3 lipca 2025 roku w Złejwsi Wielkiej odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wspólnej realizacji inwestycji polegającej na budowie ciągu pieszo-rowerowego, który połączy miejscowości Zamek Bierzgłowski i Górsk. Dokument ten sygnowali: Starosta Toruński Mirosław Graczyk, Członek Zarządu Powiatu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, Wójt Gminy Łubianka Dagna Całbecka oraz Wójt Gminy Zławieś Wielka Marcin Swaczyna. To kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz rozwoju infrastruktury rowerowej na terenie powiatu toruńskiego.
Planowana inwestycja stanowi część zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2005C Łubianka – Zamek Bierzgłowski – Czarne Błoto poprzez budowę drogi dla rowerów na odcinku Zamek Bierzgłowski – Czarne Błoto – droga krajowa nr 80”. Zakres przedsięwzięcia obejmuje odcinek o długości 7,5 km, przebiegający przez teren gmin Łubianka oraz Zławieś Wielka. Nowa trasa połączy istniejące już drogi rowerowe biegnące z Torunia przez Łubiankę do Raciniewa oraz z Torunia przez Górsk do Złejwsi Wielkiej, a docelowo – do Czarnowa.
Zadanie ma na celu nie tylko stworzenie bezpiecznego połączenia dla pieszych i rowerzystów, ale również integrację lokalnej sieci dróg rowerowych i wsparcie zrównoważonego rozwoju regionu. Dokumentacja projektowa, której opracowanie jest obecnie przedmiotem przetargu, uwzględnia m.in. budowę ciągu pieszo-rowerowego w Zamku Bierzgłowskim i ścieżki rowerowej na dalszym odcinku, przebudowę lub rozbudowę istniejących obiektów inżynieryjnych na ciekach wodnych, modernizację zjazdów oraz stworzenie miejsc postoju i rekreacji dla rowerzystów.
Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi aktualnie postępowanie przetargowe, w ramach którego oferty na opracowanie dokumentacji można składać do 8 lipca 2025 roku. Koszty jej przygotowania pokryją wspólnie Powiat Toruński oraz gminy Łubianka i Zławieś Wielka. Zakończenie prac projektowych planowane jest na koniec czerwca 2026 roku. Realizacja robót budowlanych będzie uzależniona od pozyskania dofinansowania zewnętrznego oraz od sytuacji finansowej samorządów zaangażowanych w projekt.
Podpisanie listu intencyjnego stanowi dowód skutecznej współpracy między samorządami i wyraża wspólną troskę o rozwój infrastruktury publicznej z korzyścią dla mieszkańców regionu.
Fot. UG Zławieś Wielka