięcy. Były podzielone na kilka etapów. Pierwszym z nich były wytyczenie trasy i uzgodnienie jej przebiegu z Nadleśnictwem Dobrzejewice. Następnie mieszkańcy przygotowali teren i posadzili nowe gatunki flory. Zwieńczeniem inwestycji było ustawienie tablic edukacyjnych, koszy na śmieci, drogowskazów i tabliczek z nazwami leśnych okazów.
Wspólna akcja pod hasłem „Zadrzewienie ulic zachodnich Łysomic” została zaplanowana już w najbliższą sobotę tj. 16 października. Odbędzie się ona na terenie Gminy Łysomice a dokładnie w jej zachodniej części obejmujące ulice: Graniczną, Wiejską, Lnianą, Polną, Łąkową, Wiązową i Modrzewiową.
Miał odbyć się już rok temu, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze...
Od czerwca do października sołectwo Zawały zorganizowało 4 formy aktywności sportowych dla swoich mieszkańców. W czerwcu był to rodzinny rajd rowerowy, na koniec wakacji odbył się turniej rodzinny, we wrześniu odbyły się warsztaty maszerowania z kijkami i pierwszej pomocy. Ostatnią aktywnością była zumba. Intensywne ćwiczenia podczas których można było nie tylko zadbać o kondycję ale również miło spędzić czas słuchają muzyki i oddać się pasji jaką jest taniec zaowocowały wybuchem endorfin.
Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” odbył się 25 września br. w Gminie Chełmża w Zelgnie. Jego główny cel to kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez promocję kuchni staropolskiej.
Oficjalnego otwarcia turnieju dokonali przedstawiciele Powiatu Toruńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski i członek Zarządu Łukasz Kowalski wraz z Wójtem Gminy Chełmża Jackiem Czarneckim i pomysłodawczynią oraz liderką projektu Stanisławą Stasieczek.
Dzięki ogromnemu poparciu – ponad 1 700 oddanych głosów dla projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego – mieszkańcy powiatu mogli po raz kolejny wziąć udział w spotkaniach z kulturą. Tym razem muzyka rozbrzmiała dla sołtysów i pań z kół gospodyń wiejskich w czasie ich dorocznego Zjazdu w Ośrodku Wypoczynkowym Grodno. Po części merytorycznej spotkania na scenę Sali Bankietowej wkroczyli muzycy z Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka. Występ sfinansowany został z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego i był to już trzeci z pięciu zaplanowanych w projekcie koncertów.
Wrzesień w budżecie obywatelskim należał do Queens of Violin. Duet dwukrotnie gościł w powiecie toruńskim, najpierw podczas koncertu w plenerze w Czernikowie, tydzień później w Osieku. Artystki, które na swym koncie mają ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą dały niezwykle dynamiczny koncert łączący muzykę klasyczną w nowoczesnych aranżacjach oraz przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej przełożone na język skrzypiec elektrycznych. Taka mieszanka utworów spowodowała burzę oklasków, bisy oraz owacje na stojąco.
W minioną niedzielę w Auli w Czernikowie odbył się koncert "Ars Longa" pamięci Piotra "Kuby" Kubowicza. Wydarzenie finansowane było z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w ramach projektu „Archipelag Artystycznych Marzeń”.
Poniżej relacja z koncertu widziana okiem występujących artystów:
„Jesteśmy wzruszeni królewskim przyjęciem, które przygotowały nam władze i mieszkańcy gminy Czernikowo w powiecie toruńskim.
Ten koncert, podobnie jak premiera w Marcinkowie, potwierdza wielki talent kompozytorski Piotra oraz ponadczasowość Jego twórczości.
Chociaż sam siebie skromnie określał "melodyjkarzem", to owacje po kolejnych utworach udowodniły, że był artystą niezwykłego formatu...
Czy to wiosna, lato, jesień, Zawały są aktywne przez cały rok. W minioną sobotę odbyła się trzecia już impreza realizowana w ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Tym razem mieszkańcy Zawał maszerowali z kijkami i biegali. Wszystkie aktywności poprzedził trening rozgrzewający. Nie straszna im była nawet jesienna plucha. W remizie OSP mieszkańcy odbywali kurs pierwszej pomocy.
Zawały nie zwalniają tempa, aktywnie powitają nadchodzącą jesień. Już w najbliższą sobotę odbędzie się jesienne bieganie i maszerowanie w Zawałach. Jest to już 3 z cyklu imprez realizowanych w ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
Już 25 września odbędzie się długo wyczekiwany Turniej Gospodyń Wiejskich Gminy Chełmża „Bociani Raj”.
