Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
[obiekt mapy]

Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

Istniejący do dzisiaj kościół zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1892-1893 i konserwowano w 1901 roku. Wieża kościoła została zniszczona w okresie I wojny światowej. Zachowało się jednak unikatowe zdjęcia kościoła z wieżą dzwonniczą.

Jednonawowy kościół pobudowano z cegły, zwieńczono dachem o drewnianej konstrukcji pokrytej blachą. Świątynia przechodziła remonty w latach 1965-1966 oraz 1988-1989. We wnętrzu znajduje się strop drewniany gładki w kształcie eliptycznym. Główny ołtarz pochodzi z katedry włocławskiej w stylu rokowym z drugiej połowy XVIII wieku. W górnej części ołtarza znajduje się obraz z końca XVIII wieku przedstawiający patrona parafii Św. Wawrzyńca w trybowanej srebrnej sukience. Boczne dwa ołtarze oraz ambona i chrzcielnica pochodzą z tego okresu i są w takim stylu jak ołtarz główny. Ołtarze podczas przenosin do kościoła zostały nieco zmodyfikowane.

Źródło: www.gok.obrowo.pl

drukuj (Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach)

  • Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
  • Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
  • Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach
  • Kościół św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.