Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” odbył się 25 września br. w Gminie Chełmża w Zelgnie. Jego główny cel to kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego poprzez promocję kuchni staropolskiej.
Oficjalnego otwarcia turnieju dokonali przedstawiciele Powiatu Toruńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski i członek Zarządu Łukasz Kowalski wraz z Wójtem Gminy Chełmża Jackiem Czarneckim i pomysłodawczynią oraz liderką projektu Stanisławą Stasieczek.
W turniejowych zmaganiach udział wzięło sześć Kół z Gminy Chełmża: KGW Kobiety Aktywne OD-NOVA z Bielczyn, KGW Brąchnówko, KGW Drzonówko, KGW Głuchowo, KGW Zajączkowo i KGW Zelgno. W regulaminie tym razem dominowały zadania głównie kulinarne jak: chleb na zakwasie, potrawa z kaszy lub mąki lub łącznie (mąka i kasze), potrawa z drobiu i drożdżówka tradycyjna. Z kolei ostatnią z konkurencji turniejowych była wystawa pn. „Pokaż swoją miejscowość, sołectwo”. Z wystaw można było czytać historię i atrakcje wsi, pasje mieszkańców. W odpowiedzi na zadania regulaminowe na stoiskach gospodyń pojawiły się różnorodne dania, przekąski, chleby i ciasta. Po jednej z potraw każdego z Kół zaprezentowane zostało w specjalnym folderze promocyjnym „Zelgno dawniej i dziś”. Z potraw konkursowych prezentowano między innymi: KGW Brąchnówko - pierogi z kaszą gryczaną i wątróbką, gęś z Brąchnówka, KGW Zelgno - pierogi z kaszą i grzybami i kaczka z jabłkami, KGW Kobiety Aktywne Od-Nova z Bielczyn - gołąbki jarskie, kurczak na słodko na warzywnej salsie, KGW Drzonówko - pierogi z serem i kaszą i drzewo z Drzonówka- rolada drobiowa, KGW Zajączkowo – kaszak i ptysie z kurczakiem, KGW Głuchowo - gryczane zawijańce i „flaczki” z żołądków drobiowych. Smak wytrawnych potraw można było przełamać smakiem domowych drożdżówek i chlebem na zakwasie. Różnorodność potraw i wypieków, ich smak i oryginalność, wysoka estetyka przygotowania i podania oraz związek z regionem i kuchnią lokalną, spowodowały, że Komisja Konkursowa zdecydowała się jednakowo nagrodzić wszystkie uczestniczki tegorocznego turnieju. Każde z Kół otrzymało w nagrodę bony upominkowe o wartości 500 zł i okolicznościowy dyplom.
Kuchnia staropolska jest fascynującym przykładem łączenia tego, co narodowe i lokalne, z wpływami zewnętrznymi. Widzimy w niej powiązanie dbałości o jakość produktów – ze smakiem potraw, szacunku do natury – z produktami nowoczesnego rolnictwa.
Jest ona efektem historii, w której jedzenie i smak zawsze odgrywały wielką rolę.
W ramach Turnieju podsumowana została także tegoroczna akcja „Gminne gotowanie n@ ekranie”, w ramach której nagranych zostało czternaście odcinków. Realizatorem akcji było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża we współpracy z TV PO Sąsiedzku.
A wszystko, co działo się podczas imprezy, zostało doprawione muzyczną przystawką podaną publiczności na scenie: koncert gminnego zespołu POLSKIE KWIATY, występ Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka i koncert zespołu PIKUS BAND.
Było barwnie, kolorowo, smacznie, tanecznie i muzycznie.
Impreza współfinansowana była przez Powiat Toruński w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego i przez Gminę Chełmża.
Partnerami projektu byli: GMINA CHEŁMŻA, Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża, Biblioteka Samorządowa w Zelgnie, Sołtys i Rada Sołecka Zelgna, Szkoła Podstawowa w Zelgnie, OSP w Zelgnie.
fot. UG Chełmża
drukuj (Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Bociani Raj” za nami)