Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Dwór w Zębowie fot. Andrzej M.
[obiekt mapy]

Dwór w Zębowie

W Zębowie znajduje się zespół pałacowo-parkowy, zajmujący areał 2.80 ha. Od I poł. XVIII w. do II poł. XIX w. właścicielem majątku była rodzina Nałęczów. W pałacu mieści się obecnie szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia oraz mieszkania. Na terenie parku przypałacowego odnotowano 25 gatunków drzew oraz 10 gatunków krzewów. Przed frontem pałacu znajduje się duża polana, na której rosną liczne rodzaje drzew m.in. jarząb pospolity, topola czarna. Wjazd do pałacu wiedzie alejką biegnącą przy zachodniej granicy parku i kończy się przed samym pałacem. W północnej i wschodniej części zabytkowej budowli zauważalne są ślady dwóch stawów połączonych rowem. Tylko w jednym z nich znajduje się trochę wody, zaś po drugim stawie pozostało zaledwie nieckowate zagłębienie terenu. Wyodrębniają się tutaj 4 wnętrza wyznaczone układem drzewostanu. Północno-wschodnia część parku wyróżnia się dwiema niewielkimi polanami.

Źródło fotografii: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/7932/Zebowo/

drukuj (Dwór w Zębowie)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.