Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Szlak regionalny im. Stanisława Noakowskiego

Szlak regionalny w kolorze czerwonym

0,0 km Toruń  /BORT - PTTK Plac Rapackiego 2/ Początek szlaku czerwonego


0,4 km Toruń /most drogowy im. Józefa Piłsudskiego/ Most został uroczyście otwarty 11.XI.1934 roku. Jego pierwotna konstrukcja pochodzi z lat 1907 - 10 z Opalenia, gdzie służyła za przeprawę przez Wisłę. Rozbiórki mostu w Opaleniu dokonano w latach 1928 - 29, stop­niowo transportując elementy na budowę mostu w Toruniu, którą rozpoczęto w 1928 roku od pracy przy przyczółkach i filarach.


3,8 km Toruń /Rudak/ Wieś wzmiankowana w 1340 r. w doku­mencie komtura krzyżackiego Heinricha Zengera, obecnie dzielnica miasta. Występujące tu duże pokłady iłów plioceńskich zwanych pstrymi stanowiły doskonały surowiec dla zakładów ceramicznych /cegielni/.

Warto zobaczyć: dąb szypułkowy rosnący przez cmentarzu - pomnik przyrody - najstarsze drzewo w Toruniu, oczka wodne będące pozostałościami po starorzeczu Wisły.


10,0 km Toruń /Czerniewice/ Wieś wzmiankowana w 1738 r., obecnie dzielnica miasta. Dokonane tu w roku 1895 próbne odwierty potwierdziły występowanie źródeł wód mineralnych; solanek jodowobromowych o podobnym stężeniu jak ciechocińskie. W oparciu o te źródła produkowano w Czerniewicach wodę mineralną o nazwie "Czerniewicka".

Warto zobaczyć: pozostałości dawnego parku dworskiego majątku Czerniewice.


13,4 km Brzoza Toruńska - wieś wzmiankowana 1737 roku w dokumencie bpa kujawskiego Krzysztofa Szembeka. W 1788 roku bp. Józef Rybiński osiedlił tu tzw. olędrów. Między stacjami kolejowymi Otłoczyn - Brzoza Toruńska w dniu 19.V111.1980 roku wydarzyła się największa w kraju katastrofa kolejowa.

Warto zobaczyć: pomnik z symbolicznym odcinkiem toru kolejowego i tabliczkami z nazwiskami ofiar w miejscu tragedii.
 

16,9 km Karczemka - mała osada leśna z zabudowaniami leśnictwa Karczemka.

Dalej szlak biegnie w stronę Otłoczyna i Ciechocinka w powiecie aleksandrowskim.

Autor: Henryk Miłoszewski

Więcej informacji na stronie Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. M. Sydowa w Toruniu

oraz w Przewodniku H. Miłoszewskiego "Powiat Toruński"

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.