Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Nasi absolwenci coraz bardziej wszechstronni

grafika,miniatura,46535,logotyp-po-kl.jp

 

Już po raz trzeci dzięki funduszom Unii Europejskiej uczniowie szkół zawodowych z powiatu toruńskiego zdobywają nowe i doskonalą już posiadane umiejętności zawodowe – od jesieni 2010 roku w Gronowie oraz w Chełmży wdrażany jest projekt „Wszechstronny absolwent na rynku pracy”. Realizowane w ramach projektu dodatkowe bezpłatne zajęcia dla ponad 300 uczniów z naszych szkół ponadgimnazjalnych umożliwiają im zdobycie kwalifikacji, które mogą sprawić, że to właśnie oni odniosą sukces i podczas rekrutacji zdobędą dobrą pracę.

Uczniom kształcącym się w zawodach kucharz lub technik hotelarstwa projekt pozwolił poznać tajniki rzeźbienia w owocach i warzywach (tzw. carving). Wykonywane przez nich przeróżne, efektowne dekoracje mogą stać się teraz ozdoba każdej imprezy okolicznościowej. Część uczniów w praktyce i teorii poznawała, jak tworzyć dekoracje kwiatowe, inni zaś – szlifowali umiejętność profesjonalnej obsługi klienta, noszenia tac i zastawy stołowej, przygotowywania cocktaili i drinków, narywania i aranżacji stołów, a także organizacji imprez zasiadanych i stojących. Wszystkie te umiejętności przydadzą się bez wątpienia w rozwijającej się intensywnie branży organizacji i obsługi imprez.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia ze stylizacji paznokci – uczestniczki kursu uczyły się jak zrobić manicure i fachowo przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne na dłoni oraz jak zdobić paznokcie za pomocą akryli, żelów, różnych ozdób.

Zupełnie nowy zawód oferowały zajęcia, na które uczęszczali uczniowie z kierunków mechanicznych. Po ponad 100 godzinach zajęć (w tym także obsługi komputerowych programów magazynowych) i zdaniu egzaminów otrzymają oni uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi, zyskując w ten sposób dodatkowe, atrakcyjne umiejętności zawodowe.

Ponadto dwie grupy uczniów podczas zajęć pozalekcyjnych doskonalą swoje umiejętności językowe (angielski i niemiecki biznesowy) i przygotowują się do zdania międzynarodowych egzaminów TOEIC i Start Deutsch1. Dobre wyniki potwierdzone certyfikatami na pewno pomogą w rozmowach z potencjalnymi pracodawcami.

Część uczniów projektu jeździła na coroczne praktyki zawodowe, poznając z bliska realia pracy w salonach samochodowych i firmie przewozowej w Toruniu i Lubiczu oraz w stadninie koni w Strudze Młyńskiej. Do dobrego wejścia na rynek pracy przygotowywały też zajęcia z przedsiębiorczości, podczas których można było nauczyć się jak założyć i prowadzić własną firmę. W trakcie warsztatów grupowych doradca zawodowy pomagał uczniom zaplanować ścieżkę kariery zawodowej.

Podsumowując: w projekcie biorą udział 3 szkoły, 310 uczniów oraz 18 nauczycieli, którzy przeszkoleni wcześniej – przekazywali uczniom wiedzę na zajęciach z carvingu i florystyki. Warto przypomnieć, że udział w projekcie – dodatkowych zajęciach i kursach, które pomogły uczniom zdobyć nowe kwalifikacje, uprawnienia i potwierdzające je certyfikaty – nie kosztował ich ani złotówki. Z wartego 334 tys. projektu, 284 tys. zł przekazała w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Unia Europejska. 50 tys. zł ze swojej strony dołożył powiat toruński, by nasi wszechstronni absolwenci dali sobie radę na – coraz bardziej wymagającym – współczesnym rynku pracy.

Zdjęcia z realizacji projektu

 • Zajęcia z carvingu w ZSS w Chełmży
 • Zajęcia z carvingu w ZSS w Chełmży
 • Zajęcia z carvingu w ZS w Chełmży
 • Efekty pracy - zajęcia z carvingu w ZS, CKU w Gronowie
 • Szkolenie dla nauczycielek z zakresu florystyki
 • Zajęcia z florystyki w ZS w Chełmży
 • Zajęcia ze stylizacji w ZS, CKU w Gronowie
 • Praktyki w stadnine koni
 • Zajęcia w zakresie kierowania wózkami jezdniowymi
 • Zajęcia z programów magazynowych w ZS, CKU w Gronowie
 • Zajęcia barman-kelener w ZS, CKU w Gronowie

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.