Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Osiecka Grupa Teatralno Wokalna

Jubileusz Osieckiej Grupy Teatralno Wokalnej

Gramy i śpiewamy już 10 lat!

Osiecka Grupa Teatralna powstała w 2010r. z inicjatywy mieszkańców Osieka nad Wisłą: nauczycieli, rodziców i osób, którym bliska jest kultura. Współzałożycielem był również ś.p. Michał Kokot. Swoją działalność rozpoczęliśmy od prób teatralnych do jasełek reżyserowanych przez Katarzynę Wichrowską (obecnie Tofil).  Premiera odbyła się 06.01.2011r. w kościele parafialnym w Osieku nad Wisłą. Spektakl został przyjęty z entuzjazmem przez lokalną społeczność, co zachęciło zespół do dalszej działalności.

Początki naszego teatru to również założenie przez Renatę Kwiatkowską i przeze mnie, grupy dziecięcej “Sztuczki”, która przygotowała spektakl, pt. „Makabryczne igraszki”, na zakończenie warsztatów terapii teatralnej, zorganizowanych przez WOAK. Warto wspomnieć o nauczycielce Izabeli Urban, która jest członkiem O.G.T.W.  i przez ponad 10 lat prowadziła w szkole w Osieku nad Wisłą kółko teatralne.


Nazwę, grupa zawdzięcza Michałowi Kokotowi, który po premierze pierwszego spektaklu dla dzieci „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” przedstawił nas spontanicznie: “Osiecka Grupa Teatralna!”. W późniejszym czasie nazwa została zmieniona na Osiecką Grupę Teatralno-Wokalną. Trzeba wspomnieć, że grupie wokalnej akompaniuje organista Mirosław Zduński.
Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna  działa w podgrupach. Osobno odbywają się zajęcia grupy wokalnej oraz grupy teatralnej. Łączymy swoje “siły” przygotowując jasełka oraz inne spektakle okazjonalne, np. Święto Niepodległości. Dołączają wtedy również grupy dziecięco-młodzieżowe: schola „Źródło”(ok. 50 osób), „Teatrzaki”(12 osób), „PoZaMarginesem” (8 osób).

Tradycją teatru stało się przygotowywanie przedstawień z okazji Dnia Dziecka.  Jako aktorzy – amatorzy działamy prężnie, tworząc również spektakle na inne okazje: Święto Niepodległości, Dzień Matki, Dzień Kobiet oraz rocznice.
W skład Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej wchodzi ok. 30 osób. Wśród nas są małżeństwa i nawet całe rodziny. Gramy i śpiewamy dla mieszkańców gminy Obrowo podczas festynów, dożynek oraz innych uroczystości. Grupa działa na zasadzie wolontariatu.

Teatr, oprócz działalności lokalnej, wychodzi również poza nią. Chętnie odpowiadamy na różne zaproszenia. Graliśmy dla pacjentów szpitala dziecięcego, hospicjum „Nadzieja” i „Światło”, mieszkańców Domu Dziecka, „Młodego Lasu”, podopiecznych Domu Środowiskowego Fundacji im. Brata Alberta. Mamy na swoim koncie 30 spektakli oraz wiele koncertów.
Staramy się rozwijać. Bierzemy udział w warsztatach organizowanych przez WOAK, Teatr Lalek „Baj Pomorski”, Teatr im. W. Horzycy, zespół Mocni w Duchu. Z chęcią korzystamy z repertuaru teatrów oraz filharmonii. Wielkim zaszczytem była dla nas możliwość zaśpiewania przy akompaniamencie muzyków z Filharmonii Bydgoskiej oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej podczas koncertu kolęd w Osieku nad Wisłą.

W październiku O.G.T.W. będzie obchodziła 10-lecie. Warto wspomnieć, że od początku są z nami: Jadwiga Wieczyńska, Izabela Urban, Renata Kwiatkowska, Lech Doroch oraz ja. Dziękujemy wszystkim osobom, które angażowały się w działalność grupy. Nasz teatr to nie tylko aktorzy i wokaliści. Tworzą go również osoby, które mają inne talenty artystyczne i techniczne: szyją, fotografują, filmują i tworzą scenografię. Niektórzy z nas łączą wiele talentów. Takim przykładem jest Renata Kwiatkowska, która oprócz śpiewu oraz gry aktorskiej, szyje kostiumy teatralne i tworzy scenografię. Jesteśmy wdzięczni za piękne fotografie: Jackowi Melerskiemu, Markowi Rabiaszowi, Mariuszowi Kwiatkowskiemu oraz Marysi Kwiatkowskiej. Na przykładzie O.G.T.W. widać, że teatr łączy te wszystkie talenty.

