Powiat Toruński, przy współpracy Fundacji "Światło" oraz Akademii Walki z Rakiem zorganizował konferencję dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich rodzin. W poniedziałek 4 listopada w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu specjaliści, doświadczeni w opiece nad pacjentami onkologicznymi, przekazali zgromadzonym cenną wiedzę i natchnęli nadzieją.
Wśród zainteresowanych tematem uczestników z powiatu toruńskiego i Torunia zasiedli także Wicestarosta Toruński Tomasz Zakrzewski, członkini Zarządu Powiatu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, radny powiatu Artur Stankiewicz oraz dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT Małgorzata Skibicka.
Wydarzenie zgromadziło zacne grono specjalistów, dzięki którym konferencja była prawdziwym źródłem inspiracji i wiedzy.
Arteterapeutka mgr Katarzyna Rajca-Laskowska z "Manufaktury na klamerce" podkreślała, jak ważne jest spotykanie się, wspólne tworzenie i czerpanie radości z życia. To piękne przesłanie o tym, że nawet w obliczu choroby warto szukać pozytywnych momentów i cieszyć się każdym dniem.
Dietetyczka mgr Martyna Cichoń przedstawiła znaczenie diety w terapii nowotworowej. Opowiedziała o produktach kancerogennych, których warto unikać, oraz o produktach wspierających leczenie i zmniejszających ryzyko zachorowania.
Psycholożka-psychoonkolożka mgr Elwira Zakrzewska poruszyła temat oswajania się z diagnozą i odnajdywania motywacji do walki z chorobą. Podkreśliła również ważność wsparcia dla osoby chorej - co mówić, a czego nie, jak pomagać, żeby nie ranić i dać choremu przestrzeń do bycia sobą.
Kosmetolog dr n. farm. Grzegorz Demski mówił o potrzebach skóry po radio- i chemioterapii oraz po zabiegach i operacjach. Zaprezentował produkty do pielęgnacji skóry, które mogą pomóc w łagodzeniu skutków ubocznych leczenia.
Z każdym z prelegentów po wykładzi emożna było porozmawiać indywidualnie, w specjalnie przygotowanych do tego kameralnych kącikach.
Dodatkowo, na konferencji obecne były Toruńskie Amazonki, które na swoim stoisku uczyły wykrywania i rozpoznawania zmian chorobowych w piersi i w mosznie na fantomach. Były też ze swoim stoiskiem naukowczynie z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prezentowały kosmetyki, które stworzyły w ramach innowacyjnej spółki NatChemLab, na podstawie badań nad potrzebami skóry w trakcie terapii onkologicznej. Spotkaniu towarzyszyła także wystawa "Siła kobiety" - efekt akcji społeczno-edukacyjnej przypominającej o profilaktyce onkologicznej. Jej częścią jest sesja fotograficzna, w której brały udział także Toruńskie Amazonki. Piękne portrety kobiet, na różnych etapach leczenia onkologicznego, każą mimo choroby przyjmować, trwać, doświadczać, potrzebować, marzyć, troszczyć się, słuchać, walczyć, błyszczeć, akceptować, płynąć i BYĆ!
Konferencja "RAZEM przeciwko rakowi" to dowód na to, że nie jesteśmy sami w walce z chorobą. Wspólne działania, wsparcie i wiedza to klucz do pokonania raka.
Dziękujemy wszystkim prelegentom oraz wystawcom! Szczególne podziękowania dla Fundacji "Światło" oraz Akademii Walki z Rakiem za współorganizację tego ważnego wydarzenia.
Poniżej znajdziecie Państwo prezentacje naszych prelegentów oraz polecane przez panią dietetyk publikacje.
#razemprzeciwkorakowi #nowotwór #wsparcie #zdrowie #konferencja #inspiracja #życie