Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Wieża ciśnień
[obiekt mapy]

Wieża ciśnień

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta, wyraźnie dominującą nad okolicznymi budynkami jest siedmiokondygnacyjna, neogotycka wieża ciśnień. Wciąż jeszcze czynna, jest pierwszą tego rodzaju konstrukcją miejska na Pomorzu. Historia wieży ciśnień sięga 100 lat wstecz, choć już w średniowieczu, a dokładniej w 1255 r. mistrz Poppo von Osterna zatwierdził budowę drewnianego wodociągu. Na początku XX wieku władze miały w planach podniesienie warunków życia i higieny mieszkańców Chełmży poprzez budowę kanalizacji. Zamiary te dodatkowo przyspieszyła epidemia tyfusu z 1899 r. która w minionych wiekach pochłonęła wielu mieszkańców Chełmży.

W 1900 roku  z inicjatywy  chełmżyniaków: H. Kaum i F. Bäsell. wywiercono nowe studnie do czerpania wody, które wyposażono w sprowadzone z Bremy pompy. Niezbędne ciśnienie wody w kranach coraz wyższych kondygnacji zapewniała wybudowana na lekkim wzniesieniu, ok. 1900 - 1901 roku, czworoboczna wieża wodna, zwana wieżą ciśnień. Zwieńczona została czterospadowym dachem kryjącym otoczony fachwerkowym murem wewnętrzny zbiornik wodny, mieszczący 350 m3 wody. Wodę czerpano bezpośrednio z jeziora z wybudowanych specjalnie do tego celu pomostów. Obecnie ze względu na ponad 100-letnią konstrukcję chełmżyńskie wodociągi znacznie ograniczyły eksploatację zabytkowego budynku. Stanowi dziś jednak bardzo cenny zabytek techniki ze względów historycznych i zachowanych w niej funkcji użytkowych.
W latach 1901- 1902 rozpoczęto również budowę oczyszczalni, zwanej także filtracją. Mieściła się ona przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Sienkiewicza. W 1907 roku ilość ścieków obliczano na 10 tys. mieszkańców. Filtracja wchodziła w skład sieci kanalizacyjnej rozbudowywanej w 1905r. Trzydzieści lat później wybudowano dodatkowo podziemny kanał sanitarny pod ulicą Kolejową (odcinek obecnej ulicy Sikorskiego od torów kolejowych do poczty). Rozbudową chełmżyńskich wodociągów byli zainteresowani także Niemcy podczas wojny. Z tego okresu zachowały się projekty rozbudowy sieci wodno - kanalizacyjnej z 1943 r.

Źródło: P. Birecki „Dzieje sztuki w Chełmży”

  • Wieża ciśnień
  • Wieża ciśnień
  • Wieża ciśnień

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.