Marzymy o scenie (podeście). Jednak potrafiliśmy odnaleźć się w różnej przestrzeni. Próby odbywały się  w naszych domach, szkole, remizie. Od 2014r. mamy swoje miejsce w Osieckim Klubie Kultury. Graliśmy w remizach, świetlicach, szkołach, osieckim i obrowskim kościele. Słowa wdzięczności kierujemy do władz lokalnych, OSP, KGW, dyrektorów szkół oraz księży, którzy współpracowali z nami.

Osiecką Grupę Teatralno-Wokalną tworzą ludzie różnych profesji, których łączy miłość do teatru i muzyki. Zajęcia integrują, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, dodają pewności siebie, uczą komunikacji i współpracy, pozwalają poznać swoje mocne i słabe strony,  a przede wszystkim przynoszą ogromną radość członkom zespołu oraz widzom. Nie dzielą nas: zawody, poglądy, choroby oraz niepełnosprawności. Wszechobecna w naszym teatrze „śmiechoterapia” jednoczy zespół. Jest odskocznią od codziennych problemów. Przez 10 lat „przewinęło się” dużo różnych osób, które bardzo ubogaciły nasz teatr. To wspaniałe talenty i osobowości. Jestem szczęśliwa, że mogę zarażać swoją pasją innych ludzi i czerpać wiele radości z tworzenia z tyloma cudownymi osobami. Każdy z członków grupy wnosi coś wyjątkowego do O.G.T.W. Dziękuję Wam, że jesteście!

Ewelina Mytlewska – opiekun O.G.T.W.

drukuj (Jubileusz Osieckiej Grupy Teatralno Wokalnej)

Galeria zdjęć

 • Fot. 2.„Jasełka” – premiera 06.01.2016r. kościół NSPJ w Osieku nW, fot. Jacek Melerski
 • Fot. 5. .„Kocham Cię, Polsko!” 11.11.2018r – program z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. kościół w...
 • Fot. 9 „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” – pierwszy spektakl O.G.T.W. dla dzieci 01.06.2012r. fot. Jacek Melerski
 • Fot. 10 „Czerwony Kapturek szuka księcia” – Dzień Dziecka w szkole w Osieku nW. 01.06.2017r. fot. Mariusz Kwiatkowski
 • Fot.1„Kot w butach” – Dzień Dziecka, 01.06.2015r. w szkole w Osieku nad Wisłą, fot. Mariusz Kwiatkowski
 • Fot.3 „Ach, te kobiety…” – Dzień Kobiet, 10.03.2018r. remiza strażacka w Osieku nad Wisłą, fot. Mariusz Kwiatkowski
 • Fot.4. Śpiewamy piosenki The Beatles podczas KAMUS MARATON w Osieku nad Wisłą, 9.06.2018r. fot. archiwum O.G.T.W.
 • Fot.6. „Kopciuszek” – Gminne Mikołajki, 6.12.2018r. remiza strażacka w Osieku nad Wisłą, fot. Marek Rabiasz
 • Fot.7 „Gdzie ci mężczyźni…” - Dożynki Gminno-Powiatowe w Obrowie 8.09.2019r. fot. Katarzyna Kisielewska
 • Fot.8 Koncert Kolęd w kościele NSPJ w Osieku nad Wisłą – 26.01.2020r. fot. Magdalena Krzyżanowska
 • Fot.11. Hospicjum Nadzieja w Toruniu – „Kot w butach” 7.05.2016r. fot. archiwum O.G.T.W.
 • Fot.12 „To nie ja byłam Ewą” – program kabaretowy z okazji Dnia Kobiet, Osiek nad Wisłą 2020r. fot. Marek Rabiasz

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.