Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • IMG_7172

Działania nad tworzeniem Lokalnych Partnerstw Wodnych

W 2021 r roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie kontynuuje prace nad tworzeniem kolejnych powiatowych partnerstw wodnych. Działania rozpoczęto 28 stycznia konferencją „Lokalne Partnerstwa Wodne w Województwie Kujawsko-Pomorskim”, której celem było zapoznanie uczestników z efektami pracy pilotażowej nad LPW w 2020 r., przedstawienie planowanych działań w ramach LPW na 2021 oraz stworzenie sieci współpracy w pracy nad tworzeniem LPW w kolejnych powiatach.

Do pracy nad tworzeniem LPW wytypowane zostały powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, grudziądzki, inowrocławski, radziejowski, toruński, włocławski i żniński. W każdym z tych powiatów zorganizowano i przeprowadzono po dwa spotkania online. Odbywały się one w okresie od 1 marca do 23 kwietnia bieżącego roku. Do udziału zapraszano przedstawicieli: samorządu, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Lasów Państwowych, parków krajobrazowych, Spółek Wodnych, Lokalnych Grup Działania, Lokalnych Grup Rybackich, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, rolników, lokalne stowarzyszenia i związki.

Jednymi z tematów omawianych na spotkaniach były uwarunkowania prawne i finansowe tworzenia LPW oraz problemy w zarządzaniu wodą w powiecie. Przedstawiano doświadczenia z realizacji projektu pilotażowego w powiecie nakielskim i sępoleńskim. Przedstawiane były również opinie uczestników nt. utworzenia oraz możliwości udziału reprezentowanej przez nich instytucji w LPW.

Aktywnie w spotkanych uczestniczył dyrektor KPODR w Minikowie dr Ryszard Zarudzki. W trakcie spotkań zapoznawał uczestników z inicjatywą tworzenia LPW, wyjaśniał potrzebę i celowość udziału w inicjatywie. Dyrektor przedstawiał korzyści, jakie niesie ze sobą LPW, oraz ukazał rolę doradztwa w tym procesie. Spotkania prowadził moderator- ekspert ds. Rozwoju Wsi, Zenon Lewandowski który wskazywał na korzyści wynikające z wspólnego działania na rzecz LPW takich jak: podniesienie świadomości w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą, wyzwolenie różnorodnych inicjatyw społecznych oraz budowanie dobrych relacji między interesariuszami. Określił on, w jakim kierunku powinny zmierzać kolejne etapy prac nad LPW. Zenon Lewandowski przedstawiał zalety narzędzia jakim może być „Powiatowy Plan Wodny” w zarządzaniu wodą w powiecie.

Obecnie prace trwają nad zorganizowaniem dwóch kolejnych spotkań w każdym powiecie, które będą się odbywały w trybie na „żywo” od końca maja. Podsumowanie prac nad tworzeniem LPW w poszczególnych powiatach planowane jest na miesiące wrzesień i październik. W tym okresie odbędą się dwa kolejne spotkania i konferencja podsumowująca.

Na obecnym etapie prac nad tworzeniem Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie kujawsko-pomorskim możemy zaobserwować wzrost zainteresowania wśród uczestników spotkań tematami związanymi z racjonalną gospodarką wodną.

 

Lokalne Partnerstwa wodne szansą na racjonalna gospodarkę wodną w powiecie

Przygotowanie polskiego rolnictwa na trwające zmiany klimatyczne jest zadaniem niezwykle potrzebnym i wymagającym zaangażowania nie tylko administracji wszystkich szczebli, ale przede wszystkim samych użytkowników wód, których decyzje bezpośrednio wpływają na ilość i jakość wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Wstępne wnioski wykazały potrzebę wzmocnienia koordynacji działań pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w zarządzaniu zasobami wody na obszarach wiejskich na poziomie regionalnym i lokalnym. Poprawa koordynacji w tym zakresie jest warunkiem podstawowym efektywnego wdrażania polityk publicznych, łagodzenia problemu dostępu do wody dla rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich.

Żeby móc zdiagnozować stan gospodarki wodnej i móc podjąć działania mające na celu wypracowanie metod racjonalnej gospodarki wodnej, wszyscy zarządzający wodą na danym obszarze i korzystający z wód muszą nawiązać współpracę i wspólnie działać na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej.

