Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie
[obiekt mapy]

Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie

Wybudowany w Bierzgłowie w 1863 r. wiatrak jest dziś prawdziwym reliktem i świadectwem dawnych tradycji młynarskich w regionie. Składa się z trzech kondygnacji i liczy 14 metrów wysokości, a w dodatku nie posiada fundamentów, ponieważ jest ustawiony na wkopanych w ziemię kamieniach wyznaczających cztery kierunki świata. Nazwa „koźlak” wzięła się od kozła – części nieruchomej będącej jednocześnie trzonem konstrukcji nośnej. Wiatrak pozostawał w ruinie ponad 50 lat, zanim został zrekonstruowany w 2011 roku. Dzięki kapitalnemu remontowi mógł on wrócić do swojej pierwotnej funkcji młyna. Od maja do października prowadzone są tam warsztaty przygotowane z myślą o najmłodszych, a poświęcone są one procesowi powstawania chleba. Zapisy oraz rezerwację terminów prowadzi Szkoła Leśna na Barbarce. Tel. 56/657 60 85. Więcej informacji znaleźć można na stronie https://parafiabierzglowo.wordpress.com/wiatrak/.

drukuj (Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie)

  • Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie
  • Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie
  • Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie
  • Wiatrak "koźlak" w Bierzgłowie - przed rozbiórką

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.