Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Logotypy
 • fot. PZD Toruń

Zakończono inwestycje na drogach powiatowych

Czerwiec, to bardzo intensywny miesiąc dla Wykonawców realizujących roboty na zlecenie Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu, bowiem na koniec miesiąca przypadało zakończenie kilku inwestycji zaplanowanych przez PZD w tym roku budżetowym. Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym pochodzącym ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Polskiego Ładu mogliśmy wybudować, rozbudować i wyremontować infrastrukturę drogową kolejnych odcinków dróg powiatowych.

 • Mapa

Powiat Toruński z dofinansowaniem do budowy przejścia dla pieszych w Lubiczu Dolnym

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinansowanie na realizację zadań zgłoszonych w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań – Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 -2024.” Łącznie przyznano dofinansowanie w kwocie 12 mln zł dla 128 projektów zgłoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe. 

 • Konkatedra

Prace konserwatorskie w kościele w Chełmży i Dobrzejewicach

Bazylikę konkatedralną Świętej Trójcy w Chełmży i kościół pw. św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach czekają prace konserwatorskie. Promesy otrzymane przez Powiat Toruński jeszcze w ubiegłym roku z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków są coraz bliższe realizacji. 

 • Droga rowerowa fot. D. Wypych

Powstaje droga rowerowa na odcinku Brąchnowo – Kowróz

Od lutego 2024 r. wykonawca Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa prowadzi roboty związane z budową drogi dla rowerów w ciągu drogi powiatowej nr 2021C Świerczynki – Ostaszewo na odcinku Brąchnowo – Kowróz. W ramach inwestycji zaplanowano wybudowanie odcinka o długości 1 km o nawierzchni bitumicznej. Budowany odcinek drogi dla rowerów połączy istniejące już drogi rowerowe tj. Toruń – Leszcz – Pigża- Brąchnowo i Kowróz – Wytrębowice – Ostaszewo w jeden ciąg komunikacyjny.

 • 2024-02-09 ZSP w Chełmży uroczystość 35

ZSP w Chełmży jedną z najnowocześniejszych placówek kształcenia zawodowego i ogólnego w regionie!

Najstarsza chełmżyńska szkoła świętowała w piątek 9 lutego 2024 r. uroczyste zakończenie kompleksowej modernizacji prowadzonej w niej od 2018 roku. To największa inwestycja Powiatu Toruńskiego tej kadencji w Chełmży! Śmiało można powiedzieć, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży przeszedł bezprecedensową w swej historii przemianę. Pięknie i pieczołowicie odnowiony historyczny obiekt zyskał nowoczesne wnętrze, oferując najlepsze z możliwych warunki do kształcenia młodzieży. Ten wyjątkowy dzień połączono z obchodami 100-lecia polskiej matury w tej szkole.

 • 2024-02-02 Podpisanie umowy na drogi 7

Podpisujemy umowy na realizację nowych zadań inwestycyjnych

W Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisano dzisiaj 3 umowy na realizację kolejnych zadań inwestycyjnych zaplanowanych w budżecie na 2024 rok. Po ostatecznych negocjacjach wybrano wykonawcę ZDB Rogowo i to właśnie z nim dyrektor PZD Adam Orłowski podpisał umowy na: rozbudowę drogi powiatowej nr 2021C Świerczynki – Ostaszewo poprzez budowę drogi dla rowerów w Kowrozie, remont drogi powiatowej nr 2023C Chełmża – Świętosław – Węgorzyn i remont drogi powiatowej nr 2019C Chełmża – Brąchnowo – Pigża na odcinku Brąchnowo – Brąchnówko. Przy podpisywaniu umowy obecni byli: Starosta Toruński Marek Olszewki, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, Wicestarosta Toruński Michał Ramlau, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Łukasz Kowalski i członek Zarządu Powiatu Janusz Kononiuk.

 • Droga rowerowa w Grzywnie

Budowa drogi rowerowej w Grzywnie w toku

W listopadzie ubiegłego roku wykonawca, spółka OLIMP, rozpoczął roboty związane z budową drogi dla rowerów, zlokalizowanej przy drodze powiatowej nr 2026C Browina – Grzywna – Sławkowo w miejscowości Grzywna gm. Chełmża.

 • droga

Zakończono remont drogi powiatowej w Łążynie

Zakończono remont drogi powiatowej nr 2004C Łążyn – Zarośle Cienkie – Smolno, który był prowadzony w miejscowości Łążyn gm. Zławieś Wielka. Wyremontowano odcinek o długości 0,807 km. W ramach przeprowadzonych robót wykonano nową nawierzchnię jezdni, chodników i zjazdów. Dzięki zrealizowanym pracom remontowym poprawiono bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz pieszych poprzez wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych z aktywną sygnalizacją ostrzegawczą.

 • 2023-12-01 podpisanie umowy projekt budynku PPP w Chełmży oddział Wielka Nieszawka (28)

Nowy budynek dla filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wielkiej Nieszawce

W formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizowana zostanie budowa budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży – oddział w Wielkiej Nieszawce wraz z zagospodarowaniem terenu. Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Toruniu, Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau podpisali umowę na realizację tego zadania z firmą Andrewex Construction Sp. z o.o. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Bartłomieja Piotra Krupę i członka Zarządu Romana Jakubowskiego.

 • 2023-12-01 Podpisanie umowy na chodnik (15)

Budujemy chodniki – poprawiamy bezpieczeństwo pieszych

Zakończono żmudny proces wyboru wykonawcy na budowę trzech nowych chodników w ciągu różnych dróg powiatowych. Po przeprowadzonych negocjacjach z potencjalnymi wykonawcami został wybrany ten jeden. 1 grudnia 2023 r. dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w ToruniuAdam Orłowski i Przemysław Barczyński z TRANSBRUK Barczyńscy sp. z o. o. z Pigży, podpisali umowę na realizację zadań polegających na budowie chodników w ciągu trzech toruńskich dróg powiatowych. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Marek Olszewski Starosta Toruński, Michał Ramlau Wicestarosta i Janusz Kononiuk członek Zarządu Powiatu.

 • Droga Dąbrowa Chełmińska - Cichoradz

Remont drogi powiatowej Dąbrowa Chełmińska - Cichoradz zakończony

Wykonawca ZDB Rogowo M. Wilczyński zgłosił zakończenie prac remontowych na wszystkich odcinkach drogi powiatowej nr 1545C. Dziś rozpoczęto czynności odbiorowe. Remont  DP1545C realizowano w km od 0+060 do km 0+900- etap I, od km 2+740 do 3+422  i 3+635 do km 3+945- etap II oraz na końcowym przebiegu drogi w km od 4+250 do km 4+250- etap III. Łącznie remont obejmował odcinek o długości 2,36 km.

 • 09.11.23 LO im. KEN_33

Nowy blask chełmżyńskiej ZSP

Najstarsza chełmżyńska szkoła przeszła gruntowny i kompleksowy remont. Za ponad 5 milionów złotych zmieniono oblicze Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Zakres prac prowadzonych w ZSP był naprawdę szeroki. Wykonawca - firma Urbański Sp. z o.o. z Torunia  - przeprowadził m.in. rozbiórkę tynku elewacyjnego, który zastąpiono nowym tynkiem zewnętrznych oraz renowację portalu wejściowego.

 • 370080670_618458423554983_1524964641258657134_n

Remont ul. Lipowej w Łysomicach zakończony

Zakończono remont drogi powiatowej nr 2007C Łysomice – Ostaszewo w ciągu ul. Lipowej w Łysomicach. Remont przeprowadzono na odcinku o długości 0,957 km. Mieszkańcy mogą poruszać się nową nawierzchnią jezdni oraz odnowioną nawierzchnią ścieżki rowerowej.

 • 2023-09-28 Podpisanie umowy na drogę_4

Wkrótce remont drogi powiatowej Łążyn – Zarośle Cienkie – Smolno

Już wkrótce rozpocznie się remont drogi powiatowej nr 2004C Łążyn – Zarośle Cienkie – Smolno. Adam Orłowski, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu podpisał umowę na realizację prac z wykonawcą tj. spółką ONDE S.A. reprezentowaną przez pełnomocnika Pawła Pińskiego. Podpisanie umowy odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego. W spotkaniu poza stronami umowy, uczestniczyli również Starosta Toruński Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau i członek Zarządu Powiatu Janusz Kononiuk.

 • 2023-09-05 Podpisanie umowy na drogę powiatową Dąbrowa Chełmińska - Cichoradz (10)

Drugi etap remontu drogi powiatowej nr 1545C przed nami!

Zakład Drogowo Budowlany z Rogowa wyremontuje odcinek drogi Dąbrowa Chełmińska – Cichoradz o długości ok. 1 kilometra. Na realizację tej inwestycji władze samorządowe Powiatu Toruńskiego pozyskały dotację z Funduszu Leśnego.

 • Droga powiatowa Brąchnowo - Kowróz (1)

Zakończono rozbudowę DP2020C Brąchnowo – Kowróz

Droga powiatowa Brąchnowo - Kowróz po czynnościach odbiorowych oficjalnie została oddana do użytku.

Zakład Drogowo Budowlany Rogowo prowadził roboty od marca 2023 roku. W ramach prac został przebudowany odcinek drogi o długości 1,887 km. Wykonawca poszerzył jezdnię do szerokości 6 m, wybudował drogę rowerową, wykonał pobocza, zjazdy, odtworzył i oczyścił przydrożne rowy, wybudował dwa perony autobusowe. 

