Za nami kolejne powiatowe święto wszystkich lokalnych liderów. W sali konferencyjnej hotelu „Przystanek” spotkali się przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych oraz kół gospodyń wiejskich. A to za sprawą Powiatowego Forum Organizacji Pozarządowych i Grup Nieformalnych, które corocznie organizowane jest przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Powiat Toruński reprezentowali Starostowie Marek Olszewski i Michał Ramlau, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski oraz członkowie Zarządu Powiatu Toruńskiego: Mirosława Kłosińska i Janusz Kononiuk. W spotkaniu udział wzięli także Rafał Lewandowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz radni powiatu toruńskiego.
Podczas Forum uroczyście ogłoszono i wręczono nagrody w konkursie „Społecznik Roku Powiatu Toruńskiego 2023”. Laureatką konkursu została Barbara Mońko-Juraszek, która od prawie dziesięciu lat jest prezeską Fundacji „Trybik”, a od dwóch lat również Przewodniczącą Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego (więcej o konkursie i laureatce konkursu: https://www.powiattorunski.pl/8186,aktualnosci?tresc=87850). Pokonała ona ośmioro innych kandydatów, którzy również tego dnia z rąk Starosty Toruńskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego odebrali listy gratulacyjne oraz kosze pełne słodkości. Wśród nominowanych znaleźli się również: Anita Jaskulska, Ewa Kasprzak, Teresa Lewandowska, Ewa Madej, Przemysław Piotrowski, prezydium Rady Rodziców Filii Szkoły Podstawowej z Siemonia: Karolina Majewska-Rygielska, Anna Zielińska, Monika Barańska, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu: Ewa Lewandowska, Joanna Wasielewska, Małgorzata Żuchowska, Maria Jurkiewicz, a także Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesne Gospochy” z Cierpic.
Druga część spotkania zdominowana została przez wyczekiwany przez wszystkich konkurs na „Najciekawszą Inicjatywę Społeczną”. Konkurs, w którym laureata w głosowaniu tajnym wybierają uczestnicy Forum. Wcześniej jednak zadaniem pomysłodawców zgłoszonych inicjatyw było w krótkim – bo 4 minutowym – wystąpieniu tak je zaprezentować, by przekonać głosujących, że to właśnie ich inicjatywa zasługuje na miano tej najciekawszej. Laureatem konkursu i posiadaczem bonu o wartości 1 tys. złotych zostało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Dobry Start” z Chełmży za realizację inicjatywy „Rodzice-Rodzicom – organizacja wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu”. Wyróżnienie – i bon o wartości 500 złotych – przypadło natomiast Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Sołectwa Zamek Bierzgłowski za zrealizowaną inicjatywę „Zamkowy skwer – zagospodarowanie wsi” oraz Osieckiej Grupie Teatralno-Wokalnej „Dzieci-dzieciom. Dzieciaki-Talenciaki”.
Swoje działania w konkursie na „Najciekawszą Inicjatywę Społeczną” zaprezentowali także:
- Grupa Nieformalna Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Rzęczkowie – Filia w Siemoniu: „Pączkomania, czyli Święto Pączka w Siemoniu”,
- Fundacja „Kraj Wspaniały”: „Nawrzańskie Echa – koncert fortepianowy pod gwiazdami”,
- Stowarzyszenie „Nowa Perspektywa dla gminy Zławieś Wielka”: „Wiejski Klub Filmowy”,
- Grupa Nieformalna „Przyjaciele Jeziora Chełmżyńskiego”: „Spotkajmy się nad jeziorem – efekty działalności Przyjaciół Jeziora Chełmżyńskiego”,
- Stowarzyszenie 553: „Pociąg … do gminy Łubianka”.
Podczas Forum nie mogło zabraknąć części merytorycznej. Zanim uczestnicy spotkania mogli zapoznać się ze zgłoszonymi inicjatywami dawkę wiedzy na temat możliwości pozyskania środków finansowych na podejmowane przez nich działania przekazała Aneta Zilska, odpowiedzialna w Starostwie Powiatowym w Toruniu za rozliczanie przyznanych organizacjom pozarządowym dotacji. Natomiast, mecenas Karolina Wilamowska przybliżyła obowiązki ciążące – zarówno na organizacjach, jak i instytucjach publicznych – w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Na zakończenie spotkania w programie kabaretowym „Tyle wdzięku…” zaprezentowały się przedstawicielki Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej Ewelina i Zuzanna Mytlewskie, które z wdziękiem, jak również z dystansem, naśmiewały się z absurdów otaczającej nas rzeczywistości.
Jak co roku spotkaniu towarzyszyło mnóstwo rozmów podczas których wymieniano się spostrzeżeniami i doświadczeniami, z ciekawością podpatrywano co robią inni. Z pewnością wszystkim udzieliła się niesamowita energia, która towarzyszy corocznym spotkaniom, bowiem w jednym miejscu spotkały się jedne z najbardziej aktywnych środowisk powiatu toruńskiego. Wierzymy, że w tak szerokim gronie spotkamy się za rok!
drukuj (Integracja pełną parą!)