Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Cukrownia w Chełmży
[obiekt mapy] Cukrownia w Chełmży

Cukrownia

Cukrownia w Chełmży, zbudowana w 1882 przez niemiecką spółkę akcyjną, największa w ówczesnej Europie, znajduje się naprzeciwko stacji kolejowej w Chełmży. Pierwszą kampanię cukrowniczą rozpoczęto 25 września 1882 roku. W roku 1904 została zniszczona przez pożar, odbudowana w 1905. W latach 1911-1914 średnia roczna produkcja cukru przekroczyła 31 tys. ton, a po I wojnie światowej była to największa cukrownia w Polsce. W latach 1921/1922 wytworzyła 10 tys. ton cukru, a w latach 1926/1927 – 33 tys. ton. Po II wojnie światowej nadal czynna, stała się podstawą do utworzenia kombinatu przemysłowego Chełmża, produkującego nie tylko cukier, ale także artykuły z produktów ubocznych, powstających przy przerobie cukru. Cukrownia jest znaczącym odbiorcą buraków cukrowych w regionie Kujawsko-Pomorskim. W październiku 2000 roku koncern Nordzucker AG przejął większościowy pakiet akcji. W kolejnych latach zakład został poddany gruntownej modernizacji, poczyniono szereg działań inwestycyjnych w zakresie jakości cukru, magazynowania, oszczędności energii jak również ochrony środowiska. Cukrownia w Chełmży produkuje podczas jednej kampanii cukrowniczej około 80 tys. ton cukru przerabiając na dobę około 6 000 ton buraków cukrowych. W roku 2008 cukrownia w Chełmży, jako pierwsza cukrownia w Polsce rozpoczęła rafinację surowego cukru trzcinowego. Wyprodukowany cukier składowany jest w silosie o pojemności 60 tys. ton. Cukrownia w Chełmży posiada stację segregacji cukru, która umożliwia dostarczanie do Klientów cukru o różnej granulacji kryształów. Cukier może być dostarczany do Klientów cukrowozami lub w opakowaniach jednostkowych.

drukuj (Cukrownia)

  • Cukrownia w Chełmży
  • Cukrownia w Chełmży - silos
  • Cukrownia w Chełmży - silos
  • Cukrownia w Chełmży

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.