23 listopada 2020
Uwaga‼️ Od soboty, 28 listopada następują zmiany w obowiązujących do tej pory obostrzeniach‼️
Podjęto decyzję o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska.
Od 28 grudnia – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych.
Szczegóły na https://www.gov.pl
drukuj (Od 28 listopada nowe zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa)
Co powinniśmy wiedzieć o kwarantannie
Co to jest kwarantanna i ile trwa; kto jej podlega, a kogo nie obejmuje – to niektóre pytania, na które odpowiedź znaleźć można w kompendium wiedzy przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Nowe, ważne przepisy dotyczące kwarantanny weszły w życie 3 listopada 2020 r. Intencją tych zmian było to, aby osoba zamieszkująca z osobą izolowaną poddała się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu, zanim organy Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, prowadząc dochodzenie epidemiczne, zadzwonią do tej osoby i wprowadzą jej dane do systemu.
Jednocześnie wprowadzono również podstawę do uzyskiwania przez osobę objętą ww. kwarantanną, wynagrodzenia albo zasiłku za ten okres.
Podstawą do wypłaty takiej osobie świadczeń za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny (wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego), będzie złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia ww. kwarantanny.
Szczegóły na https://www.gov.pl/web/koronawirus/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-kwarantannie
Ponad to od 1 listopada działa elektroniczny formularz, dzięki któremu szybciej można zgłosić sanepidowi informacje związane z COVID-19. Uruchomienie elektronicznego formularza ma usprawnić komunikację z sanepidem. Przy rosnącej liczbie zakażonych i obejmowanych kwarantanną czas oczekiwania na kontakt ze strony inspekcji sanitarnej bywa wydłużony.
System daje możliwość zgłoszenia informacji w imieniu innej osoby. Aby wyeliminować możliwość głupich żartów, do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, dzięki któremu zgłaszający potwierdza swoją tożsamość w internecie.
Po dokonaniu zgłoszenia ze zgłaszającą osobą skontaktuje się pracownik powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej odpowiedniej dla miejsca zamieszkania tej osoby.
Formularz można znaleźć na https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne
9 listopada
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).
Kim jest ozdrowieniec? Kto może być dawcą osocza? Jak pobierane jest osocze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt:
Tel.: (52) 322 18 73, 604 - 972 - 100
e-mail: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)
4 listopada 2020
Od 7 listopada wchodzą w życie nowe zasady bezpieczeństwa. Są to m.in.:
- nauczanie zdalne dla wszystkich,
- kina, teatry, muzea, galerie zamknięte,
- sklepy w centrach handlowych zamknięte, poza spożywczymi, drogeriami, aptekami.
Zmiany będą obowiązywać od soboty 7 listopada do 29 listopada.
Szczegóły na https://www.gov.pl
3 listopada 2020
Na Internetowym Koncie Pacjenta można znaleźć informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację domową. Jest widoczna zaraz po tym, jak sanepid wpisze ją do systemu.
Co więcej, teraz jest możliwość pobrania dokumentu, który potwierdza pobyt na izolacji lub kwarantannie. Można go wysłać mailowo do pracodawcy. Ponieważ dokument będzie miał elektroniczny podpis, taka informacja będzie wystarczająca dla pracodawcy.
Szczegóły na https://pacjent.gov.pl
30 października 2020
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje o nowym numerze Infolinii w sprawie kwarantanny i zdrowia:
+48 22 250 01 15
27 października 2020
Rusza wsparcie dla firm w związku z COVID-19. Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł.
Szczegóły na https://www.gov.pl
23 października 2020 - aktualizacja
Od soboty, 24 października w związku z dużym przyrostem zachorować cała Polska została objęta czerwoną strefą. Dodatkowo wprowadzono tez nowe obostrzenia. Są to m.in.
- szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym,
- w godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie będzie mogła sama się przemieszczać,
- restauracje, puby, kawiarnie będą mogły jedynie sprzedawać produkty na wynos,
- zakaz aktywności osób powyżej pięciu osób w jednej grupie,
- seniorzy, którzy nie świadczą pracy proszeni są o nieprzemieszczanie się. W tym celu uruchomiony zostanie Korpus Wsparcia Seniorów. Korpus ma polegać na wsparciu osób starszych przez wolontariuszy, harcerzy i Wojska Obrony Terytorialnej,
- rząd zamyka sanatoria.
Szczegóły na https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
16 października 2020
Od jutra, 17 października, powiat toruński i miasto Toruń objęte będą czerwoną strefą. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami:
- ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę,
- od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne),
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
- w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób,
- w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos,
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc,
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność,
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.