Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Konkatedra Św. Trójcy
[obiekt mapy]

Konkatedra Św. Trójcy

Zbudowany w latach 1251-1359 gotycki kościół Św. Trójcy w Chełmży jest jedną z najstarszych budowli tego typu w okolicy. Wzniesiony w całości z czerwonej cegły budynek sakralny godność kolegiaty uzyskał w 1960 roku, natomiast  16 lutego 1982 r. papież Jan Paweł II nadał mu tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1994 r. kościół Świętej Trójcy ustanowiony został konkatedrą, czyli drugą siedzibą biskupa. Niewiele osób wie, że przy lokalnej parafii od 1869 r. nieprzerwanie działa najstarszy w Polsce chór mieszany „Św. Cecylia”. Chór czynnie działa na gruncie zarówno sakralnym jak i patriotycznym wykonując bogaty repertuar pieśni religijnych, patriotycznych, ludowych i okolicznościowych w tym m.in. dzieła Mozarta, Haydna, Beethovena, Schuberta, Chopina czy Paderewskiego. 
Informacje dla zainteresowanych:  http://www.chelmza.diecezja.torun.pl/

drukuj (Konkatedra Św. Trójcy)

  • 2008.07.23 Konkatedra pod wezwaniem Najświetszej Trójcy
  • 2008.07.23 Konkatedra pod wezwaniem Najświetszej Trójcy (1)
  • 2008.07.23 Konkatedra pod wezwaniem Najświetszej Trójcy (17)
  • 2008.07.23 Konkatedra pod wezwaniem Najświetszej Trójcy (39)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.