Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • okladka front

Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 4

Szanowni Państwo,
w 2018 roku świętowaliśmy hucznie stulecie odzyskania niepodległości Polski. Jednak tereny dzisiejszego powiatu toruńskiego nie od razu mogły cieszyć się odzyskaną polskością. Podpisy na traktacie wersalskim nie wystarczyły – o urzeczywistnienie jego postanowień trzeba było nadal walczyć. Jednostki polskiego wojska dotarły do Torunia dopiero 18 stycznia 1920 roku i oswobodziły miasto. Po serii dramatycznych wydarzeń armia gen. Hallera wkroczyła do Chełmży trzy dni później. Jednak na to, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością, pracowało przez lata wielu odważnych i pełnych poświęcenia ludzi. O tych najbardziej znanych mówią biogramy w encyklopediach. Losy tych pozostających w cieniu wydobywają na światło dzienne autorzy kolejnego tomu naszego Słownika biograficznego powiatu toruńskiego. W tych historiach odbijają się powikłane losy naszej małej ojczyzny. Jestem przekonany, że dzięki lekturze Słownika utwierdzą się Państwo w przekonaniu, że mieszkamy w niezwykle ciekawym miejscu, które tworzyli i kształtowali nietuzinkowi ludzie. Życzę wszystkim czytelnikom, by w życiorysach naszych bohaterów – ich decyzjach, wyborach i działaniach – znaleźli inspirację, motywację i zachętę do aktywności.
                                                                                                                                    Starosta Toruński
                                                                                                                                     Marek Olszewski

drukuj (Słownik biograficzny Powiatu Toruńskiego. Tom 4)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.