Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie
[obiekt mapy]

Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie

Po zwiedzeniu wąwozu w Leszczu warto udać się do sąsiedniej miejscowości Przeczno – już z daleka dostrzeżemy strzelistą wieżę gotyckiego kościoła. Będąc na miejscu, należy skręcić w lewo w drogę gruntową – ulicę św. Rozalii. Droga ta zaprowadzi nas przez pola do nieodległego lasku, gdzie w parowie odnajdziemy studzienkę z krzyżem, a po przeciwnej stronie drogi, na niewielkim pagórku, ujrzymy białą kapliczkę. Nie jest to zwyczajna kapliczka – patronuje jej dwoje Świętych, a wewnątrz niej znajduje się widoczny przez przebite otwory – pień drzewa. Według przekazu, w tym niezwykłym miejscu objawiła się Święta Rozalia. Zdarzyło się to podczas epidemii cholery, która nawiedziła Przeczno w 1. połowie XVIII wieku. Spośród mieszkańców tej wioski ocalał tylko jeden człowiek – stary, bogobojny włodarz Józef Szmania. Dochodząc do zdrowia szukał w okolicy wody. Tak trafił do owego lasku, gdzie strudzony, opadł z sił. Wówczas ukazała mu się Św. Rozalia, wskazując miejsce, gdzie znajduje się źródełko. Poleciła mężczyźnie, aby na pniu dębu wyciął jej oblicze. Faktem jest, że jako jedyny przeżył epidemię, zaś według archiwów i przekazów ustnych choroba już więcej nie nawiedziła Przeczna, mimo że w sąsiednich wioskach pochłaniała liczne ofiary. Późniejsi mieszkańcy Przeczna przypisywali ten fakt wstawiennictwu i opiece Św. Rozalii i Św. Rocha, do których zwracali się o pomoc w czasie epidemii. Powszechnie czerpano „cudowną” wodę ze źródła. W 2 połowie XIX wieku obmurowano pień dębu w formie kapliczki, w której znalazły się figury Świętych. W 1905 r. kapliczka, staraniem proboszcza Lisińskiego z Biskupic i mieszkańców, została odnowiona. W latach 30-tych parafialny oddział Akcji Katolickiej ożywił kult Św. Rozalii, organizując przy niej odpusty parafialne. Zniszczona w czasie II wojny światowej kapliczka, została odbudowana w 1979 r. W ostatnich latach nastąpiło ożywienie kultu, zwłaszcza w dniu Świętej Rozalii, czyli 4 września. Oprócz źródełka warto odwiedzić wspomnianą na początku gotycką świątynię w Przecznie pw. św. Krzyża, gdzie znajdują się czynne organy z XVII w., jedne z najstarszych w Europie.

Teresa Drążkowska na podstawie materiałów  źródłowych z Parafii w Przecznie

drukuj (Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie)

  • Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie
  • Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie
  • Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie
  • Sanktuarium Św. Rozalii w Przecznie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.