Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie
[obiekt mapy]

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie

Wieś Przeczno wzmiankowana była w 1251 r. jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 r. w posiadaniu biskupów chełmińskich, w XV w. benedyktynek toruńskich. Od 1520 r. własność szlachecka, m.in. w 1789 r. Znanieckiego. Znajdujący się tam gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest jedną z najstarszych świątyń na Ziemi Chełmińskiej. Został wzniesiony na przełomie XIII i XIV w., a za datę ukończenia budowy przyjmuje się rok 1315. Jest to kościół jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu, zbudowany z kamienia polnego. Podczas potopu szwedzkiego, który zakończył się w 1660 roku, zrabowano najcenniejsze elementy wyposażenia świątyni. Po zniszczeniach wojennych w małej wiejskiej świątyni w Przecznie powstało całe nowe wyposażenie. Z drugiej połowy XVII wieku pochodzi do dziś zachowana drewniana fryzowa podłoga, drewniany malowany strop o unikalnej konstrukcji, ława kolatorska, konfesjonały, ołtarz główny, w którym umieszczono najcenniejszy obraz Ukrzyżowania i dwa ołtarze boczne. Około 1680 roku zbudowano instrument organowy, który bez większych przeróbek przetrwał do dziś. Kościół był odnawiany w drugiej połowie XVIII w. Niedługo po zakończeniu tych prac w 1776 r. parafia w Przecznie przestała być jednostką samodzielną i obsługiwał ją proboszcz pobliskich Biskupic. Działające wówczas prężnie Bractwo Przemienienia Pańskiego, pielęgnując swój odpust bracki, wytworzyło tradycję wielkiego odpustu, na który zjeżdżają się pątnicy z sąsiednich parafii. Epidemia cholery w 1735 r. kiedy wymarła cała wioska Przeczno, z wyjątkiem cudownie uzdrowionego ostatniego mieszkańca, dała początek kultowi św. Rozalii wokół kapliczki ze źródełkiem wody.

Na pobliskim wzgórzu znajdował się gródek rycerski – siedziba właściciela Przeczna z okresu średniowiecza.

drukuj (Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie)

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie
  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie
  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie
  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.