Wielopodmiotowy system finansowania bieżących konserwacji, a często także odbudowy podstawowych składników infrastruktury, stawia w szczególnie trudnej sytuacji gminne spółki wodne. Każdego roku muszą się ubiegać o uzyskanie dotacji lub zleceń na roboty – głównie w zakresie utrzymania urządzeń melioracyjnych. Ograniczona wielkość środków i niepewność co do wyniku postępowań dotacyjnych nie pozwala na długoterminowe planowanie i często prowadzi do degradacji zbudowanych nawet kilkadziesiąt lat temu sieci drenarskich, kanałów i studni  melioracyjnych. Środki są przydzielane na zasadach konkursowych, co oznacza, że inwestycje lub prace utrzymaniowe zaplanowane przez GSW nie mają gwarancji realizacji. Problemem jest także brak systemu uzgodnień pomiędzy zarządcami powiązanych ze sobą liniowo lub obszarowo składników infrastruktury wodnej. Często to co dobre dla jednego rolnika jest kłopotem dla drugiego.

Między innymi z tych powodów uczestnicy spotkań inicjujących powstanie lokalnego partnerstwa na rzecz wody uznają zgodnie, że kluczowym problemem jest brak koordynacji zadań finansowanych z różnych źródeł i realizowanych przez różne podmioty.

Dlatego z uwagi na niepewność źródeł finasowania i brak mechanizmów koordynacji zadań sens planowania jest w ogóle kwestionowany. Obecnie nie ma systemowych możliwości przygotowania i wdrażania długoterminowych planów dotyczących całych kompleksów urządzeń wodnych, nad którymi zarząd jest sprawowany przez podmioty o różnorodnym statusie, zasobności finansowej i skali działania – bo są to rolnicy, gminne spółki wodne, spółki rolne, samorządy, instytucje państwowe (nie tylko PGW Wody Polskie, ale także nadleśnictwa i parki krajobrazowe).

Cel ogólny

Celem ogólnym operacji „Lokalnych Partnerstw Wodnych” jest z jednej strony stworzenie pierwszej w Polsce sieci współpracy miedzy lokalnym społeczeństwem w zakresie gospodarki wodnej, natomiast z drugiej strony innowacyjne wsparcie działań LPW przez utworzenie Zespołu eksperckiego, w skład którego wchodziliby m.in. przedstawiciele nauki, których zadaniem byłoby opracowanie zasad powstawania LPW, wsparcie w ramach szkoleń oraz wypracowanie Powiatowego Planu Wodnego ze wskazaniem innowacyjnych rozwiązań pozwalających na racjonalną gospodarkę wodą w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Cele szczegółowe operacji

  1. Aktywizacja i integracja środowisk lokalnych poprzez wzajemne poznanie zakresów działania i potrzeb,
  2. Diagnoza sytuacji w zakresie zarządzania zasobami wody pod kątem potrzeb rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich,
  3. Wypracowanie wspólnych rozwiązań na rzecz poprawy szeroko pojętej gospodarki wodnej w rolnictwie i na obszarach wiejskich,
  4. Wypracowanie propozycji co do przyszłych ram prawno-organizacyjnych działania struktur LPW, o tych samych zadaniach na terenie całego kraju,
  5. Przygotowanie raportu diagnostycznego dotyczącego obszaru powiatu.

Zamierzone efekty realizacji projektu

  • Zaktywizowanie społeczności lokalnych do podejmowania wspólnych działań na rzecz zrównoważonej gospodarki wodą i ograniczenia zanieczyszczeń wody.
  • Zdiagnozowanie zasobów powiatu oraz przeanalizowanie głównych problemów związanych z wodą na tych obszarach. Zebranie od członków nowo utworzonych LPW propozycji rozwiązań, które będą podstawą do przedstawienia rekomendacji i wypracowania modelu funkcjonowania przyszłych LPW na terenie całego kraju.

Założenia metodyczne dotyczące cyklu warsztatów tworzenia LPW

Odnosząc się do definicji istniejących w literaturze „partnerstwo lokalne to platforma współpracy pomiędzy różnorodnymi partnerami, którzy wspólnie w sposób systematyczny, trwały i z wykorzystaniem innowacyjnych metod oraz środków planują, projektują, wdrażają i realizują określone działania i inicjatywy, których celem jest rozwój lokalnego środowiska społeczno – gospodarczego i budowa tożsamości lokalnej wśród członków danej społeczności” (Red. Sobolewski Antoni, Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy, Departament rynku pracy, Warszawa, 2007, s. 10).

Małgorzata Kołacz, Wojewódzki Koordynator ds. Wody

drukuj (Działania nad tworzeniem Lokalnych Partnerstw Wodnych)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.