Najstarsza chełmżyńska szkoła świętowała w piątek 9 lutego 2024 r. uroczyste zakończenie kompleksowej modernizacji prowadzonej w niej od 2018 roku. To największa inwestycja Powiatu Toruńskiego tej kadencji w Chełmży! Śmiało można powiedzieć, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży przeszedł bezprecedensową w swej historii przemianę. Pięknie i pieczołowicie odnowiony historyczny obiekt zyskał nowoczesne wnętrze, oferując najlepsze z możliwych warunki do kształcenia młodzieży. Ten wyjątkowy dzień połączono z obchodami 100-lecia polskiej matury w tej szkole.
W uroczystości zorganizowanej w auli Szkoły wzięli udział przedstawiciele władz Powiatu Toruńskiego: Starosta Toruński Marek Olszewski, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, Wicestarosta Michał Ramlau, radni powiatowi – Jacek Kałamarski i Andrzej Jałocha, Wicekurator Oświaty Beata Sikorska, Burmistrz Miasta Chełmża Jerzy Czerwiński, Dyrektor ZSP Krystyna Soliwodzka i Wicedyrektor Alicja Górna, nauczyciele, dyrektorzy szkół z miasta i z gminy Chełmża, pracownicy Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych i Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Toruniu.
Zaproszonych gości powitała dyrektor ZSP Krystyna Soliwodzka, która w kilku zdaniach podkreśliła uroczysty charakter tego wydarzenia i szeroką skalę przedsięwzięcia. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.
- remont trwał od 2018 roku. Przy tak dużym przedsięwzięciu, o tak szerokim zakresie inwestycji nie zawsze wszystko szło gładko. W tym miejscu dziękuję Kazimierzowi Kaczmarkowi – członkowi Zarządu Powiatu Toruńskiego za doprowadzenie tej inwestycji do momentu, w którym się teraz znajdujemy. – powiedział Starosta Marek Olszewski.
- dzięki kompatybilności projektów infrastrukturalnych z projektami miękkimi udało się wyposażyć nowe pracownie w sprzęt z najwyższej półki. – zaznaczył Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski.
Zakończenie remontu Panowie wspólnie ogłosili symbolicznym dzwonkiem.
Spotkanie uzupełniły prezentacje multimedialne pt. Wczoraj i dziś oraz 100 lat polskiej matury przygotowane przez szkołę. Podsumowanie rezultatów projektów realizowanych w szkole zaprezentował Andrzej Horniak – pracownik Wydziału Projektów Europejskich, Informacji i Współpracy z Mediami toruńskiego starostwa. Opowiedział on m.in. o komplementarności projektów i zadań powiatu, o tym jak projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. Zawodowo zakręceni, uzupełniał projekty inwestycyjne i środki pozyskane z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Rządowego Funduszu Polski Ład. Dzięki temu nowo stworzone i wyremontowane pracownie zostały doposażone za ponad 1 mln zł w sprzęt komputerowy, meble laboratoryjne, meble szkolne, sprzęt gastronomiczny, itp.
Dorota Semenowicz – również z Wydziału Projektów Europejskich, Informacji i Współpracy z Mediami toruńskiego starostwa, nawiązała do poszczególnych edycji znanego szkołom projektu EU-geniusz, opowiedziała o partnerskich projektach realizowanych wraz z gminami powiatu toruńskiego i gminą Kowalewo Pomorskie od 2014 roku. Zaznaczyła, że każdy kolejny projekt to kolejny krok ku nowoczesnej edukacji w szkołach kształcenia ogólnego. W nowym projekcie partnerstwo będzie większe, gdyż realizowany on będzie dodatkowo z wszystkimi gminami powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Tym samym szkoły wejdą na kolejny poziom innowacyjności tworząc steam’laby, czyli interdyscyplinarne pracownie wyposażone w pomoce dydaktyczne do matematyki, inżynierii, sztuki, robotki i techniki. Będą to pracownie, w których tradycja łączy się z nowoczesnością.
Na sam koniec o projekcie SUNRAISE – wsparcie w edukacji STEM, opowiedziała dr Maria Śliwińska, Twórca i Dyrektor Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS w Toruniu.
Zwieńczeniem uroczystości był spacer po szkole. Goście mieli okazję na żywo zobaczyć m.in. pracownię biologiczną, chemiczną, dietetyki, biofeedbacku, komputerową, fryzjerską czy kosmetyczną. Dla chętnych odbyły się krótkie pokazy – można było spojrzeć przez mikroskopy, założyć gogle VR i wejść do środka modelu 3D serca, otrzymać zrobione przez uczennice kosmetyki albo też "zbadać się" na wadze analizującej skład ciała.
Łączny koszt przeprowadzonych prac zamyka się imponującą kwotą ok. 10 milionów złotych. Znaczna część z nich to pozyskane przez Powiat środki z rządowego programu „Polski Ład”, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z funduszy europejskich.
W chwili obecnej Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży to jedna z najnowocześniejszych w regionie placówek kształcenia zawodowego i ogólnego.
fot. Olek Urbański