Koniec roku to doskonała okazja do podsumowań. A jak wraz z ostatnim dniem roku kończy się realizacja ponad 4-letniego projektu partnerskiego to tym bardziej chcemy pochwalić się wspólnymi osiągnięciami.
Projekt „EU-geniusz w świecie 3D” realizowany był z 10 samorządami, organami prowadzącymi szkoły podstawowe i licea. Liderem partnerstwa był Powiat Toruński. Udział w nim wzięło łącznie 39 szkół, 35 z terenu powiatu toruńskiego i 4 z golubsko-dobrzyńskiego. Zaplanowane zadania realizowane i wdrażane były w szkołach przez 56 miesięcy od 1 maja 2019 r do 31 grudnia 2023 r. W tym czasie wsparciem objętych zostało 3850 uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach dodatkowych z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej. 260 nauczycieli skorzystało ze szkoleń podnoszących ich kompetencje zawodowe z zakresu druku 3D, robotyki oraz metod nauczania eksperymentalnego, tzw. odwróconej klasy. Budżet projektu wyniósł 5 mln zł, z czego 85% finansowane było z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a 15% pochodziło z budżetów poszczególnych samorządów.
Nie był to łatwy okres realizacji tak ogromnego przedsięwzięcia, po drodze spotkała nas pandemia, nauczanie zdalne, nauczanie hybrydowe, w tym okresie zajęcia dodatkowe w szkołach nie były realizowane. A pomimo to zrealizowaliśmy prawie 30 tysięcy godzin zajęć. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z matematyki, których to zrealizowano prawie 10 tys. godzin. Uczniowie chętnie uczyli się projektowania, co przełożyło się na 5,6 tys. zrealizowanych zajęć. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się także robotyka, informatyka i programowanie, których to odpowiednio zostało przeprowadzonych: 5 tys., 4,7 tys., oraz 4,2 tys. godzin.
Zajęcia w projekcie prowadziło 259 nauczycieli.
Realizacja partnerskiego przedsięwzięcia przyczyniła się także do doposażenia wszystkich szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Każda szkoła otrzymała taki sam zestaw pomocy. Zakupionych zostało 41 drukarek 3D z 500 kg zapasem filamentów do drukowania, 486 robotów edukacyjnych z akcesoriami do walk sumo robotów, 81 mat do walk robotów, 41 monitorów interaktywnych, 312 długopisów 3D. Doposażenie szkół kosztowało ponad 2 mln zł.
A jak to wyglądało od strony technicznej? Za realizację wszystkich działań w projekcie odpowiadało 24 koordynatorów i księgowych w gminach i szkołach oraz 3 osoby w biurze projektu w Starostwie. W trakcie ponad 4-letniej realizacji projektu zgromadziliśmy 203 segregatory dokumentów.
Projekt „EU-geniusz w świecie 3D” był kontynuacją poprzednich edycji EU-geniuszy: „EU-geniusz i szkoła tajemnic, „EU-geniusz w naukowym labiryncie” oraz wstępem do realizacji „EU-geniusza w świecie naukowych żywiołów”, który już niebawem wystartuje w szkołach.
Zdjęcia pochodzą ze szkół realizujących projekt.