24 maja 2022 r. pracownicy Wydziału Środowiska uczestniczyli w webinarium pn. Wspieranie procesu adaptacji do zmian klimatu: Wiedza na szczeblu krajowym i unijnym oraz narzędzia dla Polski, organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Europejską Agencją Środowiska oraz Komisją Europejską.
Emisje gazów cieplarnianych zwiększają się, co niesie za sobą fale upałów, susze, powodzie i inne skutki dla ekosystemów, zdrowia ludzkiego i gospodarki. Skala i tempo globalnych zmian klimatycznych w przyszłości zależą od rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Konieczne jest podejmowanie działań mających na celu adaptację do zachodzących zmian klimatu, rozumianą jako proces dostosowywania do zaistniałych lub przewidywanych zmian klimatu i ich skutków w celu złagodzenia negatywnych konsekwencji.
Celem webinarium było przybliżenie źródeł danych na temat klimatu oraz narzędzi, które mogą pomóc samorządom w planowaniu i realizacji zadań związanych z ograniczaniem skutków zmian klimatu, a także adaptacją do tych zmian. Zaprezentowane zostały rozwiązania dostępne na poziomie krajowym - baza wiedzy Klimada 2.0 oraz serwisy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. Ponadto omówiona została także Europejska Platforma Adaptacji do Zmian Klimatu (Climate-ADAPT), mająca służyć dzieleniu się wiedzą i praktycznymi doświadczeniami w zakresie adaptacji do zmian klimatu, efektywnym wykorzystaniu tej wiedzy oraz zapewnieniu lepszej koordynacji między odpowiednimi politykami sektorowymi i różnymi poziomami instytucjonalnymi.
drukuj (W trosce o zmiany klimatu)