Już po raz dwunasty odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych z powiatu toruńskiego ,,Mieszkam w ciekawym miejscu”. W tym roku zachęcaliśmy młodych plastyków do podróży do korzeni naszej małej ojczyzny.
Mimo zdalnej nauki szkolnej, spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, do konkursu zgłosiło się 14 szkół i 1 biblioteka.
Jak co roku młodzi artyści interpretowali temat za pomocą wielu różnorodnych technik. Na obrazach pojawiały się zabytkowe kościoły, pałace i inne obiekty związane z historią regionu. Prace poświęcone były też zasłużonym mieszkańcom powiatu – wśród nich znaleźli się lekarz i społecznik dr. Otto Karwowski z Grębocina, czy wspaniały kapłan i patriota ks. Leon Peoplau związany z Kończewicami i Chełmżą. Młodsze dzieci chętnie prezentowały uroki miejsc, w których mieszkają. Prace starszych przywoływały często dramatyczne karty historii i wydarzenia, które są elementem rodzinnych wspomnień.
Jury konkursu wyłoniło laureatów i przyznało wyróżnienia. Poprosiliśmy naszych znawców sztuki o uchylenie rąbka tajemnicy, czym kierowali się podczas wyboru prac, jak też o pewne wskazówki na przyszłość dla młodych artystów. Pani Anna Rozłucka z Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu szczególną uwagę zwracała po pierwsze – na kompozycję oraz ciekawe, plastyczne podejście do zadanego tematu i po drugie – na kolorystykę oraz łączenie różnych technik rysunkowych. Pani dr Anna Dzierżyc-Horniak z Instytutu Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II szukała oryginalności spojrzenia i trafnego ujęcie tematu. – Wystarczy niekiedy namalować tylko fragment zamku albo potraktować las w swojej miejscowości jako ojczyznę, aby uzyskać ten efekt. Innym razem, zadziała niebanalne tło. Prace nie muszą być doskonale techniczne, bowiem właśnie pomysł na dany temat jest dla oceniającego kluczowy – podkreśliła dr Dzierżyc-Horniak. Pan prof. dr hab. Marian Stępak z Katedry Intermediów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu uważa, że bardzo ważnym aspektem w ocenie prac jest ich twórczy charakter, na co składają się nie tylko umiejętności manualne każdego z uczestników, ale także dobór tematu, kompozycja i zastosowanie kolorystyki. – Innym, ważnym czynnikiem ku pełniejszemu rozwojowi talentu młodego człowieka jest także wprowadzanie różnorodnych technik plastycznych, do czego bardzo namawiam w kontekście dalszej pracy i następnego Konkursu – podsumował prof. Stępak.
Nagrody otrzymali:
Z klas 0-III szkoły podstawowej:
Ada Baszyńska kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie,
Marta Janowska kl. III ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie,
Igor Rybacki kl. I ze Szkoły Podstawowej w Sławkowie,
Damian Gąska kl. I z Zespołu Szkół w Dobrzejewicach,
Michał Kryczka kl. III ze Szkoły Podstawowej w Łubiance.
Z klas IV-VI szkoły podstawowej:
Jakub Kamiński kl. IV z Zespołu Szkół w Dobrzejewicach,
Robert Czachowski kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Sławkowie,
Natalia Matyjaszczyk kl. IV ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie.
Z klas VII-VIII szkoły podstawowej:
Zofia Legutko kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym,
Agata Wyka kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Ostaszewie,
Julia Ritter kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Sławkowie,
Klaudia Kowalska kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Łubiance,
Jagoda Sztemborska kl. VII ze Szkoły Podstawowej w Łubiance.
Wyróżnieni:
Agata Dymerska kl.0
Tymoteusz Pierzgalski kl I
Mikołaj Konieczka kl. I
Filip Waliszewski kl. V
Agata Chrzanowska kl. IV
Nagrodzeni zostaną również opiekunowie artystyczni oraz szkoły z największą liczbą nagrodzonych uczniów.
drukuj ("W drodze do korzeni mojej małej ojczyzny" – finał powiatowego konkursu plastycznego 2020)