Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Jezioro Dzikowo
[obiekt mapy]

Jezioro Dzikowo

Zaciszne oczko wodne o powierzchni 7 hektarów wtopione w gęstą otulinie sosnowego boru, o istnieniu którego wciąż wie niewielu. Znajduje się w pobliżu bardziej znanego jeziora Osieckiego – jadąc w kierunku Osieka, należy 2 km przed wioską skręcić w lewo w leśną drogę. W dawnych czasach służyło miejscowej ludności za śródleśny wodopój. Dzięki położeniu wśród lasów jezioro należy do najczystszych w powiecie (II klasa czystości wody). Ustronne położenie i brak tłumów plażowiczów sprawia, że jest prawdziwą oazą spokoju. Jezioro Dzikowo należy do tzw. jezior wytopiskowych, które wiele tysięcy lat temu, w czasie zlodowacenia powstały w wyniku wytopienia się brył lodowych w zagłębieniu. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie tzw. podwójnego dna. W pewnych miejscach, kilka metrów nad właściwym dnem uformowała się gęsty kożuch, zbudowany z wodnej roślinności, piasku i mułu. Do kąpieli w akwenie nie zachęcamy – „bliższe” dno potrafi być niebezpieczne i zdradliwe!

drukuj (Jezioro Dzikowo)

  • Jezioro Dzikowo
  • Jezioro Dzikowo
  • Jezioro Dzikowo
  • Ścieżka rowerowa o okolicach jeziora Dzikowo

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.