W auli Szkoły Podstawowej w Obrowie oficjalnie zainaugurowano kampanię „Gramy Przeciwko Rakowi”. W programie spotkania znalazła się prezentacja spektaklu przygotowanego przez podopieczne Akademii Walki z Rakiem Fundacji „Światło” oraz rozmowa o chorobie, życiu z nią i po niej. Nie zabrakło także występów grupy seniorów i grupy teatralnej z Obrowa.
W ramach poniedziałkowej inauguracji kampanii, która przez cały październik będzie realizowana na terenie czterech gmin powiatu toruńskiego, mieszkańcy Obrowa zobaczyli spektakl „Mówię do Was” w reżyserii Anny Magalskiej. W szkolnej auli zaprezentowano zapis video przedstawienia, które powstało w ramach warsztatów terapii dramą Nasz ONKO-Świat”.
Gości przybyłych na to wydarzenie oficjalnie przywitali Starosta Toruński Marek Olszewski i Wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.
- Ta kampania jest bardzo potrzebna, bo choroby nowotworowe mogą dotknąć każdego – niezależnie od płci czy wieku. Chorują przecież coraz młodsze osoby! – mówił do zgromadzonych starosta Marek Olszewski.
Wójt Gminy Obrowo zachęcał do regularnych badań oraz prowadzenia zdrowego stylu życia.
- Ważna jest lteż udzka życzliwość. Ważne, żeby w tej chorobie człowiek nie był samotnym – apelował Andrzej Wieczyński.
Spektakl „Mówię do Was” to szósta teatralna realizacja przygotowana w ramach AWzR. Widzowie mogli oglądać bardzo osobiste zwierzenia osób dotkniętych chorobą, ale sam spektakl na pewno nie był poświęcony wyłącznie rakowi.
- Uczestniczki warsztatów prowadziły swoje dzienniki. Ich codzienne zapiski opracowała dramaturgicznie Aga Jun i na ich podstawie powstał scenariusz. Spektakl w reżyserii Ani Magalskiej to zdecydowanie najbardziej intymny pokaz, jaki do tej pory powstał w Akademii, a terapię dramą prowadzimy od 2014 roku – tłumaczyła dr Małgorzata Stankiewicz koordynatorka Akademii Walki z Rakiem.
Zapis video spektaklu przygotowany przez Agnieszkę Niwińską i Michała Kardasa ze Starostwa Powiatowego zrobił duże wrażenie także na obecnych na sali aktorkach, które pierwszy raz widziały go w takiej formie.
Po prezentacji i oklaskach widzowie mogli porozmawiać z częścią obsady: Eweliną Fiedorowicz, Edytą Głos i Hanną Wiśniewską, które cierpiały na choroby nowotworowe. Na pytania o walkę z nowotworem i profilaktykę odpowiadały także Małgorzata Stankiewicz i Alicja Górna z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
W trakcie dyskusji, którą moderowała Mirosława Kłosińska Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Toruńskiego, przybyli na spotkanie zaczęli dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą – niektórzy mówili o żałobie i wsparciu, jakie dostali od najbliższych, inni o determinacji, aby wyzdrowieć.
- Bardzo Państwu za te zwierzenia dziękuję. Takie spotkania są bardzo potrzebne, cieszę się że udało nam się zorganizować je w Obrowie – przyznała Mirosława Kłosińska.
Podczas poniedziałkowego późnego popołudnia nie zabrakło lokalnych akcentów – na scenie zaprezentowali się seniorzy z Klubu Seniora „Sami Swoi” oraz członkinie Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej.
Na koniec każdy, kto wziął udział w wydarzeniu, dostawał od organizatorów prezent – lusterko z kodem QR, pokazującym instrukcję samobadania piersi lub przypinkę z logo kampanii.
Poczęstunek dla uczestników spotkania zapewniły władze Gminy Obrowo, a zaplecze i wsparcie techniczne pracownicy Szkoły Podstawowej w Obrowie na czele z dyrektorem Przemysławem Piotrowskim – za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia bardzo dziękujemy!
„Gramy Przeciwko Rakowi” to kampania realizowana przez Starostwo Powiatowe w Toruniu we współpracy z Akademią Walki z Rakiem, Fundacją „Światło” i Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu. Kolejne spotkania w ramach kampanii odbędą się w: Łubiance (11 października), Chełmży (18 października) i Łysomicach (25 października).
fot. Agnieszka Niwińska, Michał Kardas/Starostwo Powiatowe
drukuj (Zagraliśmy w Obrowie przeciwko rakowi!)