Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Chełmża - fragment Bulwaru 1000-lecia
[obiekt mapy]

Bulwar 1000-lecia

Turystyczna atrakcyjność Chełmży oparta jest w głównej mierze na walorach położonego w granicach miasta jeziora Chełmżyńskiego – największego jeziora w powiecie toruńskim, wdzierającego się głęboko do jej obszaru staromiejskiego i kształtującego ogólną fizjonomię miasta. Dobrze rozwinięta sieć szlaków pieszych sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej.  Malowniczy niebieski szlak pozwala obejść jezioro Chełmżyńskie od południowej strony, stwarzając tym samym możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta. Brzegi jeziora zagospodarowane są stale rozwijającą się infrastrukturą rekreacyjną – na miłośników sportów wodnych czekają m.in. kajaki, rowery wodne, łodzie i narty wodne. Oddany do użytku pomost jest ostatnią inwestycją dotyczącą kompleksowej rewitalizacji strefy przyjeziornej. Rewitalizacja obejmowała modernizację Bulwaru 1000-lecia wraz z przyległymi ulicami oraz z wytyczeniem ścieżki rowerowej, umocnienie nabrzeża, odnowienie plaży miejskiej oraz budowę amfiteatru i fontanny w Parku Wilsona. Dodatkowo udało się wyremontować ulicę Tumską, prowadzącą do najcenniejszego chełmżyńskiego zabytku. Wybudowano także slip do wodowania niewielkich łodzi oraz utworzono Punkt Informacji Turystycznej. Deptak południowy wykonany jest na palach stalowych, podkład tworzą deski z tworzywa. Na pomoście zostały utworzone trzy kładki do cumowania łodzi. Deptak oświetlany jest przez 34 latarnie. Długość pomostu wynosi 360 m, szerokość 2,56. Konstrukcja stoi na 143 palach stalowych. Wysokość pomostowych łuków to 1,70 m. Ci, którzy wolą pozostać na brzegu mile spędzą czas na pobliskim placu zabaw.

Jezioro o powierzchni 300 ha cechuje, jak przystało na jezioro rynnowe, znaczna głębokość dochodząca do 27 metrów. Wędkarzy z pewnością skusi bogata ichtiofauna jaka żyje w wodach jeziora Chełmżyńskiego – przy odrobinie szczęścia złowić można szczupaka, sandacza, karpia, okonia, a nawet sprowadzoną z wód azjatyckich tołpygę. Kto ma ochotę popływać i orzeźwić się w jeziorze może skorzystać z kilku miejsc do kąpieli, położonych na terenie Chełmży:

- plaża miejska „Ustronie” płatna, strzeżona, położona w samym centrum miasta, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego,

- plaża tzw. „Płatna” niestrzeżona, bezpłatna, zlokalizowana w Parku Miejskim, dojście od ul. 3 maja,

- kąpielisko „Stolbud”, niestrzeżona, dojście od ul. Kościuszki,

- kąpielisko „Legia”, niestrzeżona, dojście od ul. 3 maja.

drukuj (Bulwar 1000-lecia)

  • Chełmża - widok z brzegu jeziora
  • Chełmża - fragment Bulwaru 1000-lecia
  • Jezioro Chełmżyńskie - widok na Tumską Przystań
  • Jezioro Chełmżyńskie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.