Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • logotyp PO KL

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Z SZOP-em w Berlinie i tropikach

W ramach „SZkOlnej kuźni Profesjonalistów” zorganizowany został 2-dniowy wyjazd edukacyjny na Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin 2014.

Co roku w marcu Berlin staje się światową stolicą turystyki. To jedno z najważniejszych dla całej branży wydarzeń mogli z bliska oglądać uczniowie Zespołu Szkół w Chełmży i Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

Ogromna przestrzeń zagospodarowana przez przewoźników, hotelarzy, touroperatorów zrobiła niemałe wrażenie na 44-osobowej grupie uczniów i opiekunach. Na poszczególnych stoiskach młodzież zbierała foldery, przewodniki, mapy – wiele z tych wydawnictw nigdy nie trafia do sprzedaży, dlatego były takimi rarytasami. Liczni wystawcy przygotowali dodatkowe atrakcje, oferując zwiedzającym „skarby” swojej kuchni (darmowe degustacje!). Poza tym można było zobaczyć tradycyjne tańce, stroje, poznać ciekawe obyczaje, posłuchać muzyki. Młodzież w ciągu kilku godzin miała zatem niepowtarzalną okazję do odwiedzenia całego świata w kilka godzin, poruszając się w obrębie tylko jednego kompleksu budynków. Poza wystawami różnych krajów egzotycznych, ciekawym doświadczeniem okazało się również oglądanie wystaw różnych regionów Polski, która została zaprezentowana bardzo atrakcyjnie i przyciągała liczne grupy turystów.

Tego dnia poza targami uczniowie mieli również okazję zwiedzić stolicę Niemiec. Grupa pod opieką przewodnika udała się m.in. do historycznego gmachu Reichstagu, zwiedzając przy tym wnętrze 23-metrowej kopuły wieńczącej budynek, podziwiała Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta oraz niezwykły Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Po dniu pełnym atrakcji uczestnicy wyjazdu udali się na nocleg do hotelu w przygranicznych Słubicach.

Następnego dnia na turystów czekał przede wszystkim  „Tropical Islands” - tropikalny park rozrywki i wypoczynku. „Wyspa Tropikalna” stanowi jeden z najciekawszych przykładów zagospodarowania przestrzeni na cele turystyczne. Przez 50 lat było tu lotnisko wojskowe, na którym powstała gigantyczna hala produkcyjna dla sterowców, ale żadnego z nich nigdy nie zbudowano. Teraz znajduje się tu wioska tropikalna, las tropikalny, Morze Południowe, i oczywiście rozmaite kompleksy wodne, rozrywkowe – zjeżdżalnie, fitness kluby, sauny, restauracje. W ciągu kilku godzin młodzież obu szkół zwiedzała halę z przewodnikiem poznając ją jako obiekt turystyczny, by następnie przenieść się w przyjemny świat beztroskiego wypoczynku.

Niewątpliwie, każdy z uczestników wyjazdu, oprócz wielu  gadżetów z targów turystycznych (czyli kilku kilogramów bagażu więcej), przywiózł z wyprawy do Berlina niezapomniane wspomnienia. Ale nie tylko. Uczniowie uczący się w m.in. w takich zawodach, jak technik obsługi turystycznej, już podczas samej jazdy autobusem uczestniczyli w krótkich formach warsztatowych z pilotażu czy też szkolenia turystycznego. Przyszli hotelarze mogli z kolei doświadczyć bogactwa i niezwykłej urody świata, który zaskakuje, który warto zwiedzać, podziwiać, i który przyciąga rzesze turystów. Liczymy, że ciekawość świata młodzieży pobudzona podczas tej podróży zaowocuje wieloma wyprawami w dorosłym życiu i pomoże im w rozwoju zawodowym.

 • Zwiedzanie Berlina
 • Zwiedzanie Berlina
 • Zwiedzanie Berlina
 • Zwiedzanie Berlina
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Targi ITB Berlin 2014
 • Pobyt w Tropical Islands
 • Pobyt w Tropical Islands

Właśnie to jest głównym celem prowadzonego przez powiat toruński projektu „SZkOlna kuźnia Profesjonalistów”. Wyjazd na berlińskie targi był tylko jego niewielką częścią, gdyż uczniowie, już w Polsce, w szkołach w Chełmży i w Gronowie mogli rozwijać swoją wiedzę i zdolności na wielu godzinach dodatkowych zajęć. Efekty ich pracy będzie można podziwiać już niedługo – w czerwcu w Chełmży zorganizowany zostanie konkurs umiejętności zawodowych, gdzie w kilku konkurencjach rywalizować będą ze sobą zespoły uczniowskie. Będzie to niejako uwieńczenie i podsumowanie projektu, który dzięki środkom z Unii Europejskiej od 2012 roku realizowany jest w powiatowych technikach i szkołach zawodowych.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.