 • Komunikat (2)

Cztery oferty na remont DP2004C

W ogłoszonym postępowaniu przetargowym na remont odcinka o długości 0,807 km drogi powiatowej nr 2004C w m. Łążyn gm. Zławieś Wielka, oferty złożyło 4 wykonawców.

Wszystkie oferty przekroczyły kwotę 1 mln zł. Najtańszą propozycję złożyła spółka Transbruk Barczyńscy z Pigży. Wykonawca zrealizuje remont za kwotę 1 091 377,48 zł brutto. Kolejna oferta, to propozycja Zakładu Drogowo Budowlanego z Rogowa z kwotą w wysokości 1 159 470,08 zł. Najdroższą ofertę złożyła spółka COLAS Polska. Remont miałby kosztować 1 388 042,86 zł, a nieco niżej wyceniła roboty ONDE S.A. z Torunia i zaproponowała realizację zadania za kwotę w wysokości 1 252 965,28 zł.

 • remont-1-1024x774

Zakończono prace remontowe na drodze powiatowej Krusin – Staw – Bielczyny

Na drodze powiatowej nr 1615C Krusin – Staw – Bielczyny dobiegły końca prace remontowe. Wykonawca prowadził roboty od marca tego roku. W ramach zadania wyremontowano odcinek drogi o długości 1,603 km w km od 12+044 do km 13+647.

 • 2023-07-27 Podpisanie umowy na drogę Łysomice_6

Remont drogi 2007/C Ostaszewo – Łysomice przed nami

Droga powiatowa nr 2007C Ostaszewo – Łysomice, jest kolejną drogą która zostanie wyremontowana w tym roku. 27 lipca 2023 r. Adam Orłowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu, w obecności przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Toruńskiego: Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, Wicestarosty Michała Ramlaua i członka Zarządu Powiatu Janusza Kononiuka, podpisał umowę ze spółką COLAS Polska Sp. z o. o. Palędzie reprezentowaną przez Tomasza Tupalskiego na realizację przedsięwzięcia pn.: „Remont drogi powiatowej nr 2007C Ostaszewo – Łysomice w km od 1+178 do 2+135”.

 • 2023-07-24-otwarcie-sciezki-rowerowej-rozgarty-gorsk (67)

Ścieżka pieszo-rowerowa w Górsku otwarta!

Ponad dwukilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu drogi powiatowej Rozgarty-Górsk został oficjalnie otwarty w niedzielę 23 lipca 2023 roku. Inwestycja pochłonęła 2,3 mln zł i była dofinansowana ze środków Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” oraz współfinansowana ze środków Powiatu Toruńskiego i Gminy Zławieś Wielka.

 

 • 2023-07-21-wyremontowana-droga

Dotacje na remonty dróg

Dwa zadania drogowe realizowane przez samorząd Powiatu Toruńskiego otrzyma  dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki rządowemu wsparciu wyremontowane zostaną: droga powiatowa nr 2004C w Łążynie oraz droga powiatowa nr 2007C w Łysomicach.
 • 2023-07-19-podpisanie-umowy-na-remont-drogi-2

Remont drogi powiatowej nr 1545C

Zakład Drogowo-Budowlany Rogowo wyremontuje drogę powiatową nr 1545C Dąbrowska Chełmińska-Cichoradz. Prace powinny zakończyć się w połowie listopada.

 • 2023_04_27_podpisanie_umow_drogi_fot_szymon_zdzieblo_023

Kolejne inwestycje drogowe w powiecie toruńskim

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 551 Wybcz-Nawra oraz drogi wojewódzkiej nr 649 Pluskowęsy-Zalesie zostaną zmodernizowane za ponad 16 mln zł. Umowy na realizację tych zadań podpisano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w czwartek 27 kwietnia 2023 r. W wydarzeniu wziął udział Starosta Toruński Marek Olszewski.

 • 2023-03-29 Podpisanie umowy na drogę w gm. Chełmża_5

Zaczynamy remont drogi powiatowej 1615C!

Droga powiatowa nr 1615C Krusin – Staw – Bielczyny doczeka się kompleksowego remontu. 29 marca 2023 r. w Starostwie Powiatowym dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski i Mariusz Wilczyński z Zakładu Drogowo-Budowlanego Rogowo podpisali umowę na realizację tego zadania.

 • 2023-03-22 Podpisanie umowy na drogę_5

Kolejna umowa na nową inwestycję podpisana!

To już kolejna umowa podpisana w 2023 roku na realizację nowej inwestycji. Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu w środę, tj. 22.03.2023 r. podpisał umowę na realizację zadania pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2020C Brąchnowo – Kowróz w km od 0+000 do km 1+887”.

 • 2023-02-06 Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg fot. Marzena Masłowska (61)

Środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Powiatu Toruńskiego

Rozbudowa drogi powiatowej nr 2020C Brąchnowo - Kowróz  oraz remont drogi powiatowej nr 1615C Krusin - Staw – Bielczyny zostały dofinansowane ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W poniedziałek 6 lutego 2023 roku w Starostwie Powiatowym wręczono samorządowcom z powiatu symboliczne czeki na realizację zadań współfinansowanych z RFRD.

 • 2023-01-25 Podpisanie umowy Brąchnowo - Brchnówko_3

Spółka OLIMP z Pigży wybuduje kolejny odcinek drogi rowerowej!

Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu przystępuje do realizacji kolejnej drogi rowerowej! W czwartek 25 stycznia 2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego umowę na budowę drogi rowerowej w ciągu drogi powiatowej nr 2019C na odcinku Brąchnówko – Brąchnowo podpisali dyrektor PZD Adam Orłowski i przedstawiciele Spółki Olimp z Pigży. W wydarzeniu wzięli udział także członkowie władz samorządowych Powiatu Toruńskiego: Starosta Toruński, Marek Olszewski, Wicestarosta Toruński Michał Ramlau, Łukasz Kowalski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz członkowie Zarządu Janusz Kononiuk i Kazimierz Kaczmarek.

 • 2023-01-11 Podpisanie umowy na ścieżkę rowerową w Górsku_6

Zaczynamy rozbudowę drogi powiatowej Rozgarty – Górsk!

Droga powiatowa 2006C Rozgarty - Górsk zostanie rozbudowana o chodnik o szerokości 2-2,5 m. W środę 11 stycznia 2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Toruniu dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu Adam Orłowski, w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i członka Zarządu Powiatu Janusza Kononiuka, podpisał umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcę – firmą Transbruk Barczyńscy sp. z o.o.

 • sympozjum_wyroznienia_fot_mikolaj_kuras-1

Powiat Toruński liderem BRD!

Starosta Toruński Marek Olszewski odebrał nagrodę "Lider BRD". Wyróżnienie dla Powiatu Toruńskiego przyznano podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu na kujawsko-pomorskich drogach 29 listopada 2022 r.

 • 2022-11-24 Otwarcie dróg w gm. Łysomice (27)

Otwarcie dróg w gminie Łysomice

Wyremontowana droga powiatowa Świerczynki-Ostaszewo oraz droga rowerowa Ostaszewo-Wytrębowice-Kowróz zostały otwarte! Przecięcie wstęgi i poświęcenie obu inwestycji zorganizowano w czwartek 24 listopada 2022 roku. Remont drogi powiatowej Świerczynki-Ostaszewo realizowano od 9 lutego do 15 sierpnia 2022 roku. Inwestycja kosztowała 7 mln 460 tys. zł, w tym koszt robót budowalnych to ponad 7 mln 14 tys. zł. Zadanie realizowane przez Powiat Toruński, Gminę Łysomice i Gminę Łubianka dofinansowano ze środków Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Dofinansowanie wyniosło ponad 6 mln 260 tys. zł. Za koordynacje projektu odpowiadał Powiatowy Zarząd Dróg.

 • umowy_obwodnice_fot_mikolaj_kuras-22

Umowa na projekt obwodnic w powiecie podpisana

W ramach kujawsko-pomorskiego regionalnego programu budowy obwodnic sieć obejść w naszym regionie zostanie rozbudowana. Urząd Marszałkowski wyłonił wykonawców, którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie projektu pięciu nowych tras, z czego dwóch w naszym powiecie. W podpisaniu umów na realizację tych zadań uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Powiatu Toruńskiego Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau oraz samorządowcy reprezentujący Chełmżę, Gminę Chełmża i Gminę Łysomice..

 • 2022-11-09-inwestycje-drogowe-w-gminie-lubianka (2)

Inwestycje drogowe w gminie Łubianka oddane do użytku

Dzięki współpracy władz samorządowych Gminy Łubianka i Powiatu Toruńskiego na terenie gminy w latach 2021-2022 zrealizowano sześć zadań drogowych – przebudowano cztery odcinki dróg powiatowych oraz wybudowano dwie ścieżki rowerowe. Oficjalnie oddano je do użytku w środę 9 listopada 2022 roku. 

 • Droga Młyniec Pierwszy - Jedwabno (1)

Przebudowa drogi Młyniec Pierwszy – Jedwabno zakończona

Zakończono przebudowę drogi powiatowej nr 2035C Młynic Pierwszy – Jedwabno. Przebudowano odcinek o długości 2,983 km. Wykonawca w ramach zadania poszerzył jezdnię do szerokości 6 m, wykonał pobocza, wybudował zjazdy, fragment chodnika i ustawił oświetlenie. Poza tym wybudowane zostały perony autobusowe, powstało nowe odwodnienie i wyremontowano przepusty pod zjazdami. Zakres prac obejmował również odtworzenie przydrożnych rowów i wykonanie zieleni.

