Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • zespół Wolna Grupa Bukowina

„W Krainie Łagodności” - spotkanie z Wolną Grupą Bukowina w Czernikowie

Dobiegły końca spotkania z kulturą w Gminie Czernikowo, mogące odbyć się dzięki ogromnemu poparciu mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy tak licznie oddali swoje głosy w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy zagłosowali na cykl koncertów, konkursów plastycznych oraz warsztatów wokalno - teatralnych.

 

Artyści goszczący na koncertach w Czernikowie organizowanych w ramach budżetu obywatelskiego wnoszą powiew wysokiej klasy artystycznej, ale też, jak zaznacza lider zadania Piotr Buczyński, obcowanie i dłuższe rozmowy z artystami przypominają o wartościach tak ważnych w codziennym życiu, lecz niestety coraz bardziej przez nas pomijanych.

Tak jak początek projektu „Muzyczno-teatralne peregrynacje” był na bardzo wysokim poziomie - zaproszenie do Czernikowa przyjął bowiem wielki artysta Marian Opania -  tak i jego zakończenie było w mistrzowskim wykonaniu. 2 czerwca mieszkańcy powiatu gościli w Czernikowie Wolną Grupę Bukowina - legendarną grupę z nurtu poezji śpiewnej, kojarzoną niegdyś z postacią Wojciecha Bellona i m.in. takimi utworami jak „Majster Bieda”, „Rzeka”, „Ballada o Cześku piekarzu” i wieloma innymi. Na plenerowym koncercie nie zabrakło największych utworów zespołu, a artyści z zaangażowaniem wykonali pieśni zarówno z dawnego jak i swojego nowego repertuaru. Jak wspominają uczestnicy spotkania - w dzisiejszym hałaśliwym świecie próba wsłuchania się w treści oraz muzykę z „Krainy łagodności” przynosi ukojenie i pozytywne wibracje. Tak było na koncercie w Czernikowie – uroczo i magicznie. Wolna Grupa Bukowina gościła w składzie: Grażyna Kulawik – śpiew; Wojciech Jarociński - śpiew, gitara; Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara; Marek Zarankiewicz - instrumenty perkusyjne; Krzysztof Żesławski - gitara elektryczna. W roli supportu wystąpili absolwenci Szkoły Podstawowej w Czernikowie: Dorota Bułakowska, Joanna Kaczmarkiewicz, Klaudia Pokorzyńska, Adrian Zatorski oraz obecni uczniowie Szkoły.

Podczas koncertu nagrodzono laureatów konkursu plastycznego, który odbył się w ramach projektu „Muzyczno - teatralne peregrynacje”. Konkurs pod hasłem „Niech się mienią rzeki” na Rok Rzeki Wisły przebiegał dwuetapowo. Prace można było wykonać indywidualnie lub podczas malarskiego pleneru nadwiślańskiego. W ramach konkursu przyznano kilkanaście nagród i wyróżnień.

Czerwiec był niezwykle bogaty w wydarzenia kulturalne w Czernikowie. 12 czerwca w Szkole Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie odbyły się bowiem warsztaty wokalno - teatralne pod hasłem „Melpomena i inne Muzy w Czernikowie” jako ostatni etap projektu współfinansowanego z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Zajęcia skierowane były do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu toruńskiego. Poprowadziła je aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Pani Anna Magalska. Na zaproszenie do udziału w bezpłatnych warsztatach odpowiedziało 34  uczniów – 22 ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Steklinie oraz 12 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie. W czasie zajęć uczniowie pracowali nad emisją głosu - oddechem, artykulacją i dykcją, ćwiczyli ekspresję głosu oraz kształtowali jego barwę. Część zajęć poświęcona była również na trening fizyczny obejmujący plastykę i muzyczność ciała, ruch sceniczny oraz improwizację muzyczną i teatralną. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem mikrofonu i profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego. Zapewniło to osiągnięcie swobody scenicznej oraz niezbędnego doświadczenia potrzebnego na estradzie. Każdy uczestnik zajęć miał okazję poczuć się jak artysta stając naprzeciw widza. Prowadząca zwracała uwagę na postawę, gesty, mimikę i kontakt artysty z widzem. Warsztaty stworzyły młodym twórcom  możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. Były również  próbą rozwijania  potencjału twórczego uczniów, zachętą  do poszukiwania swoich pasji i motywacją do wytrwałej pracy w dążeniu do celu.

Wydarzenia zorganizowane w Czernikowie w ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego były dla jego uczestników, zarówno tych starszych jak i młodszych, chwilami pełnymi pozytywnych emocji, niezapomnianych wrażeń i przeżyć a także możliwością zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

Artykuł i zdjęcia nadesłane

Piotr Buczyński

Dariusz Janiszewski

Dorota Pucińska

Starostwo Powiatowe w Toruniu

Galeria zdjęć

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.