Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Szlak regionalny w kolorze żółtym

Szlak regionalny w kolorze żółtym

0,0 km Chełmża /dworzec PKP ul. Dworcowa/ Początek szlaku żółtego

Miasto Chełmża otaczają ziemie gminy o tej samej nazwie. Jej obszar zajmuje 179km2, na których znajduje się 40 wsi z ludnością liczącą ponad 10000 mieszkańców.

O atrakcyjności turystycznej gminy stanowią jeziora dające możliwość rozwoju bazy wypoczynkowej, uprawiania sportów wędkarskich i wodnych. Dodatkowo sprzyjają temu architektoniczne i przyrodnicze zabytki, czy interesujące wykopaliska.

Szlak zółty biegnie środkową częścią terenów gminy, związaną z rynną Jeziora Chełmżyńskiego, z Jeziorami Głuchowskim i Grodzieńskim. Jest to fragment rynny polodowcowej rozcinającej wysoczyznę morenową o urozmaiconej rzeźbie i znacznych jak na miejscowe warunki różnicach wysokości.Powierzchnia Jeziora Głuchowskiego zwanego także Bielczyńskim wynosi 24,0 ha, objętość 530,2 m3, długość 750 m, szerokość 475 m. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 6 m.


Bielczyny - wieś. W 1256 lub 1257 roku wraz z towarzyszącymi jej beginkami osiedliła się tu Juta z Sangerhausen. Jako pustelnica służyła modlitwą, pomocą i radą okolicznym mieszkańcom. Opiekowała się trędowatymi mieszkającymi w szpitalu w Chełmży. Według przekazów miała objawienia. Zmarła w opinii świętości 12 maja 1260 roku, a jej ciało złożono w budowanej katedrze p.w. św. Trójcy w Chełmży. Po jej śmierci nastąpiło wiele cudownych wydarzeń i około roku 1275 ogłoszono Jutę Błogosławioną. Jej kult szerzył się nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Król Zygmunt III Waza w roku 1621 przed wyprawą przeciwko Turkom pielgrzymował tu do grobu Błogosławionej by oddać jej w opiekę siebie i Królestwo.  Biskup Jan Lipski wzniósł na miejscu jej pustelni kaplicę ku jej czci. W 1937 wzniesiono w Bielczynach kaplicę, która dziś tworzy prezbiterium obecnego sanktuarium.

Warto zobaczyć: sanktuarium Bł. Juty. Centralną postacią w zespole figur jest Bł. Juta. W nawiązaniu do legendy widzimy ją wracającą przez jezioro do swej pustelni. Pozostałe figury przedstawiają osoby, które wywarły decydujący wpływ na drogę jej życia. Po jej prawej stronie stoi rzeźba św. Elżbiety z Turyngii - księżnej, żony i matki - opiekunki ubogich i chorych. Na drugim planie po prawej stronie ustawiono figurę św. Dominika, zakonodawcy, nauczyciela modlitwy, zatroskanego o wiarę innych. Po lewej stronie znalazła się rzeźba św. Franciszek z Asyżu, obok zaś pierwszego biskupa chełmińskiego Heidenryka (w latach 1245-1263), który sprowadził Jutę do Bielczyn. Był jej spowiednikiem i opiekunem duchowym. Witraże w kaplicy Bł. Juty tematycznie związane są z jej życiem.


6,5 km Kucborek  - folwark wymieniany w 1568 roku kiedy to Konrad von Kardinal kupił go od burmistrza toruńskiego Mikołaja von der Linde. W 1613 roku folwark należy do klasztoru żeńskiego benedyktynek w Toruniu.

Warto zobaczyć: dworek murowany wzniesiony na po­czątku XX wieku.

Dalej szlak żółty opuszcza tereny powiatu toruńskiego kończąc swój bieg w Papowie Biskupim

Autor: Henryk Miłoszewski

Więcej informacji na stronie Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego im. M. Sydowa w Toruniu

oraz w Przewodniku H. Miłoszewskiego "Powiat Toruński"

 • Wieża ciśnień w Chełmży
  Wieża ciśnień w Chełmży
 • Kościół Św. Mikołaja w Chełmży
  Kościół Św. Mikołaja w Chełmży
 • Sanktuarium Bł. Juty w Bielczynach
  Sanktuarium Bł. Juty w Bielczynach
 • Pałac w Głuchowie
  Pałac w Głuchowie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.