 • A4_plakat_CP

Środki z programu "Cyfrowy Powiat"

Powiat Toruński po raz kolejny pozyskał fundusze europejskie – tym razem 328 695 zł z programu „Cyfrowy Powiat”.

Pozyskane środki pomogą zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa teleinformacyjnych usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe w Toruniu i jednostki organizacyjne Powiatu. To znacząco wpłynie na jakość obsługi mieszkańców!

 • mof_torunia_mapa_wszystkich_obszarow_w_wojewodztwie_www

Konsultacje społeczne projektu dokumentu „Plan adaptacji do zmiany klimatu MOF Torunia”

Wykonawca projektu Planu adaptacji do zmiany klimatu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia, firma Energy bundle oraz partnerzy - jednostki samorządu terytorialnego MOF Torunia, zapraszają wszystkich zainteresowanych na konsultacje treści opracowanego dokumentu.

 • spotkanie koordynatorów powiatowych ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (1)

Spotkanie powiatowych koordynatorów ZIT

Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Toruniu odbyło się spotkanie robocze koordynatorów powiatowych ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.

W spotkaniu zorganizowanym 19 października br. udział wzięli pracownicy Starostw Powiatowych w Toruniu, Aleksandrowie Kujawskim, Golubiu-Dobrzyniu oraz Chełmnie.

 • 2022-10-11 Podpisanie umowy na remont w DPS Pigża i Wielka Nieszawka (15)

Ruszają remonty w DPS-ach w Pigży i Wielkiej Nieszawce

Powiatowe jednostki: Dom Pomocy Społecznej w Pigży i Dom Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce zostaną przebudowane i rozbudowane za ponad 9,2 mln zł. Zarząd Powiatu Toruńskiego podpisał umowy na realizację tych zadań z firmą BUD-EKO R.S. SZYMAŃSCY sp. j.

 • 2022-10-06 MOF Torunia - spokanie robocze starostów (2)

Ze starostami o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych i drogach rowerowych

6 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Toruniu odbyło się spotkanie starostów powiatów wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Na zaproszenie Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego w naradzie udział wzięli: Starosta Aleksandrowski Lidia Tokarska, Starosta Chełmiński Zdzisław Gamański oraz reprezentująca Starostę Golubsko-Dobrzyńskiego Aneta Pietrzak, koordynatorka powiatowa ds. ZIT.

 • Ostatnie prace na drodze powiatowej Młyniec I – Jedwabno (2)

Ostatnie prace na drodze powiatowej Młyniec I – Jedwabno

Wykonawca ZDB Rogowo wykonuje ostatnie prace na drodze powiatowej nr 2035C Młyniec I – Jedwabno. Trwają roboty związane z wykonaniem zjazdów i przydrożnych rowów, skarp. Do wykonania pozostaje ostatnia warstwa nawierzchni tj. warstwa ścieralna a także zieleń drogowa oraz wykonanie oznakowania poziomego i pionowego. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 13 października 2022 r. Po tym terminie rozpoczną się czynności odbiorowe, których zakończenie przewiduje się na koniec października.

 • IMG_0092

Spotkanie robocze ZIT

W poniedziałek 3 października 2022 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Toruniu odbyło się spotkanie robocze dotyczące wyboru projektów kluczowych do realizacji w ramach ZIT. Starosta Toruński Marek Olszewski zaprosił na nie koordynatorów ZIT z wszystkich gmin powiatu. Obecni byli również wójtowie gmin Lubicz, Wielka Nieszawka oraz Chełmża i Zławieś Wielka.

 • 2022-09-30 Spotkanie ZIT (6)

W samorządowym gronie o MOF-ie i ścieżkach

Propozycjom projektów, które mają być zrealizowane w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia oraz założeniom wstępnej koncepcji budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu toruńskiego poświęcono spotkanie z władzami gmin powiatu. Zorganizowano je w siedzibie starostwa w piątek 30 września 2022 roku. Inicjatorem spotkania był Starosta Toruński Marek Olszewski.

 • mof_torunia_mapa_wszystkich_obszarow_w_wojewodztwie_www

Konsultacje w ramach MOF Torunia

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentu „Planu Adaptacji do Zmian Klimatu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia”.  Wykonawca dokumentu, firma Energy bundle, zaprasza wszystkich zainteresowanych na I oraz II konsultacje społeczne, połączone z konsultacjami przedstawicieli samorządów z obszaru MOF Torunia.

 • 02

Filia poradni z tytułem „Modernizacja Roku”!

Budynek filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI” w kategorii Małe jest piękne! Uroczysta gala odbyła się w środę 28 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodę odebrali: Starosta Toruński Marek Olszewski i dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży Małgorzata Domalska, którym towarzyszyła wicedyrektor Katarzyna Kosińska.

 • 2011.06.12 Lubicz - młyn, skrzyżowanie, nowe bloki (6)

Rozbudowa DK10 w Lubiczu – projekt w połowie przyszłego roku

Trwają prace projektowe nad koncepcją rozbudowy drogi krajowej nr 10 w Lubiczu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że gotowy projekt wykonawca ma przedstawić najpóźniej w połowie 2023 roku – czyli za 9 miesięcy!

To bardzo ważna informacja dla mieszkańców wschodniej części powiatu toruńskiego. Rozbudowa newralgicznych skrzyżowań w śladzie DK10 pozwoli rozładować napiętą sytuację komunikacyjną.

 • 2022-09-21-prace-nad-koncepcja

Koncepcja dalszego rozwoju dróg rowerowych w powiecie

Starostwo Powiatowe wraz z Powiatowym Zarządem Dróg rozpoczęło przygotowania do tworzenia koncepcji dalszego rozwoju sieci dróg rowerowych w powiecie toruńskim. Bazując na wytycznych Urzędu Marszałkowskiego ustalono priorytetowe do zrealizowania ze środków unijnych w latach 2023-2029 szlaki rowerowe.

Wytyczne te zakładają m.in. priorytet dla tras rowerowych łączących już istniejące elementy sieci, łączących ośrodki miejskie, a także wiodące do ważnych atrakcji turystycznych.

 • 2022-09-16 Otwarcie drogi powiatowej w Parowie Falęckiej (79)

Oficjalne otwarcie drogi powiatowej Głuchowo-Trzebcz Szlachecki

Za niemal 7 mln zł, przy dofinansowaniu z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” wynoszącym 95%, wyremontowano drogę powiatową Głuchowo-Trzebcz Szlachecki, która łączy powiat toruński z powiatem chełmińskim. W piątek 16 września 2022 roku w Parowie Falęckiej oficjalnie otwarto drogę po trwającym 8 miesięcy remoncie.

 • 29

Droga rowerowa Browina – Grzywna – Kuczwały – Sławkowo otwarta!

Powiatowa sieć dróg rowerowych powiększyła się o kolejny odcinek. Oficjalne otwarcie drogi rowerowej łączącej Browinę ze Sławkowem zorganizowano przy świetlicy wiejskiej w Kuczwałach w niedzielę 11 września 2022 roku. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele partnerskich samorządów: Starosta Toruński Marek Olszewski, Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski, Wicestarosta Michał Ramlau, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Kowalski, Radni Powiatowi Agnieszka Jankierska-Wojda i Andrzej Jałocha, Zastępca Wójta Gminy Chełmża Kazimierz Bober oraz Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski.

 • 2022-09-06 Popisanie umowy na remont ZSPP w Chełmży (30)

Generalny remont w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży

Budynek Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży już wkrótce doczeka się gruntownego remontu. We wtorek, 6 września 2022 r., w Starostwie Powiatowym w Toruniu, Starosta Toruński Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau oraz Sebastian Lilla – przedstawiciel firmy Urbański Sp. z o.o. z Torunia, wykonawcy remontu, podpisali umowę na kompleksowy remont szkoły. W tym ważnym dla chełmżyńskiej placówki wydarzeniu uczestniczyli również: członek Zarządu Kazimierz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, przedstawiciel wykonawcy Marcin Lewandowski i dyrektorka szkoły Krystyna Soliwodzka.

 • droga-2

Remont na drodze powiatowej Bierzgłowo – Zamek Bierzgłowski zakończony!

Remont na drodze powiatowej Bierzgłowo – Zamek Bierzgłowski zakończony! Odcinek o długości 2,825 km doczekał się remontu nawierzchni jezdni, wybudowano perony przystankowe, przełożono nawierzchnię istniejących zjazdów z kostki betonowej i wykonano nowe, z nawierzchni asfaltowej. Dzięki remontowi powstały też nowe pobocza i oświetlono przejścia dla pieszych.

 • skrzyzowanie lubicz

Rusza projekt rozbudowy DK10 w Lubiczu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że podpisana została umowa obejmującą opracowanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad rozbudową drogi krajowej nr 10 w Lubiczu Dolnym i Górnym. W przeprowadzonym przetargu zwycięską ofertę na kwotę ok. 1,5 mln zł złożyło biuro projektowe Schuessler - Plan Inżynierzy z Warszawy.

 • 2022-07-28-polski-lad-pgr (43)

Polski Ład, edycja trzecia: 2 mln dla Powiatu Toruńskiego

2 mln zł na przebudowę drogi powiatowej nr 2006C Rozgarty – Górsk otrzyma Powiat Toruński z Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych. Podczas spotkania we Włocławku Wicewojewoda Józef Ramlau wręczył Staroście Toruńskiemu Markowi Olszewskiemu i Wicestaroście Michałowi Ramlauowi symboliczne vouchery gwarantujące wsparcie.

