„EU-geniusz w naukowym labiryncie” to nowy projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego koordynowany przez powiat toruński. Start już 1 marca!
Jest to projekt partnerski realizowany wspólnie z 8 gminami powiatu (Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Miasto Chełmża, Obrowo, Zławieś Wielka) oraz gminą Kowalewo Pomorskie. Do 30 września 2020 roku weźmie w nim udział 2500 uczniów i 98 nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W tym czasie szkoły zostaną doposażone w nowoczesne materiały do prowadzenia zajęć, uczniowie będą uczestniczyć w szerokim wachlarzu zajęć pozalekcyjnych, a nauczyciele podniosą swoje kwalifikacje zawodowe w trakcie kursów i szkoleń. Cała wartość tego przedsięwzięcia to ponad 3,2 mln zł. EU-geniusz stawia sobie jeden podstawowy cel – podnieść kompetencje uczniów, a tym samym podnieść jakość szkół. Uczyni to realizując 6 zadań ukrytych w naukowym labiryncie:
Zad. 1. EU-geniusz rozwija kompetencje kluczowe
Pod tą nazwą ukrywa się możliwość wzięcia udziału w 14 różnych zajęciach – z matematyki, geografii, fizyki, chemii, biologii, języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, informatyki, programowania Scratch, projektowania stron www, przyrody, grafiki komputerowej oraz robotyki. Uzupełnieniem zajęć będą żywe lekcje w Młynie Wiedzy, planetarium i Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.
Zad. 2. EU-geniusz poprawia wyniki w nauce – zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze
Dodatkowa motywacja, pozytywne nastawienie do wyzwań, aktywizowanie, docenianie wysiłków, a przede wszystkim nadrabianie zaległości z pewnością pozwolą poprawić oceny.
Zad. 3. EU-geniusz na rynku pracy – doradztwo edukacyjno-zawodowe i staże zawodowe
Indywidualne i grupowe spotkania z doradcami, przedstawicielami rynku pracy i świata biznesu oraz staże zawodowe dla uczniów LO ułatwią wybór zawodowej drogi. Dla każdego ucznia doradca opracuje scenariusz edukacyjno-zawodowy, w którym uwypukli jego mocne i słabe strony, ograniczenia i możliwości.
Zad. 4. EU-geniusz programuje – realizacja projektów edukacyjnych rozwijających kompetencje kluczowe
Z tornistrem na plecach na Marsa? Czemu nie! ReMY to projekt edukacyjny, mający na celu podniesienie efektywności kształcenia uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki poprzez realizację symulowanej misji badawczej na Czerwonej Planecie. Biorący udział w misji uczniowie będą rozwiązywać konkretne problemy badawcze z zastosowaniem różnych metod. Zwieńczeniem zajęć będzie symulacja ekspedycji za pomocą łazików marsjańskich.
Zad. 5. EU-geniusz szkoli nauczycieli – podniesienie kompetencji nauczycieli
W nowoczesnej szkole nauczyciele także muszą się uczyć. Projekt stwarza im możliwości wzięcia udziału w wysokospecjalistycznych kursach i szkoleniach, w trakcie których nabędą, podniosą lub uzupełnią wiedzę i umiejętności, co zostanie potwierdzone formalnym dokumentem, np. certyfikatem, zaświadczeniem, świadectwem. Wsparcie jest skierowane do nauczycieli z szeroko rozumianej branży technologii informacyjno-komunikacyjnej, informatycznej, robotyki i terapii biofeedback.
Zad. 6 EU-geniusz indywidualizuje pracę z uczniem – realizacja kompleksowego programu wsparcia
Realizacja tego zadania wynika z diagnozy przeprowadzonej w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Zostanie tam wdrożony kompleksowy program wspomagający szkołę w procesie indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi.
Warto odważyć się i wejść do naukowego labiryntu – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, ponieważ EU-geniusz przygotował wiele niespodzianek. Chcecie wiedzieć jakich? Odpowiedź znajdziecie na stronie www.powiattorunski.pl/EU-geniusz, a od marca – w swojej szkole!