Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
[obiekt mapy]

Centrum Astronomii UMK w Piwnicach

Niezwykła gratka dla wszystkich entuzjastów astronomii a także osób, które urzeka nocne, rozgwieżdżone niebo. Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy oraz jeden z najstarszych ośrodków obserwacji astronomicznej w Polsce. Obiekt położony jest w spokojnej, oddalonej od miasta okolicy, zaś jego punkt centralny stanowią dwa monumentalne radioteleskopy. Warto wspomnieć, że większy z nich, o niebagatelnej średnicy 32 metrów, jest największym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej. Ponadto centrum dysponuje również największym w Polsce teleskopem optycznym Schmidta-Cassegraina. Zwiedzanie Centrum Astronomii jest możliwe jedynie w zgłoszonych wcześniej w grupach, jednak zdecydowanie jest tego warte ponieważ czas pobytu w obiekcie trwa około dwóch godzin, podczas których zwiedzający oprowadzani są przez pracownika centrum, który szczegółowo wyjaśnia oraz demonstruje sposoby i tajniki działania nowoczesnego warsztatu pracy astronoma.
Więcej na stronie: http://www.ca.umk.pl/

drukuj (Centrum Astronomii UMK w Piwnicach)

  • Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
  • Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
  • Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
  • Centrum Astronomii UMK w Piwnicach

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.