Dzień 22 lutego obchodzony jest w Polsce, na mocy ustawy Sejmu z 2003 r. jako Dzień Ofiar Przestępstw, następnie, 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby, która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.
Na depresję często cierpią dorosłe osoby, które doznały przemocy seksualnej w dzieciństwie, jeszcze częściej dzieci, których udziałem było to traumatycznego doświadczenie. Dlatego też tego dnia Państwowa Komisja, organizując telefoniczny dyżur specjalistów, chce ułatwić osobom zmagających się z depresją uzyskanie właściwej pomocy. Na depresję cierpi coraz ,więcej osób, mimo tego jej objawy są nadal bagatelizowane, a podjęcie leczenia w wielu środowiskach uznawane jest za wstydliwe. Osoby dorosłe, które jeszcze w dzieciństwie doznały przemocy seksualnej i wydawałoby poradziły sobie z jej skutkami mogą po wielu latach nie łączyć objawów np, obniżonego nastroju, myśli samobójczych z tamtymi zdarzeniami. Z kolei rodzice często nie mają świadomości, że depresja ich dzieci może być między innymi objawem wykorzystania seksualnego. Na depresję mogą cierpieć również osoby najbliższe skrzywdzonemu seksualnie dziecku, które nie radzą sobie z poczuciem winy, żalem, bezsilnością.
W związku z tym, 22 lutego br. w siedzibie Państwowej Komisji Państwowa Komisja Do Spraw Wyjaśniania Przypadków Czynności Skierowanych Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajowości Wobec Małoletniego Poniżej Lat 15, w godzinach 10-18.00 oraz 23 lutego br. w godzinach 10-16.00 pod nr telefonu; 533-648-227 będzie dyżurował prawnik, a pod nr 533-652-418 telefonu psycholog. Poufna rozmowa ze specjalistami to zazwyczaj pierwszy krok na drodze rozwiązania problemów wynikających z doświadczeń przemocy oraz depresji.
Serdecznie zachęcamy osoby potrzebujące wsparcia oraz zmagające się z depresją do anonimowego kontaktu.
Grafika: Ministerstwo Zdrowia
drukuj (Dzień Ofiar Przestępstw i Światowy Dzień Walki z Depresją)