 • 2022-07-22 wizytacja remontu na drodze Jedwabno-Młyniec I (20)

Na drodze powiatowej Młyniec I – Jedwabno – Toruń praca wre!

Pod koniec czerwca 2022 r. wykonawca rozpoczął pierwszy etap robót budowlanych na drodze powiatowej nr 2035C Młyniec I – Jedwabno – Toruń. Zrealizował roboty rozbiórkowe i przystąpił do robót ziemnych. Obecnie wykonuje korytowanie pod poszerzenie jezdni i układa podbudowę. W kolejnych dniach lipca wykonawca sfrezuje starą nawierzchnię i w dalszym ciągu będzie realizował prace związane z poszerzeniem i układaniem podbudowy na dalszych odcinkach drogi.

 • Polski Ład

Powiat Toruński z kolejnym dofinansowaniem!

Powiat Toruński z kolejnym dofinansowaniem. W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych rozbudowie ulegnie droga powiatowa nr 2006C Rozgarty – Górsk. 

 • DPS Wielka Nieszawka

Kolejne inwestycje w powiatowych DPS-ach

Po remoncie elewacji w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach oraz uporządkowaniu otoczenia placówki w Browinie przyszedł czas na inwestycje w DPS-ach w Pigży i Wielkiej Nieszawce. Ruszyły przetargi – czekamy na oferty.

 • DJI_0064

Przetarg na przebudowę ZSP w Chełmży ogłoszony!

Zarząd Powiatu Toruńskiego ogłosił przetarg na przebudowę i gruntowny remont budynku Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży wraz z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły!

 • Nowy ciągnik (2)

Pierwsze maszyny dostarczone!

Pracownia agrotroniki wzbogaciła się o nowe maszyny! Nowoczesny ciągnik rolniczy wyposażony w komponenty agrotroniczne John Deere 6R 145 wraz ze stacją RTK John Deere o wartości 651 900,00 zł, rozsiewacz do nawozu Kverneland Geospred TL 1500 o wartości 107 010,00 zł dostarczyła firma Agro-Sieć Maszyny Sp. z o.o. z Chełmna największy dealer marki John Deere w Polsce.

 • 2022-06-22-umowy-inwestycje-drogowe (6)

Przebudowa drogi 2035C z rządowym wsparciem

2 764 500 zł otrzyma Powiat Toruński z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowę na współfinansowanie przebudowy drogi powiatowej nr 2035C na odcinku Młyniec Pierwszy - Jedwabno w środę 22 czerwca 2022 roku podpisali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Wicestarosta Toruński Michał Ramlau.

 • 2022_06_13 przekazanie funduszy - polski ład_015

Druga edycja Polskiego Ładu – wręczono promesy

Dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” w powiecie toruńskim uda się zrealizować dwie ważne inwestycje. W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskich Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau otrzymali promesę na realizację tych zadań od Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Józefa Ramlaua.

 • 2022-06-03 Konferencja w Chełmży (26)

Polski Ład dla Powiatu – konferencja prasowa Posła Kałużnego

28,5 mln zł otrzymał Powiat Toruński w ramach dwóch edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Rządowe wsparcie w ramach programu Poseł na Sejm Mariusz Kałużny, przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Toruńskiego, Miasta Chełmży i Gminy Chełmża podsumowali podczas konferencji prasowej w piątek 3 czerwca 2022 roku.

 • Fot. Adam Orłowski (3)

Postęp prac na drodze Świerczynki – Kowróz

W ciągu ostatnich tygodni wykonawca w zakresie prowadzonej przebudowy drogi powiatowej nr 2021C Świerczynki – Kowróz zakończył budowę zatoki autobusowej wraz z peronem na wysokości miejscowości Kowrózek (w km 2+830- strona prawa). Zarówno zatokę jak i peron wykonano z kostki betonowej. Już wkrótce mieszkańcy, którzy będą korzystali z przystanku autobusowego będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo.

 • polski lad

Powiatowe inwestycje ze wsparciem z Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę inwestycji, które otrzymają rządowe wsparcie w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Powiat Toruński otrzyma łącznie 13,5 mln zł - 8,5 na rozbudowę i przebudowę dwóch DPS-ów oraz 5 na przebudowę i remont budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży.

 • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.06.36 (4)

Nasz "Bike Roads View" z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd!

Od trzech lat Powiat Toruński zgłasza swoje nowatorskie inicjatywy do konkursu Innowacyjny Samorząd, organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Tegoroczny projekt - wideorejestracja powiatowych dróg rowerowych - zdobył trzecie miejsce! Nagrodę odebrał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski.

 • Pracownia agrotroniki (2)

Pracownia agrotroniki w ZS CKU w Gronowie z nowym sprzętem

Pracownia agrotroniki w Zespole Szkół CKU w Gronowie powoli zapełnia się nowym sprzętem. Właśnie dotarły zakupione urządzenia diagnostyczne i pomiarowe: dwa oscyloskopy cyfrowe oraz urządzenie diagnostyczne CDIF, poza tym 8 komputerów stacjonarnych wraz z 24” monitorami LCD, 3 laptopy, 2 drukarki laserowe, drukarka 3d oraz monitor interaktywny.

 • Łążyn (2)

Będzie bezpieczniej na pasach!

Zakończyła się przebudowa kolejnych przejść dla pieszych w naszym powiecie. Przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu oraz wykonawcy robót - spółki Transbruk Barczyńscy - zakończyli ostatnie odbiory techniczne zmodernizowanych przejść w Chełmży na ul. Wyszyńskiego i Chełmińskie Przedmieście oraz w Browinie, Brąchnówku, Gostkowie i Łążynie (gm. Zławieś Wielka).

 • 2022_05_17_umowy_obiekty_sportowe_fot_szymon_zdzieblo_044

Hala sportowa w Gronowie z marszałkowskim wsparciem

750 tys. zł na budowę nowoczesnej, pełnowymiarowej hali sportowej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie otrzyma Powiat Toruński ze środków z programu „Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowej” oraz programu wsparcia budowy hal sportowych. We wtorek 17 maja 2022 roku w Zespole Szkół im. Jana Paderewskiego w Zbrachlinie Starosta Toruński Marek Olszewski odebrał symboliczną umowę gwarantującą to dofinansowanie.

 • 2022_04_25_umowy_rfrd_3

Środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla Powiatu Toruńskiego

Dwa zadania realizowane przez władze samorządowe Powiatu Toruńskiego zostaną dofinansowane ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W poniedziałek 25 kwietnia 2022 roku w uroczystym podpisaniu umów w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wziął udział Wicestarosta Michał Ramlau.

 • IMG_3140

Rusza przebudowa Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej

Za 1 556 420,06 zł brutto wykonawcza w ciągu sześciu miesięcy wykona szereg prac budowlanych w budynku chełmżyńskiej placówki. W poniedziałek 25 kwietnia prezes zarządu ARS Renowacje Jan Rodziewicz podpisał umowę na realizację tego zadania z przedstawicielami Zarządu Powiatu Toruńskiego Starostą Toruńskim Markiem Olszewskim i Członkiem Zarządu Kazimierzem Kaczmarkiem. W wydarzeniu wziął udział także Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

 • 2022-04-13 podpisanie umowy na drogę Młyniec I - Jedwabno (7)

Niebawem ruszą prace na drodze powiatowej Młyniec I - Jedwabno

W Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisano dzisiaj (13 kwietnia 2022 r.) umowę pomiędzy Powiatowym Zarządem Dróg w Toruniu a Zakładem Drogowo-Budowlanym z Rogowa na przebudowę drogi powiatowej nr 2035 Młyniec I - Jedwabno. Przy podpisywaniu umowy obecni byli Starosta Toruński Marek Olszewski i Wicestarosta Michał Ramlau.

 • Podpisanie umowy (9)

Ruszą roboty na kolejnych drogach powiatowych

W Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisana została dzisiaj (25.03.2022 r.) umowa pomiędzy spółką Transbruk Barczyńscy Sp. z o. o. i Powiatowym Zarządem Dróg w Toruniu na realizację robót drogowych związanych z przebudową drogi powiatowej nr 2001C Rzęczkowo – Zarośle Cienkie oraz pomiędzy Zakładem Usług Komunalnych Juliusz, Roman Pilarski s.c. z Nakła n/Notecią na remont drogi powiatowej nr 2032C Bierzgłowo – Zamek Bierzgłowski.

 • Gostkowo fot. A Orłowski

Będzie bezpieczniej w kolejnych miejscowościach

Wykonawca, firma, Transbruk Barczyńscy rozpoczęła prace związane z poprawą bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze przejść dla pieszych, w kolejnych miejscowościach na terenie powiatu toruńskiego. Do tej pory roboty były prowadzone i są nadal kontynuowane w Chełmży na ul. Wyszyńskiego  i Chełmińskim Przedmieściu, a także w Łążynie (gm. Zławieś Wielka).

 • 2022-03-09 Spotkanie starosty z wicewójtem gminy Lubicz (4)

Nowy obiekt sportowy w Złotorii

W środę 9 marca Starosta Toruński Marek Olszewski spotkał się z zastępcą wójta gminy Lubicz Wojciechem Rakowieckim w sprawie budowy obiektu sportowego mającego służyć rozgrywkom w tenisa stołowego.

