Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie
[obiekt mapy]

Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

Kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowany został z fundacji biskupów kujawskich po 1293 r.  Powstał on w miejscu pierwszego, prawdopodobnie drewnianego kościoła. Wybudowany z kamienia polnego z okolicznych pól, jednonawowy, z dwuprzęsłowym prezbiterium zamkniętym prostą ścianą. Do wykończenia narożników i łukowych otworów okiennych użyto cegieł. Od północy dobudowano zakrystię, a od południa dostawiono kruchtę. Podłogę wyłożono kamienną posadzką. W 1600 r. nad kruchtą zachodnią wzniesiono wieżę kościelną. Wybudowana z tzw. pruskiego muru, przetrwała do początku XX w. Wówczas w związku ze złym stanem technicznym wieży, rozebrano ją i postawiono nową, nad północną kruchtą. Z trzech dzwonów, pierwotnie wiszących na dzwonnicy stojącej w pobliżu kościoła, zachował się jeden, odlany w 1589 r. Pozostałe dwa w 1917 r. zabrano na potrzeby wojenne. Rozbiórka starej wieży odkryła wmurowane nad dachem kruchty, ceramiczne figurki, przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Katarzynę, św. Marię Magdalenę i św. Antoniego Pustelnika. Nie wiadomo kto wykonał ani jak trafiły do kościoła w Grzywnie wykonane w średniowieczu figurki. Podobnie zagadkę stanowi fragment fryzu ze zwierzętami i ołtarzem, wmurowany pod wschodnim oknem prezbiterium. Obecny ołtarz główny pochodzi z początku XVIII w. (późny barok), zastępując pierwotny, gotycki. Do dziś zachowała się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, datowana na 1500 r. Prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII w. powstały dwa ołtarze boczne. W XIX w. do kościoła sprowadzono dwa kolejne ołtarze, przeniesione z Torunia z kościoła św. Mikołaja – rozebranego na polecenie władz pruskich. Ciekawym przedmiotem jest kościelna chrzcielnica. Jej elementy pochodzą z różnych epok stylowych. Podstawa jest renesansowa, nakrywa barokowa, a figura Chrystusa pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX i XX w. Głowy Turków zdobiące korpus chrzcielnicy są symbolem pokonania grzechu chrztem. Nakrywę chrzcielnicy zdobią malowidła przedstawiające Adama i Ewę, Zwiadowców izraelskich w ziemi Kanaan, Ofiarę Abrahama, Uratowanie Jonasza, Chrzest Chrystusa, Kaina i Abla, spotkanie Chrystusa z Samarytanką i Eliasza karmionego przez kruki. W XVI w. wyposażenie kościoła uzupełniono o chór i ośmiogłosowe organy. Do cennego wyposażenia kościoła należy zaliczyć późnośredniowieczne stalle z przełomu XV i XVI w. przekształcone w 1596 r. ambona, późnobarokowy i rokokowy konfesjonał, barokowe ławki z malowanymi przedpiersiami oraz barokowy krucyfiks i rokokowe kartusze zawieszone na parapecie chóru muzycznego. Aż do XIX w. budynek kościoła był również miejscem pochówku zmarłych. Leży tam m.in. rodzina Konopackich z Kuczwał. Później zasłużonych parafian chowano w grobowcach na przykościelnym cmentarzu. I tak znajdziemy tam grobowiec rodziny Czarlińskich z 1880 r. – właścicieli Brąchnówka oraz rodziny Mellinów z Grzywny i Kuczwał.

drukuj (Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie)

  • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie
  • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie
  • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie
  • Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grzywnie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.