Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Ratusz Chełmża
[obiekt mapy]

Ratusz

Mimo przeprowadzonych badań archeologicznych do dzisiaj nie wiadomo, gdzie był pierwotnie usytuowany ratusz w Chełmży. W 1857 r. miasto zakupiło działkę z kamienicą przy obecnej ul. Hallera 2, na rogu z Rynkiem Bednarskim, która przez jakiś czas służyła jako siedziba władz miejskich. W 1897 r. kamienicę wyburzono i do 1900 r. na jej miejscu został wybudowany obecny neogotycki ratusz. Nad wejściem do sali posiedzeń umieszczono napis gloryfikujący oszczędne i mądre rządy rajców. Ogrzewanie parowe wykonano w 1899 r., w tym samym roku zamontowano zegar ratuszowy. W 1900 r. wnętrza ratuszowe oświetlono neogotyckimi żyrandolami i lichtarzami. W 1914 r. powstały plany rozbudowy ratusza, które nie zostały zrealizowane z powodu wybuchu I Wojny Światowej.

Źródło: Piotr Birecki, Dzieje sztuki w Chełmży, Chełmża 2001.

drukuj (Ratusz)

  • Ratusz Chełmża
  • Ratusz Chełmża
  • Ratusz Chełmża

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.