Tytuł projektu
„Dobry zawód, dobry start”
Program/Działanie
Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Dane finansowe
Wartość projektu: 370 346 zł
Źródła finansowania: 314 794,10 zł – Europejski Fundusz Społeczny (85%), 55 551,90 zł – wkład własny (finansowy i rzeczowy).
Okres realizacji projektu
01.09.2011 – 31.08.2012r.
Opis projektu
Cel
Wzmocnienie kompetencji uczniów poprzez wzbogacenie w powiązaniu do potrzeb do rynku pracy oferty edukacyjnej szkół prowadzących kształcenie zawodowe w roku szkolnym 2011/2012.
Grupa docelowa
235 uczniów oraz 10 nauczycieli z techników, zasadniczych szkół zawodowych i szkoły policealnej prowadzonych przez powiat toruński i wchodzących w skład: Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie; Zespołu Szkół w Chełmży; Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży.
Główne działania
Wsparcie dla uczniów:
Cześć zajęć uzupełniły wyjazdy do firm, dzięki czemu uczniowie mogli skonfrontować wiedzę i umiejętności zdobywane na zajęcia z warunkami panującymi na rzeczywistych stanowiskach pracy.
Wsparcie dla kadry pedagogicznej:
Osiągnięte rezultaty
Projekt „Dobry zawód, dobry start” po 12 miesiącach zbliżył się do końca. W roku szkolnym 2011/2012, a właściwie od grudnia do czerwca w zespołach szkół w Chełmży i Gronowie trwały dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, którym towarzyszyły praktyki zawodowe i edukacyjne wyjazdy do firm.
Młodzież z techników i zasadniczych szkół zawodowych – łącznie 263 osoby – dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zdobyły zupełnie nowe umiejętności zawodowe lub rozwijały te już posiadane. Co udało się osiągnąć? W dużej mierze pokazują to liczby.
Po raz pierwszy uczniowie z Chełmży i Gronowa mogli rywalizować ze sobą i porównywać umiejętności zawodowe. Podczas „Wiosny w Gronowie” połączonej z Drzwiami otwartymi zorganizowano konkurs umiejętności zawodowych. Idea konkursu przyfrunęła do nas aż z mroźnej Finlandii. Bardzo popularne tam konkursy organizowane są również na poziomie europejskim i światowym, jako odpowiednio EuroSkills i WorldSkills, a w poszczególnych konkurencjach rywalizują ze sobą zespoły narodowe. Wszystko to ma na celu propagowanie szkolnictwa zawodowego.
W tym roku taki minikonkurs na poziomie powiatowym odbył się w Gronowie. Uczestniczyły w nim wytypowane 3-osobowe zespoły szkolne z ZS w Chełmży, ZSS w Chełmży oraz gospodarz spotkania, ZS, CKU w Gronowie. Byli to uczestnicy projektu „Dobry zawód, dobry start”, którzy przez rok szkolny 2011/2012 na różnego rodzaju dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, po godzinach „normalnej” nauki szkolnej, doskonalili swoje umiejętności zawodowe.
W ramach dodatkowych zajęć z agrobiznesu realizowanych w projekcie „Dobry zawód, doby start” odbyło się kilka wyjazdów edukacyjnych do firm i instytucji związanych tematycznie z zajęciami. Wzięli w niej udział uczniowie klasy czwartej technikum agrobiznesu z Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.
Młodzież odwiedziła m.in.: Klub Jeździecki „Młyńska Struga" w Grabowcu, Regionalne Centrum Przedsiębiorczości w Solcu Kujawskim, gospodarstwa rolne w Sławkowie i Gostkowie.
Gdyby istniało takie miejsce, gdzie w jednej chwili można przenieść się w każdy, nawet najbardziej orientalny punkt ziemi, poznać jego tradycję i kulturę, byłby to raj dla każdego, kto kocha podróże. Otóż jest to możliwe, wystarczy wziąć udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie. Czy te słowa promujące targi berlińskie okazały się prawdą, mogli w tym roku zweryfikować uczniowie klas technikum Zespołu Szkół w Chełmży oraz Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Dzięki udziałowi w projekcie unijnym „Dobry zawód, dobry start” grupa 44 uczniów i 4 nauczycieli znalazła się wśród 180.000 odwiedzających, którzy przyjechali do stolicy Niemiec podziwiać ponad 10.000 wystawców z 180 krajów.
W Zespole Szkół Specjalnych w Chełmży w ramach projektu "Dobry zawód, dobry start" młodzież poznawała tajniki carvingu, czyli pochodzącej z Tajlandii sztuki tworzenia z owoców i warzyw ozdobnych dekoracji.
O realizacji tych zajęć można poczytać w dwóch artykułach, które pojawiły się w "Nowościach" w co tygodniowym piątkowym wydaniu w Chełmży: artykuł '"Rzeźbili po tajlandzku" z 20 stycznia 2012 i artykuł "Zwykłe owoce i warzywa w niezwykłej odsłonie" z 3 lutego 2012.
W marcu 2012 r. w Zespole Szkół w Chełmży zakończyły się zajęcia z florystyki, realizowane w ramach projektu "Dobry zawód, dobry start", na których młodzież mogła zapoznać się ze sztuką florystyczna i wykazać inwencję twórczą w tym zakresie.
Uczestnicząc w projekcie, uczniowie nabyli nowe umiejętności, które wzbogacą ich CV i mogą stać się atutem podczas szukania i wybierania ofert pracy.