W programie imprezy przewidziano prezentację potraw konkursowych, występ Orkiestry Dętej ze Złejwsi Wielkiej, prezentację konkurencji „Pokaż swoją miejscowość – sołectwo”, koncert zespołu „Polskie Kwiaty”, „Gotowanie na ekranie” – podsumowanie gminnej akcji kulinarnej a na zakończenie koncert Zespołu „Pikus Band” z Zelgna.
I to dosłownie! A to za sprawą aktorów związanych z toruńskim teatrem Afisz, którzy w niedzielne południe zawitali do Sławkowa. Tam, na dziedzińcu drewnianej chaty pełniącej rolę miejscowej świetlicy wiejskiej, spotkała się lokalna społeczność, by obejrzeć spektakl pt. "Lecz się w szpitalu". Dynamiczna akcja, dowcipne teksty, świetna muzyka grana na żywo, dużo piosenek, zawodowi aktorzy, fantastyczne wokale, do tego świetny kontakt z publicznością, która dzięki magii teatru stała się pacjentami w kabaretowej przychodni. Czegóż chcieć więcej? A jeżeli dołożymy jeszcze to tego piękną pogodę, lokalne przysmaki i sławkowską gościnność to nie ma lepszej recepty na udany dzień!
To już kolejny koncert finansowany z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, który odbędzie się w ten weekend.
W najbliższą sobotę, 4 września, do Makowisk zawita znany tenor Andrzej Kubacki, który od ponad 30 lat odnosi sukcesy koncertując na scenach całego świata. W swoim repertuarze ma zarówno utwory klasyczne, jak i muzykę rozrywkową. Andrzej Kubacki to także autor tekstów, nietuzinkowy aktor oraz kompozytor. Cechuje go niezwykła umiejętność nawiązywania kontaktu z audytorium. Jego koncerty przyciągają rzesze publiczności, dostarczają wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.
W ostatni weekend wakacji, w sobotę 28 sierpnia br. w Zawałach odbył się turniej rodzinny. Całe rodziny rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych. Turniej został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
Grupa samorządowców z powiatu wrocławskiego przyjechała do powiatu toruńskiego na wizytę studyjną. Chcą sprawdzić na własne oczy jak działa w naszym powiecie budżet obywatelski. Bogata w informacje, zdjęcia oraz filmy prezentacja multimedialna ukazująca projekty z wszystkich edycji, zaprezentowana przez pracownika Starostwa Powiatowego w Toruniu, utwierdziła naszych gości w przekonaniu, iż hasło promocyjne „Budżet obywatelski pozwala spełniać marzenia naszych mieszkańców” jest jak najbardziej właściwe.
W ramach projektu „Festiwal Żywej Historii” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w niedzielne popołudnie do Chełmży zjechały się całe rodziny, aby przenieść się do wczesnego średniowiecza.
Widok wikińskiego drakkaru z brodatą załogą zbliżającego się do brzegu, szczęk mieczy o tarcze oraz dźwięki dud i bębnów budziły ciekawość i przyciągały całe rodziny do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. A atrakcjom – zarówno dla dorosłych, jak i tych nieco młodszych uczestników – nie było końca.
W programie nie zabraknie takich atrakcji jak m.in. obóz Wikingów i rejsy łodzią Freya, warsztaty wykonywania bębnów, warsztat ciesielski, pokaz wykonywania drewnianych przedmiotów codziennego użytku, spotkanie z garncarzem, warsztat tworzenia naczyń ceramicznych, bicie pamiątkowych monet, wicie wianków, warsztat zielarski, tworzenie lalek motanek czy zabawy plebejskie.
KOŃCZEWICE – tutaj przedostatnia wakacyjna sobota upłynęła pod znakiem symbolu wsi, jakim jest galopujący koń, który tej miejscowości patronuje. Podczas zorganizowanego festynu rodzinnego Qń Presja z udziałem wielu atrakcji bawiły się całe rodziny.
Ośrodek Jeździecki z Gzina podczas festynu zapewnił przejażdżki konne, a właścicielka ośrodka przybliżyła wszystkim wiele ciekawostek na temat przyzwyczajeń i zachowań koni, bo jak się okazuje, zwierzęta te, to wyjątkowe i wspaniałe istoty towarzyszące ludziom od wieków, wszechstronnie i powszechnie przez nich używane. Uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się autentycznej pracy miejscowego kowala Wojciecha Piaseckiego. Obrazu imprezy dopełniły ciekawe pokazy oraz muzyczny występ kapeli Toruniacy.
