Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Pałac w Pluskowęsach
[obiekt mapy]

Pałac w Pluskowęsach

W poł. XIV w. była to wieś czynszowa w komturstwie papowskim. W okresie XVIII w. majątek należał kolejno do: Kruszyńskich, Nostic-Jackowskich oraz Kalksteinów. Ci ostatni byli właścicielami Pluskowęs do wybuchu II wojny światowej. W okresie XIX w. pałac pluskowęski stanowił ostoję gospodarki, kultury, myśli i oświaty polskiej. Obecny pałac pochodzi z lat 1865-1870, został zbudowany prawdopodobnie wg projektu architekta Stanisława Hebanowskiego. Mury pałacu kryją pozostałości poprzedniej rezydencji z XVIII w. Budynek pałacu ma 2 ryzality poprzedzone gankami w  dłuższych elewacjach. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym założonym na pocz. XIX w. Do parku przylega kompleks folwarczny z XIX w. Obecnym właścicielem obiektu jest firma DGG, planująca adaptację założenia na cele rekreacyjno-konferencyjne.

drukuj (Pałac w Pluskowęsach)

  • 2011.05.04 Pałac w Pluskowęsach (2)
  • Pałac w Pluskowęsach

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.