Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Średniowieczne grodzisko w Grodnie
[obiekt mapy]

Średniowieczne grodzisko

Pierwsze wzmianki o miejscowości Grodno pochodzą z 1419 r., a jej nazwa bierze swój początek prawdopodobnie od „ogrodzonej”, czyli obwarowanej prehistorycznej osady położonej na owalnym półwyspie, po zachodniej stronie Jeziora Grodzieńskiego. Osada odkryta została w roku 1977 przez Z. Bagniewskiego, a od roku 1997 eksplorowana była przez archeologów z UMK pod kierunkiem dr Jacka Gackowskiego. Powstałe w epoce żelaza grodzisko, było siedliskiem kultury łużyckiej, datowanym na lata 778 – 684 przed narodzeniem Chrystusa. Osada pochodzi więc z tego samego okresu co Biskupin. W czasie prac archeologicznych odkryto m.in. pozostałości mostu łączącego dawną wyspę ze stałym brzegiem Jeziora Grodzieńskiego. Ze stałych elementów zabudowy odkopano pale mostowe i belki jezdni. Wiadomo również, iż mieszkańcy ówczesnej osady musieli walczyć z podnoszącymi się wodami jeziora, podtapiającymi domostwa. Wobec takiego zagrożenia budowano wyższe wały ziemne i podwyższano wnętrze osady poprzez nasypywanie ziemi. W wyniku tych zabiegów pod ziemią znikały domostwa i artykuły codziennego użytku. Prowadzone wykopaliska pozwoliły na odkrycie tych przedmiotów. Znaleziono także ślady warsztatu odlewniczego, tkackiego i kaletniczego. Ponadto archeolodzy odkryli ułamki naczyń ceramicznych, kości zwierzęce, obrączkę brązową i szkielety ludzkie. Odkrywanie szkieletów ludzkich z okresu, kiedy w Europie powszechnym było całopalenie jest zawsze czymś wyjątkowym, a odstępstwo od całopalenia niemieccy i polscy specjaliści w dziedzinie archeologii łączą z rytualnym kanibalizmem. Dla ciekawskich, którzy chcą odkryć tajemnice prehistorycznej osady obronnej wytyczono specjalną ścieżkę dydaktyczną „Grodno”.

drukuj (Średniowieczne grodzisko)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.