Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Szlak regionalny w kolorze żółtym

Szlak regionalny w kolorze żółtym

0,0 km Ryńsk - wieś. Na styku 2 jezior: Szańce i Ryńskiego zlokalizowano grodzisko wyżynne eliptyczne położone 1,5 km na płd.-zach. od wsi. Osada była wzmiankowana w 1341 roku, kiedy to wielki mistrz Dytrych von Altenburg czyni nadanie dla sołtysa Jana. początek szlaku żółtego.

Warto zobaczyć: dwór zbudowany na przełomie XVIII/XIX wieku, park krajobrazowy założony w II połowie XIX wieku z 25 gatunkami drzew, wśród których  wiele to pomniki przyrody. Kościół p.w. Św. Wawrzyńca wzniesiony w I połowie XIV wieku gotycki z granitową kropielnicą, prawdopodobnie średniowieczną i dzwonem z minuskułą z XV w. Kościół poewangelicki z końca XIX wieku z położonym obok obeliskiem kamiennym z nazwi­skiem mjr Hertela z Zajączkowa. Przy szosie w kierunku na Orzechowo stoi żelbetonowy schron z 1944 roku.


4,0 km Zajączkowo - osada wzmiankowana w 1222 roku w dokumencie ks. Konrada Mazowieckiego przekazującym bpowi pruskiemu Chrystianowi dobra w ziemi chełmińskiej.

Warto zobaczyć: ruiny kościoła gotyckiego p.w. Św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Ostatnia msza została tu celebrowana w 1864 roku, a rok później walący się dach rozebrano. Dworek murowany z końca XIX wieku, parterowy.


7,0 km Świętosław - wieś wymieniana w 1866 roku jako przynależna do parafii w Dźwierznie. Jest to najbardziej urozmaicony i najwyżej położony teren gminy Chełmża. Najwyższe wzniesienia (108,2 – 100,3 m n.p.m.) występują w okolicy wsi Świętosław, Szerokopas i Witkowo.


10,0 km Szerokopas - folwark wzmiankowany w 1414 roku w krzyżackiej "Księdze Strat" z powodu szkód wojennych.

Autor: Henryk Miłoszewski

Więcej informacji na stronie Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. M. Sydowa w Toruniu

oraz w Przewodniku H. Miłoszewskiego "Powiat Toruński"

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.