Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • FB_IMG_1662181941963

"Ballady i romanse" – powiatowe Narodowe Czytanie

Słuchaj dzieweczko!
— Ona nie słucha. —
To dzień biały! to miasteczko!
Przy tobie nie ma żywego ducha,
Co tam wkoło siebie chwytasz?
Kogo wołasz, z kim się witasz?
— Ona nie słucha. —

Fragmentem ballady "Romantyczność" zapraszamy Państwa do obejrzenia specjalnie przygotowanego filmu i wysłuchania wybranych fragmentów "Ballad i romansów" naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.

Powiat Toruński już po raz trzeci włącza się w Narodowe Czytanie. Akcja realizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Tegoroczne 11. Narodowe Czytanie poświęcone zostało tomikowi poezji Adama Mickiewicza pt. "Ballady i romanse". Wiersze, wydane po raz pierwszy w Wilnie w 1822 r. okazały się przełomowe, zapoczątkowały w Polsce dzieje poezji romantycznej. Utwory ukazują motywy folkloru i bliskość człowieka z przyrodą, oplecione światem fantazji i tajemniczości. Podejmują tematykę prawd życiowych, sprawiedliwości, czy kary za zbrodnie. Znaczenie ,,Ballad i romansów” dla polskiej kultury jest nie do przecenienia. Wpisuje się także w obchody Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego w 2022 r. w dwusetną rocznicę wydania zbioru.

Materiał filmowy przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego w Toruniu został zrealizowany w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. Dzięki urokowi tego miejsca, zachowanej historii wiejskiego życia i szacunku człowieka do przyrody, Olenderski Park stanowi scenerię przybliżającą do atmosfery utworów wielkiego wieszcza.

Do wspólnego czytania zaprosiliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich Nowoczesne Gospochy z Cierpic, laureatki licznych konkursów organizowanych w ostatnim czasie przez Powiat Toruński. Składamy Paniom podziękowania za ogromne zaangażowanie, profesjonalne przygotowanie, wspaniałą współpracę i oddanie serca w realizację Narodowego Czytania.

Nowoczesne Gospochy zaprezentują się m.in. w roli Karusi i Poety w "Romantyczności" oraz w roli Pani w "Liliach". "Świteziankę" zobaczą Państwo w przepięknej autorskiej odsłonie melorecytacji pani Izabeli Gordon-Sieńko w scenerii przyrody nad rzeczką "Zielonką", znajdującą się na terenie Obszaru Dolnej Wisły Natura 2000 w Leśnictwie Zielone (Nadleśnictwo Cierpiszewo Lasy Państwowe).

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

nagrania i montaż filmu: Michał Kardas

drukuj ("Ballady i romanse" – powiatowe Narodowe Czytanie)

  • autor: Lidia Zwierowicz

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.