W spotkaniu uczestniczył również pan Marcin Cieślewicz, prezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowia "Salus", mieszkaniec Złotorii, animator sportu, pomysłodawca wybudowania tego obiektu.

 • 2022-03-01 Popisanie umowy na zakup sprzętu rolniczego dla szkoły w Gronowie (10)

Nowoczesne maszyny dla ZS CKU w Gronowie

Nowoczesne maszyny: ciągnik rolniczy ze stacją RTK, kombajn zbożowy i rozsiewacz nawozu, za ponad 1,9 mln złotych trafią do Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. We wtorek 1 marca 2022 roku dyrektor szkoły Zbigniew Piotrowski w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i Wicestarosty Michała Ramlaua podpisał umowę z firmą Agro-Sieć Maszyny sp. z o.o. z Chełmna, która w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dostarczy zamówiony sprzęt.

 • Powiat Toruński 2022

Przebudowa dróg powiatowych na liście zadań dofinansowywanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022

16 lutego 2022 r. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022.

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma łącznie 156,4 mln zł na budowę, przebudowę i modernizację dróg w całym regionie. Na zadania powiatowe przeznaczono kwotę 45,4 mln zł.

 • 2022-02-14 Otwarcie hali sportowej w Chełmży (95)

Uczniowie ZSUE i SP5 poćwiczą w nowej sali

W poniedziałek 14 lutego, w Chełmży, przedstawiciele władz powiatu, miasta, lokalni parlamentarzyści oraz dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej oficjalnie otworzyli ukończoną niedawno, wspólną dla obu szkół salę gimnastyczną. Inwestycja realizowana była w partnerstwie przez Miasto Chełmża i Powiat Toruński.

 • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo (6)

Kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej z Torunia do Czernikowa

8 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Toruniu odbyło się spotkanie robocze w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 27 na odcinku z Torunia przez Lubicz, Obrowo do Czernikowa. Starosta Toruński Marek Olszewski zaprosił na nie wójta Czernikowa Tomasza Krasickiego, wójta Obrowa Andrzeja Wieczyńskiego oraz wójta Lubicza Marka Nicewicza. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu wziął udział dyrektor Artur Stańczyk, zaś Urząd Miasta Torunia reprezentował dyrektor Marcin Kowallek. Licznie stawiła się również delegacja Polskich Linii Kolejowych z Bydgoszczy.

 • podpisanie umowy

Będą remonty kolejnych dróg powiatowych

Dzisiaj, tj. 10.01.2022 r., w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i Wicestarosty Michała Ramlaua, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu Adam Orłowski i Prezes Spółki Zakładu Drogowo-Budowlanego z Rogowa, Krzysztof Wilczyński, podpisali umowy na realizację przebudowy i remontu kolejnych dróg na terenie Powiatu Toruńskiego.

 • biskupice-wymyslowo-warszewice-1024x768

Powiatowy Zarząd Dróg - podsumowanie 2021

Nowe drogi rowerowe, przebudowane i wyremontowane drogi powiatowe, a także całoroczne bieżące utrzymanie dróg na terenie Powiatu Toruńskiego to działania realizowane w 2021 roku przez Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu. W mijającym roku przebudowano i wyremontowano ponad 9 km dróg powiatowych  i wybudowano prawie 9 km nowych odcinków dróg rowerowych. Na realizację inwestycji wydano ponad 12,5 mln zł. Wiele z nich było realizowanych przy dofinansowaniu ze środków zewnętrznych. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 czy Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mówiąc o finansowaniu inwestycji, nie można pominąć własnego wkładu finansowego Powiatu Toruńskiego oraz współfinansowania przez Gminy.

 • 2021-12-16 Przebudowa układu drogowego Lubicz - fot. GDDKiA (6)

Układ drogowy w Lubiczu Dolnym i Górnym zostanie przebudowany!

Starania o przebudowę układu drogowego w Lubiczu Dolnym i Górnym w śladzie Drogi Krajowej nr 10 zakończyły się sukcesem. W środę 15 grudnia 2021 roku podczas spotkania Posła na Sejm Jana Krzysztofa Ardanowskiego z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego i Wicestarosty Michała Ramlaua szef resortu podpisał Plan Inwestycyjny gwarantujący całkowite ministerialne finansowanie tej inwestycji – od projektowania do budowy.

 • aktywne przejście dla pieszych

Podpisano umowę na realizację zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych

Przedstawiciele Powiatowego Zarządu Drów w Toruniu i wykonawcy, firmy Transbruk Barczyńscy Sp. z o. o. podpisali umowę na realizację zadań, polegających na przebudowie dróg powiatowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych, w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

 • 2021_12_10_odbior_drogi

Droga powiatowa 2039C po odbiorze

Około  3 km wyremontowanej drogi powiatowej na 2039C Zębowo – Zębówiec oddano do użytku. Oficjalny odbiór inwestycji zorganizowano w czwartek 9 grudnia 2021 r. Uczestniczyli w nim reprezentanci władz samorządowych Powiatu Toruńskiego: Wicestarosta Michał Ramlau i Członek Zarządu Janusz Kononiuk.

 • 2021-11-19 Czeki - Polski Ład (38)

Polski Ład – nowe dofinansowania – nowe inwestycje

Dzisiaj, w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu uroczyście wręczono czeki wraz z promesami w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". W imieniu Zarządu Powiatu Toruńskiego z rąk Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego Józefa Ramlaua, czek odebrał Starosta Toruński Marek Olszewski.

 • 2021 11 09 Spotkanie MOF (7)

Kolejne kroki toruńskiego MOF-u

Starosta Toruński Marek Olszewski uczestniczył w spotkaniu online w sprawie kolejnych kroków przy tworzeniu struktur Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. Brali w nim udział samorządowcy z 36 jednostek samorządu terytorialnego, na obszarze których MOF powstał, a także pracownicy Biura ZIT z Bydgoszczy.

Rozmawiano m.in. o mapie drogowej tworzenia stowarzyszenia samorządowego, które będzie formalną podstawą działalności w ramach MOF, utworzenia biura MOF oraz budowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP).

 • Polski-Lad_www

Powiat Toruński uzyska środki z funduszu Polski Ład

W poniedziałek ogłoszono wyniki pierwszego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rządowej komisji zależało na tym, aby objąć wsparciem jak największą liczbę samorządów, a przy rekomendacjach kierowano się zasadą proporcjonalności względem wielkości danej jednostki samorządu.

Powiat Toruński otrzymał 1,7 mln zł na przebudowę budynku Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży oraz 13,3 mln zł na rozbudowę i remont dróg powiatowych Trzebcz Szlachecki – Głuchowo i Świerczynki – Ostaszewo.

 • E1D53BC3-E32E-4126-B4A2-D3962B263FA1

Powiat Toruński na Forum Wizja Rozwoju

W dniach 26-27.08.2021 r. odbyło się IV Forum Wizja Rozwoju – największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce. Wydarzenie miało miejsce w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci ze środowiska akademickiego, przedstawiciele biznesu, politycy oraz naukowcy wzięli udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych.

Jednym z zaproszonych gości był Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, który wziął udział w debacie w panelu: „Partycypacja państwa w rozwój inwestycji samorządowych".

 • 2021 08 27 Dzień Budowlanych (18)

Inżynierowie budownictwa świętowali w Toruniu

27 sierpnia w do Fortu IV w Toruniu zjechali inżynierowie budownictwa z całego regionu, by wspólnie świętować Dzień Budowlanych. W święcie tej ważnej branży wzięli udział także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski oraz szefowie Wydziałów Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia – Zbigniew Sulik oraz Starostwa Powiatowego w Toruniu – Krzysztof Melkowski.

 • DJI_0244

Port Drzewny już niebawem

58 nowoczesnych i energooszczędnych domów z ogrodami, pompami ciepła i systemami rekuperacji powstaje w pierwszym etapie inwestycji „Port Drzewny” w Starym Toruniu w gminie Zławieś Wielka. 17 sierpnia 2021 r. wbito pierwszą, symboliczną łopatę na placu budowy. W wydarzeniu wziął udział także Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

 • 2021-08-12 Podpisanie umowy na wykonanie przejścia dla pieszych w Czernikowie (14)

W Czernikowie powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych

Niebawem rozpoczną się roboty drogowe związane z przebudową drogi powiatowej nr 2044C Czernikowo – Bobrowniki – Włocławek. Inwestycja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

 • 2021-07-30 droga Mirakowo - Mała Grzywna przed remontem (4)

Z Mirakowa do Małej Grzywny po nowym asfalcie - już wkrótce!

W piątek 30.07.2021 r., została podpisana umowa na remont drogi powiatowej nr 2025C Mirakowo - Mała Grzywna na odcinku 800m. W obecności Wicestarosty Michała Ramlaua oraz członka Zarządu Powiatu Łukasza Kowalskiego podpisy pod dokumentem złozyli dyrektor PZD Adam Orłowski oraz wiceprezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Sp. z o.o. z Lipna Staniław Detmer.

Dzięki remontowi zmniejszą się koszty utrzymania tego odcinka drogi powiatowej i poprawi się jakość podróżowania w obrębie jeziora Chełmżyńskiego, które stanowi istotna atrakcję rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców powiatu i nie tylko.

 • POROZUMIENIE OBWODNICE M fot.ANDRZEJ GOINSKI-22

Porozumienia w sprawie obwodnic Chełmży i Łysomic podpisane

W czwartek 29 lipca, w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu toruńskiego, miasta Chełmży i gmin Łysomice oraz Chełmża podpisali porozumienia dotyczące przygotowanie dokumentacji obwodnic Chełmży oraz Łysomic w powiecie toruńskim. 