W ostatni weekend wakacji, sobotę 28 sierpnia br. w Zawałach odbędzie się turniej rodzinny. Od godzinie 15:00 do godziny 18:00 rodziny będą mogły rywalizować ze sobą w konkurencjach sportowych. Po sportowych zmaganiach przyjdzie czas na zabawy z animatorem. Na uczestników czekają nagrody, pamiątkowe medale, smakołyki z grilla oraz słodkości. Turniej jest organizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.
W sobotę 3 lipca w Gminnym Parku Kultury w Łubiance odbył się Rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka „Dla zdrowia”. Impreza była zorganizowana przez trzy sołectwa: Łubiankę, Pigżę i Leszcz, sfinansowana z ich funduszy sołeckich, a współfinansowana ze środków z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Pierwotnie ten festyn miał się odbyć w ubiegłym roku, ale został odwołany i przesunięty w czasie z powodu pandemii.
Za nami „Dzień dla zdrowia” w Obrowie. Wydarzenie współfinansowane z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego zrealizowane zostało przez liderkę projektu Barbarę Mońko-Juraszek prezeskę Fundacji „Trybik”, która do jego realizacji zaangażowała spore grono współpracowników i sponsorów.
Lekarze specjaliści, dietetycy, fizjoterapeuci, masażyści, trenerzy personalni, pokazy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, instruktaż nordic-walking, konkursy związane z tematyką zdrowotną, zdrowe przekąski i napoje czekały na mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy zdecydowali, że niedziela będzie ich „Dniem dla zdrowia”.
Zapraszamy najmłodszych mieszkańców Łubianki, Pigży i Leszcza oraz ich rodziny na festyn z okazji Dnia Dziecka. Motywem przewodnim wydarzenia będzie promocja i ochrona zdrowia.
Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę Grodu Łoza miał służyć dobrej zabawie oraz sprawdzeniu umiejętności strzeleckich mieszkańców Chełmży. Tak też się stało w niedzielę 20 czerwca 2021 r. Upał i lejący się z nieba żar nie odstraszył przybyłych na Stadion Miejski w Chełmży łuczników. Młodzież i dorośli rywalizowali w siedmiu konkurencjach i wcale nie było łatwo. Jednak zanim do tego doszło łucznicy uczestniczyli w pięciu spotkaniach warsztatowych, które prowadził instruktor łucznictwa.
Miał odbyć się już rok temu, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze...
W miniona niedzielę, 20 czerwca w Zawałach odbył się rodzinny rajd rowerowy. Punktualnie, o godzinie 11:00 spod remizy OSP w Zawałach wystartowało prawie 100 uczestników imprezy. Trasa rajdu przebiegała w większości przez las, co miało wyjątkowo ważne znaczenie przy ponad 30 stopniowym upale. Rowerzyści pokonali 4,5 km trasę. Na starcie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, wodę i prowiant na drogę.
W najbliższy weekend, już w niedzielę 20 czerwca br. odbędzie się impreza dla miłośników dwóch kółek. O godzinie 11:00 spod remizy OSP w Zawałach wyruszy rajd rowerowy organizowany w ramach projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. W ramach projektu „Całym rokiem aktywnym krokiem” zorganizowane zostaną 4 różne imprezy sportowe. Pierwsza z nich to właśnie niedzielny rajd rowerowy.
11 maja Anno Domini 2021 z dzwonnicy we Włęczu po raz pierwszy od lat popłynął dźwięk dzwonu. Jako pierwszy w ruch wprawił go Kazimierz Kaczmarek – członek Zarządu Powiatu Toruńskiego, bowiem to właśnie z budżetu powiatu, a dokładnie z wydzielonego w nim budżetu obywatelskiego pozyskano środki na jego zakup. 20 tys. złotych umożliwiło niezwykle aktywnym realizatorom projektu „Dzwonnica i cmentarz we Włęczu – świadkowie historii”, czyli członkom Czernikowskiego Stowarzyszenia „Czyż-Nie” na wykonanie drewnianego ogrodzenia cmentarza ewangelickiego, montaż drewnianych stołów i ław oraz stojaków na rowery.
Sołtys Kazimierz Smoliński był pomysłodawcą rozbudowy placu zabaw w ramach budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Na początku października zamontowano trójkąt sprawnościowy i huśtawkę podwójną na terenie przy świetlicy wiejskiej w Młyńcu Drugim. Elementy te wzbogaciły przestrzeń w centrum wsi, na której znajduje się już grill, siłownia zewnętrzna i plac zabaw.
Dzięki inicjatywie Pana Krzysztofa Zająca w ostatni dzień lata tj. 22.09.2020 r., na terenie przy Szkole Podstawowej w Gronowie odbył się montaż 5. elementów placu zabaw współfinansowanych z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 i budżetu gminy Lubicz.