Północna obwodnica Chełmży pozwoli ciężarówkom jadącym drogą 551 ominąć wąskie uliczki centrum i zapewni dobrą komunikację z innymi drogami. Obwodnica Łysomic i Papowa Toruńskiego zmieni układ drogowy na północ od Torunia. Przygotowanie dokumentacji sfinansują w równym stopniu zaangażowane w każdy z projektów samorządy.

 • IMG_20210428_104055

Mamy dofinansowanie na bezpieczne przejścia dla pieszych

W Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg wydzielono specjalną pulę na zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych na przejściach przez jezdnię. Powiat Toruński w pierwszym naborze złożył wnioski o przebudowę dwóch przejść dla pieszych. 26 lipca br. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę zadań, na której widnieją oba powiatowe projekt.

Powiat toruński otrzymał łączne dofinansowanie na przebudowę dwóch przejść dla pieszych na drodze powiatowej w Czernikowie.

 • 2021 07 23 Podpisanie umowy na budowę hali na maszyny rolnicze w ZS CKU w Gronowie (13)

Startuje kolejna powiatowa inwestycja

W piątek 23 lipca 2021 r. podpisano umowę na budowę hali na maszyny i narzędzia rolnicze w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Powiat reprezentowali wicestarosta Michał Ramlau i członek Zarządu Kazimierz Kaczmarek. W imieniu wykonawcy - firmy Dynamic Metal sp z o.o. z Grębocina - umowę sygnował pan Juliusz Tułodziecki.

Odważny i nowoczesny w swej stylistyce obiekt zaprojektowała toruńska pracownia projektowa PRO-KOR Krzysztof Lisewski. Autorką projektu jest mgr inż. arch. Joanna Lipska. 30 lipca nastąpi przekazanie placu budowy - wykonawca ma 6 miesięcy na wykonanie zadania.

 • Dofinansowanie na halę sportową w Gronowie_grafa

Hala sportowa z ministerialnym dofinansowaniem

Powiat Toruński otrzyma prawie 3,7 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na budowę Hali sportowej przy Zespole Szkół CKU w Gronowie.

Powiat Toruński jest jednym z 9 beneficjentów konkursu w naszym województwie, w tym - jedynym powiatem, który dofinansowanie uzyskał. Z naszego regionu złożono 40 wniosków.

 • ZS Chełmża (10)

Remonty wakacyjne w Chełmży i Gronowie

Uczniowie na wakacjach, a w szkołach wre praca. Czas przerwy letniej wykorzystujemy na wykonanie remontów w powiatowych placówkach oświatowych.

 • 2021-07-07 Podpisanie umowy z wykonwacą budowy DPSu w Osieku (13)

Rusza budowa nowego ŚDS w Osieku nad Wisłą!

W środę 7 lipca podpisy pod umową na realizację budowy złożyli Starosta Toruński Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau oraz prezes firmy BUD-EKO R.S. Szymańscy s.j. z Torunia.
 
W lesie nad jeziorem Osieckim, w pobliżu plaży, powstanie zupełnie nowy budynek o powierzchni ok. 1300 m2. W środku znajdą się m.in. pracownie stolarsko-modelarska, fryzjerska, plastyczna, muzyczna, komputerowa, sale terapeutyczne, stołówka, kuchnia, magazyn, toalety. Źródłem energii grzewczej będzie pompa ciepła. Na budynku zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
 • 197419172_186720960024221_2097942844549004988_n

Wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Powiat Toruński uzyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki pozyskanym środkom już w listopadzie zakończy się rozbudowa drogi powiatowej nr 2005C Łubianka - Zamek Bierzgłowski - Czarne Błoto. 8 czerwca 2021 roku Starosta Toruński Marek Olszewski i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podpisali umowę o dofinansowanie tego zadania.

 • IMG_1267

Zakupiono działki pod nową siedzibę Starostwa Powiatowego

Zarząd Powiatu Toruńskiego nabył prawa własności do dwóch działek przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80A-82. Na należących wcześniej do Skarbu Państwa gruntach w przyszłości powstanie nowa siedziba Starostwa Powiatowego. 1 czerwca 2021 roku podpisano akt notarialny i oficjalnie przekazano teren.

Nowy gmach ma skupić w sobie wszystkie wydziały i jednostki podległe urzędowi funkcjonujące na terenie Torunia.

 • 2021-05-21 Podpisanie umowy droga Mierzynek Młyniec (11)

Umowa podpisana, rozpoczynamy remont kolejnej drogi powiatowej!

W piątek 21 maja 2021 r. w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, dyrektor PZD w Toruniu Adam Orłowski oraz przedstawiciel wykonawcy robót podpisali umowę na remont drogi powiatowej nr 2036C Krobia – Mierzynek – Młyniec II, na odcinku 2,4 km.

 • 2021-05-14 Podpisanie umowy na rozbudowę drogi - gmina Obrowo (10)

Umowa na przebudowę drogi powiatowej Zębowo – Zębówiec podpisana!

W piątkowy poranek (14 maja 2021 r.) w obecności Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, Wójta Gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego oraz Mirosławy Kłosińskiej Sekretarza Gminy Obrowo i Radnej Powiatu Toruńskiego, dyrektor PZD w Toruniu Adam Orłowski oraz przedstawiciel wykonawcy robót podpisali umowę na realizację inwestycji, w ramach której zostanie przebudowana droga powiatowa nr 2039C Zębowo – Zębówiec na odcinku o długości 2,05 km.

 • 2021-04-27 Podpisanie umowy_PZD (9)

Umowa na przebudowę drogi powiatowej Łubianka – Zamek Bierzgłowski – Czarne Błoto podpisana!

Już niebawem rozpoczną się roboty drogowe związane z przebudową drogi powiatowej nr 2005C Łubianka – Zamek Bierzgłowski – Czarne Błoto. Prace będą prowadzone w ciągu ul. Jagiellońskiej na długości 1,5 km. Inwestycja ma na celu poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej i poprawę bezpieczeństwa pieszych.

 • Dofinansowanie

Mamy dofinansowanie na budowę kolejnej drogi

Kolejna powiatowa inwestycja zyskała poparcie i otrzyma rządowe dofinansowanie. Mowa o przebudowie drogi powiatowej nr 2005C Łubianka – Zamek Bierzgłowski – Czarne Błoto na długości 1,499 km. Wojewoda Kujawsko-Pomorski ogłosił listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w roku 2021. Powiat Toruński otrzyma wnioskowaną kwotę w wyskości 1 945 000 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 3 890 000 zł. Uzyskane dofinansowanie stanowi zatem 50% wartości kosztów zadania.

 • 2021-04-22 Kuczwały (2)

Wizja lokalna na budowanych drogach rowerowych

Korzystając ze sprzyjającej pogody Starosta Toruński Marek Olszewski wybrał się dzisiaj w teren aby sprawdzić jak postępują prace budowlane na powiatowych drogach rowerowych. Starosta wizytował na dwóch inwestycjach.

 • 2_8 - Zdjęcie

Hala maszyn rolniczych oraz Muzeum Techniki Rolniczej przy ZS CKU w Gronowie

Zespół Szkół CKU w Gronowie już wkrótce zyska nowoczesny budynek, w którym pomieści się hala maszyn rolniczych oraz Muzeum Techniki Rolniczej.
Powiat Toruński w najbliższych dniach ogłosi przetarg na wybudowanie tego nowoczesnego obiektu, którego powierzchnia użytkowa przekroczy 1100 m2.

 • Spichlerz w Lubiczu 1

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla Powiatu Toruńskiego

2 mln zł wynosi dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla Powiatu Toruńskiego. W ślad za inicjatywą utworzenia na terenie Powiatu Toruńskiego w Lubiczu Górnym Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza i podpisanym listem intencyjnym z partnerami tego przedsięwzięcia Starosta Toruński złożył wniosek o dotację na ten cel z RFIL. Wniosek zyskał aprobatę i dotacja w wysokości 2 mln zł została Powiatowi na ten cel przyznana.

 • 2017C przebudowa drogi powiatowej Biskupice_Wymysłowo_Warszewice

Remonty na drogach powiatowych

Przebudowa skrzyżowań, budowa zatok i peronów autobusowych, nowe zjazdy, aktywne przejścia dla pieszych z sygnalizacją oraz wymiana oznakowania pionowego i naniesienie poziomego – to plan prac na przewidzianych do remontu w tym roku drogach powiatowych.

 • Rogówko - Lubicz 1

Rośnie sieć powiatowych dróg rowerowych

Będzie się działo na powiatowych drogach. Powody do zadowolenia będą mieli zarówno kierowcy, jak i rowerzyści. Trwa rozbudowa powiatowej sieci dróg rowerowych. Okazuje się, że to niełatwe, wieloletnie przedsięwzięcie, które rozpoczęła budowa trzech dróg rowerowych, ma ogromny potencjał rozwojowy. Co więcej, projekt ten wstrzelił się idealnie w potrzeby mieszkańców, zapewniając bezpieczny i wygodny dojazd rowerem do wszystkich miejscowości gminnych w naszym powiecie.

 • 2021 03 04 Podpisanie listu intencyjnego_Centrum wieloetnicznej kultury (3)

W powiecie toruńskim powstanie „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”

W czwartek (4.03) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się spotkanie, w czasie którego przedstawiciele Powiatu Toruńskiego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gminy Lubicz oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali List Intencyjny, w którym deklarują zamiar współpracy w celu utworzenia „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza” w Lubiczu Górnym, jako ośrodka ochrony i popularyzacji wielokulturowości i dziedzictwa pogranicza.

 • 2021-01-29 Podpisanie umowy ma budowe drogi rowerowej Browina - Grzywna - Sławkowo (19)

Będą kolejne kilometry dróg rowerowych!

Mowa o drodze rowerowej Browina - Grzywna - Kuczwały - Sławkowo. W piątek 29 stycznia partnerzy inwestycji spotkali się, by zawrzeć umowę. W obecności Wicestarosty Toruńskiego Michała Ramlaua i członka Zarządu Łukasza Kowalskiego podpisy pod dokumentem złożyli: dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski oraz Marcin Osiński prezes firmy Bios Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z Chełmży odpowiedzialnej za wykonanie robót budowlanych.

 • 2020-04-28 osiek-obrowo i skrzyżowanie na czernikowo (16)

2020 – rok udanych inwestycji

Mimo trudnych warunków, panujących w kraju obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 i ograniczeń w funkcjonowaniu wielu gałęzi gospodarki, powiat w pełni i zgodnie z harmonogramem zrealizował plan ubiegłorocznych inwestycji.

 • 2021-01-08 Droga Biskupice - Wymysłowo (3)

Startują tegoroczne powiatowe inwestycje

Jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku podpisano umowę na przebudowę drogi powiatowej Biskupice–Wymysłowo–Warszewice. Jest to inwestycja partnerska, realizowana we współpracy z gminą Łubianka, przy współfinansowaniu ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

 • 2020-12-22 Odebranie budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach (3)

Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach ma nową siedzibę

22 grudnia w Dobrzejewicach oficjalnie odebrano nowy budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

W listopadzie 2019 r. rozpoczęły się prace nad projektem Poradni. 23 marca 2020 r. podpisana została umowa na budowę filii a wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji, firma Bud-Eko R.S. Szymańscy z Torunia szybko wkroczyła na plac budowy. Przypomnijmy, że nowa siedziba Poradni powstała na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia.

 • Wręczenie promes z Funduszu Inwestycji Lokalnych (4)

Do powiatu trafią kolejne pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Głównym celem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Wczoraj, w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu w obecności Minister Anny Gembickiej, Poseł Joanny Borowiak oraz Wicewojewody Józefa Ramlaua, Wicestarosta Toruński Michał Ramlau odebrał promesy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To już kolejna transza, w której powiat łącznie otrzyma 8 mln zł.

 • 2020-12-15 Podpisanie umowy na podpisanie budowy drogi rowerowaj Lubicz-Rogówko_ (6)

Umowa na budowę drogi rowerowej Rogówko – Jedwabno –Lubicz Dolny podpisana!

We wtorek 15 grudnia 2020, w Starostwie Powiatowym w Toruniu odbło się uroczyste podpisanie umowy na roboty budowlane inwestycji: "Budowa ścieżki rowerowej: Droga rowerowa Rogówko – Jedwabno –Lubicz Dolny, ekologicznie i bezpiecznie". W wydarzeniu udział wziął Starosta Toruński Marek Olszewski, partnerzy inwestycji:...

 • 2020-12-11 Konferencja ZIT (8)

Odważne kroki w nowym kierunku - będzie Porozumienie Toruńskie dla ZIT

W piątek, 11 grudnia Starostwa Toruński zorganizował kolejne spotkanie (w formie telekonferencji) w sprawie koniecznych zmian w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Uczestniczyli w nim Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, burmistrz i wójtowie gmin z powiatu toruńskiego, a także burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

 • 2020-12-11 Konferencja ZIT (1)

Starosta Toruński wspólnie z Prezydentem Torunia inicjuje prace nad "nowym ZIT-em toruńskim"

W tym tygodniu doszło do serii spotkań w formie telekonferencji dotyczących przygotowania wizji wykorzystania środków unijnych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji terytorialnych (ZIT) na lata 2021-2027. Najpierw 7 grudnia Starosta Toruński Marek Olszewski rozmawiał z przedstawicielami Marszałka Województwa oraz Prezydentem Michałem Zaleskim i burmistrzami i wójtami z Powiatu Toruńskiego o propozycjach powołania tzw. nowego ZIT-u.

 • 2020 12 04 Droga MłyniecII-Mierzynek (8)

Wizja lokalna w Młyńcu II

Dzisiaj w Młyńcu II odbyła się wizja lokalna dróg przed planowanym w przyszłym roku remontem. Na miejsce udał się Starosta Toruński Marek Olszewski, dyrektor PZD Adam Orłowski oraz sołtys miejscowości Kazimierz Smoliński. Modernizacja obejmie 2700 m drogi powiatowej od Mierzynka do Młyńca II. W ramach prac przewidziano położenie nakładki asfaltowej oraz uporządkowanie skrzyżowania po względem oznakowania.

 • 2020-12-03 Otwarcie windy_PPP_PUP_Chełmża (1)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży z nową windą

Dobiegła końca budowa windy wraz z zewnętrzną infrastrukturą w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży. Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z członkiem Zarządu Kazimierzem Kaczmarkiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Toruńskiego Pawłem Polikowskim oficjalnie odebrali dzisiaj ukończoną inwestycję. Nieprzypadkowo wydarzenie to zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

 • LOGO_ZIT_0_tcm29-213728

Zdalnie o ZIT

13 listopada 2020 r. Starosta Toruński Marek Olszewski uczestniczył w posiedzeniu Zarządu ZIT. Spotkanie tym razem z oczywistych przyczyn zorganizowane zostało w trybie zdalnym. W trakcie spotkania w pierwszej kolejności omówiono zmiany w Strategii ZIT Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. Dotyczą one głównie roszad na listach inwestycji zgłaszanych przez poszczególne miasta i gminy. W drugiej kolejności zajęto się drobnymi zmianami w tzw. Umowie powierzenia funkcji lidera ZIT Miastu Bydgoszcz przez pozostałe samorządy wchodzące w skład ZIT.

 • 2020-11-09 ZOL (63)

Drugi budynek ZOL-u w Browinie na ukończeniu

W poniedziałek 9 listopada Starosta Toruński Marek Olszewski oraz Wicestarosta Michał Ramlau, w towarzystwie Prezesa Leszka Plucińskiego, przedstawiciela wykonawcy oraz inspektora nadzoru, odwiedzili plac budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Browinie.

Powstaje tam drugi budynek, w którym już wkrótce stanie kolejnych 30 łóżek dla pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej.

 • _DSC8932

W Chełmży powstaje nowa sala gimnastyczna

W Chełmży ruszyła budowa nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 i ZS im. Unii Europejskiej. Inwestycja realizowana jest partnerstwie miasta Chełmża i Powiatu Toruńskiego. Wcześniej samorządy zawarły odpowiednie porozumienie.

 • 2020-10-07 Podpisanie umowy na budowę drogi rowerowej Nawra - Chemża - Kiełbasin (39)

Droga rowerowa połączy powiat toruński z powiatem golubsko-dobrzyńskim

Starosta Toruński Marek Olszewski uczestniczył dzisiaj w spotkaniu, poświęconemu uroczystemu podpisaniu umowy na budowę kolejnej drogi rowerowej w partnerstwie samorządów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, Gminy Chełmża i Miasta Kowalewo Pomorskie. Zadanie obejmuje dwa odcinki: Nawra – Kończewice na terenie powiatu toruńskiego (2 kilometry) i na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego Zalesie – Sierakowo (11 kilometrów).

 • IMG_4018

Odbiór drogi powiatowej w Brąchnowie

Wczoraj (5 października) w Brąchnowie odbyło się spotkanie samorządowców Powiatu Toruńskiego i Gminy Łubianka. Obecni: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Starosta Toruński Marek Olszewski, Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała wraz z przedstawicielami rad oficjalnie odebrali wyremontowaną drogę powiatową biegnącą przez centrum miejscowości.

 • 66744

Teren pod budowę drogi rowerowej przekazany

W połowie sierpnia informowaliśmy o podpisaniu umowy na budowę ścieżki rowerowej Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny. Dzisiaj w Złotorii oficjalnie przekazano teren pod budowę. Z ramienia Zarządu Powiatu Toruńskiego w spotkaniu udział wziął członek Zarządu Kazimierz Kaczmarek.

 • DPS Dobrzejewice WIZUALIZACJA II

DPS w Dobrzejewicach zyska nowe oblicze

23 września 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisana została umowa pomiędzy Powiatem Toruńskim a firmą LUPUSS sp. z o.o. z Warszawy na modernizację Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Dobrzejewicach.

Wykonawca wyremontuje i pomaluje elewację DPS, balkony, balustrady i ogrodzenie. Modernizacja obejmie także chodniki i drogi wewnętrzne w obrębie obiektu. Teren wokół budynku zostanie uporządkowany m.in. poprzez usunięcie uschniętych oraz chorych drzew i krzewów.

 • 2020-09-21 Podpisanie umowy na budowę drogi rowerowej w Wielkiej Nieszawce fot. Szymon Zdziebło dla UMWKP

Będą kolejne drogi rowerowe w powiecie toruńskim

W sierpniu podpisano umowę z wykonawcą ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 657 pomiędzy Złotorią a Lubiczem Górnym w powiecie toruńskim, w czwartek 21 września przypieczętowano kolejną umowę - tym razem na budowę trasy w gminie Wielka Nieszawka.

Liderem przedsięwzięcia jest samorząd województwa, partnerami - powiat toruński i gmina Wielka Nieszawka. W imieniu Zarządu Powiatu podpis pod umową złożył członek Zarządu Kazimierz Kaczmarek.

 • Na i plan

Postęp prac przy Poradni w Chełmży

Trwają prace w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży. Na ten moment zakończyła się już budowa nowego ogrodzenia, w toku są prace przy budowie windy. Rozpoczął się także remont elewacji. Te dwie ważne powiatowe instytucje staną się lepiej dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz zyskają estetyczny wygląd.

 • 2020-09-10 Otwarcie drogi rowerowej Turzno (41)

Kolejna droga rowerowa otwarta!

Wczoraj (10 września 2020) przy Pałacu Romantycznym w Turznie oficjalne otwarto drogę rowerową Różankowo - Lulkowo, Kamionki Małe – Turzno. W spotkaniu udział wziął Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z Zarządem Powiatu Toruńskiego, Przewodniczącym Rady Powiatu Toruńskiego i radnymi powiatowymi, Wójt Gminy Łysomice – Piotr Kowal wraz z Przewodniczącym Rady i radnymi gminnymi. Na otwarcie w imieniu Marszałka Piotra Całbeckiego przybył również zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – Mirosław Nawrotek.

 • 2020 09 03 Spotkanie toruńskiej części ZIT z prezydentem Bruskim (4)

W Starostwie o przyszłości ZIT

Z inicjatywy Starosty Toruńskiego, Marka Olszewskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, 3 września w Starostwie Powiatowym w Toruniu doszło do spotkania w sprawie przyszłości tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

 • 2020-08-31 Szkoła im. UE w Chełmży - wyposażenie pracowni (18)

Nauczą się fachu na nowoczesnym sprzęcie

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży rozpoczęli naukę w kolejnych nowych pracowniach praktycznej nauki zawodu – gastronomicznej oraz konfekcjonowania i przechowywania wyrobów cukierniczych. Przyszli kucharze i sprzedawcy wyrobów cukierniczych otrzymali do dyspozycji najlepszej jakości sprzęt, który jest wykorzystywany w światowej klasy restauracjach. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego nowe pracownie osobiście odebrał Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z Wicestarostą Michałem Ramlauem.

 • 2020-08-31 Otwarcie drogi rowerowej Toruń-Górsk (44)

Otwarcie drogi rowerowej w Przysieku

Wczoraj (31 sierpnia 2020) przy Szkole Podstawowej w Przysieku oficjalne otwarto drogę rowerową Przysiek - Rozgarty - Górsk z odgałęzieniem do Barbarki. W spotkaniu udział wziął Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z Zarządem Powiatu Toruńskiego i radnymi powiatowymi, Zastępca Wójta Gminy Zławieś Wielka – Krzysztof Rak wraz z Przewodniczącym Rady i radnymi gminnymi. Na otwarcie przybyli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego – Dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej Mirosław Graczyk i jego zastępca Mirosław Nawrotek. Obecni byli również wykonawcy budowy oraz kolarze z toruńskiego Klubu Turystyki Kolarskiej „Przygoda”, którzy na przekór deszczowej aurze w doskonałych humorach przemierzyli trasę z Torunia do Przysieka.

 • 2020-08-28 Otwarcie Drogi Rowerowej - Sąsieczno (1)

Droga rowerowa Osiek nad Wisłą – Mazowsze otwarta!

W piątek, 28 sierpnia 2020 r. przy Daglezjowym Dworze w Sąsiecznie, oficjalnie otwarto drogę rowerową Osiek nad Wisłą - Sąsieczno - Zimny Zdrój - Czernikowo - Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa. Ten ponad 24 km odcinek jest przedłużeniem wybudowanej w poprzednich latach drogi rowerowej Złotoria - Osiek nad Wisłą. Kolejna droga rowerowa dołączyła do powstającej w powiecie sieci dróg rowerowych.

 • umowa_sciezka_rowerowa-18

Umowa na budowę ścieżki rowerowej Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny podpisana!

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisana została umowa na budowę ścieżki rowerowej Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny. To 7-kilometrowy odcinek wpisujący się w rozwijającą się sieć dróg rowerowych w powiecie toruńskim.

 • 2020 07 30 Starostwo Powiatowe w Toruniu_spotkanie partnerów ZIT (35)

Spotkanie partnerów ZIT

30 lipca na zaproszenie Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego do Starostwa Powiatowego w Toruniu zjechali przedstawiciele miast i gmin tworzących Toruński Obszar Funkcjonalny, realizujący Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Celem spotkania było zapoznanie się z kierunkami i warunkami działania w nadchodzącej perspektywie finansowej oraz zaplanowanie wspólnych działań.

Założenia polityki spójności Unii Europejskiej na najbliższe lata przypomniał dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Rafał Pietrucień. Następnie dyrektor Biura ZIT Izabela Szczesik-Zobek zrelacjonowała stan realizacji programów koordynowanych przez Biuro i zwróciła uwagę na konieczność zlecenia badań i analiz, które będą konieczne do przygotowania projektów na kolejną perspektywę finansową ZIT.

 • 2020-06-26 Fundusz Inwestycji Samorządowych_minister Ardanowski_ręczenie symbolicznego voucheru (3)

Fundusz Inwestycji Samorządowych w powiecie toruńskim

26 czerwca do Starostwa Powiatowego w Toruniu przybył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zainaugurować w powiecie toruńskim rządowy program wsparcia dla samorządów.

Środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych stanowić będą realną pomoc nie tylko dla samorządów, ale także dla przedsiębiorców którzy będą te działania realizować i mieszkańców którym one będą potem służyć. Powiat toruński otrzymał wsparcie w wysokości 8 467 135 zł - największe w województwie kujawsko-pomorskim. W spotkaniu, poza ministrem Ardanowskim, radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przemysławem Przybyszewskim i przedstawicielami Zarządu oraz Rady Powiatu, wzięli udział także burmistrz i wójtowie gmin powiatu toruńskiego.

 • Dobrzejewice - budowa filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Powiatowe inwestycje w toku

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dezorganizuje wiele dziedzin życia rodzinnego, społecznego oraz gospodarczego. W tej zmienionej przez epidemię rzeczywistości przesuwają się terminy, wiele firm walczy o przetrwanie i niewiele przedsięwzięć udaje się realizować zgodnie z planem. Tym bardziej cieszy fakt, że powiatowe inwestycje toczą się według wcześniej przyjętych harmonogramów.

 • WIZUALIZACJA kopia

Rusza budowa filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach

23 marca br. podpisana została umowa na budowę filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach. Przypomnijmy, że nowa siedziba Poradni powstanie na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o odważnej i nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia.

 • wizualizacja poradni

Budujemy nową siedzibę filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach

W listopadzie br. rozpoczęły się prace nad projektem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach. Jej budowa stała się jednym z priorytetów inwestycyjnych nowego Zarządu Powiatu Toruńskiego.
 • Wręczenie symbolicznych czeków na dofinansowanie inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych

Są pieniądze na remonty kolejnych dróg powiatowych i gminnych

Dziś rano w Starostwie zagościli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Wicewojewodą Kujawsko-Pomorskim Józefem Ramlauem oraz samorządowcy z terenu powiatu, którzy starali się o dofinansowanie inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych.

 • Spotkanie z wójtami

Z wójtami o drogach w powiecie

Wczoraj do Starostwa zjechali włodarze wszystkich gmin powiatu toruńskiego. To kolejne już spotkanie, którego tematem była jedna z ważniejszych dla mieszkańców spraw – drogi. W lipcu Zarząd Powiatu zaproponował burmistrzowi i wójtom zakres oraz kolejność planowanych modernizacji i poddał je pod konsultacje.

 • Wicestarosta Michał Ramlau z wizytą w ministerstwie

Z ministrami o problemach komunikacyjnych w powiecie

Wicestarosta Toruński Michał Ramlau uczestniczył wczoraj (10 lipca 2019 r.) w spotkaniu dotyczącym trudności komunikacyjnych w powiecie toruńskim. Głównymi tematami rozmowy były problemy kierowców w poruszaniu się drogą krajową nr 10 w Lubiczu oraz budowa węzła autostradowego w Dźwierznie, w gminie Chełmża. Do spotkania z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz zastępcą Dyrektora Generalnego Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jackiem Grygą doszło z inicjatywy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

 • Spotkanie z wójtami

Z wójtami o drogach i transporcie

W poniedziałkowy poranek Zarząd Powiatu spotkał się w włodarzami gmin, żeby omówić wspólne i ważne dla wszystkich samorządów tematy.

 • Podpisanie umów na budowę dróg rowerowych - spotkanie

Już w maju ruszy budowa powiatowych dróg rowerowych!

30 kwietnia o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Toruniu przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Toruniu wraz z Zarządem Powiatu Toruńskiego oraz Panią Skarbnik podpisali umowy z wykonawcami na budowę kolejnych 3 ścieżek rowerowych. Zaproszonych gości powitał Starosta Toruński Marek Olszewski.

 • Drogi rowerowe - mapa

Budujemy sieć!

Wraz z wiosną rusza kolejny etap budowy powiatowej sieci dróg rowerowych. Po zimowym okresie przygotowań, organizowania przetargów i negocjacji związanych ze wzrostem kosztów udało się dopiąć wszystkie kwestie tak, żeby wykonawcy mogli rozpocząć prace.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.