…i to nie przeciwdeszczowym, a przeciwsłonecznym. A wszystko to za sprawą koncertu, który odbył się w miniony piątek na scenie na wodzie w Chełmży. Koncert był zwieńczeniem projektu „Plaża Chełmża” finansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Uczestnicy koncertu wysłuchać mogli polskich i światowych przebojów w wykonaniu Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży. Wśród szumu fal rozbrzmiewały melodie filmowe, dziecięce przeboje i aranżacje znanych utworów.
A to za sprawą parasoli trzcinowych, które w minionym tygodniu stanęły na plaży w Chełmży. W sumie jest ich 9. Pięć z nich daje cień plażowiczom na plaży miejskiej , cztery zaś na plaży „Stolbud”.
Realizacja powyższego zadania została sfinansowana z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 w ramach projektu „Plaża Chełmża” na który swój głos oddało blisko 700 mieszkańców powiatu.
Prawie 700 mieszkańców powiatu toruńskiego skorzystało z możliwości obejrzenia filmów w kinie plenerowym, które w miniony weekend zawitało na plażę do Józefowa, gmina Lubicz. A wszystko to w ramach projektu „Qulturoweekendy” współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020.
Boisko Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży wzbogaciło się o dodatkowe wyposażenie. Dla przypomnienia: w III edycji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego 2018 utworzono infrastrukturę rekreacyjną służącą do wypoczynku. Składał się na to montaż ławek ze stolikami i donicami z zielenią. Celem projektu edycji IV było doposażenie miejsca relaksu o kolejne ławki, stojak na rowery oraz kosze na śmieci.
W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Papowie Toruńskim wzbogaciła się o nowy sprzęt usprawniający akcje ratownicze. Dzięki determinacji i zaangażowaniu strażaków do jednostki trafił zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia o wartości 20.000 zł. Używany jest do ratowania ludzi przygniecionych ciężarami, do likwidacji skutków wypadków i katastrof, wykonywania czynności obsługowo-naprawczych przy rurociągach, rozpychania prętów stalowych, przesuwania ciężkich maszyn czy podnoszenia budowli.
Pierwsze z wydarzeń realizowanych z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego z puli powiatowej już za nami. Po raz kolejny artysta „Piwnicy Pod Baranami” zawitał do gminy Czernikowo. Tym razem gościliśmy Piotra „Kubę” Kubowicza*, który wspólnie z utalentowaną młodzieżą zaśpiewał kolędy. Koncert był podsumowaniem warsztatów wokalnych, które artysta prowadził dla uczniów szkół z gminy Czernikowo. Jak podkreślali uczestnicy warsztatów były to spotkania wymagające, intensywne, które zapadły im w pamięć m.in. dzięki osobowości artysty, umiejętnemu przekazaniu wielu cennych wskazówek pozwalających, w tak krótkim czasie, przygotować się do finałowego występu. Co najważniejsze, młodzież mogła czerpać z talentu i pasji mistrza, z jego wrażliwości, a materialną pamiątką tych spotkań były płyty artysty z autografem.
We wtorkowe przedpołudnie nastąpiło otwarcie urny z głosami oddanymi na projekty zgłoszone do realizacji w budżecie obywatelskim 2020. 12-osbowa komisja dokonała przeliczenia kart, zarówno tych wrzuconych do urny jak również tych, które nadeszły do nas drogą pocztową. Niniejszym informujemy zatem, iż mieszkańcy naszego powiatu nas nie zawiedli i oddali ponad 20 tys. głosów! Obecnie trwa ich weryfikacja, a ogłoszenie wyników nastąpi do 31 października.
O realizację ze środków z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020 ubiegały się 52 projekty, w tym 35 ze środków z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej. Prezentujemy listę projektów poddanych pod głosowanie, obowiązującą kartę do głosowania oraz klauzulę informacyjna RODO.
Masz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom naszego powiatu? Nie czekaj i już dziś zgłoś go w 4. edycji Budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego 2020. Po rocznej przerwie startujemy z nową energią i liczymy na kolejne świetne pomysły naszych mieszkańców. Rozpoczęcie przygody z budżetem obywatelskim jest niezwykle proste: wystarczy mieć dobry pomysł, ciekawie go opisać, zebrać poparcie i złożyć wniosek. Na wnioski czekamy od 15 lipca do 31 lipca 2019 r. Zainteresowanym możliwością skorzystania z tej formy sfinansowania planowanych działań podpowiadamy jak skorzystać z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego.