Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.06.36 (4)

Nasz "Bike Roads View" z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd!

Od trzech lat Powiat Toruński zgłasza swoje nowatorskie inicjatywy do konkursu Innowacyjny Samorząd, organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Tegoroczny projekt - wideorejestracja powiatowych dróg rowerowych - zdobył trzecie miejsce! Nagrodę odebrał dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski.

Pod nazwą "Bike Roads View" kryją się innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne w ramach rowerowej polityki Powiatu Toruńskiego. Poprzez stworzenie nowoczesnego narzędzia, jakim jest interaktywna mapa dróg rowerowych, w ciągłym kontakcie pozostają ze sobą zarządca drogi i jej użytkownik. Narzędzie to służy promocji dróg rowerowych oraz pozwala na bieżącą inwentaryzację infrastruktury rowerowej.

Wideorejestracja umożliwia nie tylko szczegółową inwentaryzację dróg – zapewnia też optymalne zarządzanie infrastrukturą drogową i jest nowoczesnym narzędziem promocji ścieżek rowerowych. Użytkownicy mogą dzięki temu zaplanować wycieczkę rowerową zgodną z indywidualnymi preferencjami lub możliwościami odwiedzając stronę https://pzd.torun.pl/interaktywna-mapa-drog-rowerowych/. To innowacyjny sposób na poznawanie powiatu. Innowacja technologiczna idzie w parze z tradycją. Elementem uzupełniającym jest drukowana mapa powiatu ze wszystkimi drogami rowerowymi.

Interaktywna mapa ścieżek rowerowych jest bardziej przejrzysta niż Google street view ponieważ obejmuje tylko drogi rowerowe. Mapy Google pomijają odcinki pokolejowe i biegnące w lasach. Wideorejestracją wraz z zapisem rzeczywistego ich przebiegu w terenie zostały objęte wszystkie drogi rowerowe o łącznej długości 190 km. Technologia opracowania videorejestracji stworzyła zarządcy drogi narzędzie do pobierania danych o drodze, o dowolnym punkcie drogi oraz jej parametrach. W każdej chwili zarządca, w ramach swojego panelu, ma dostęp do takich informacji jak: długość i szerokość danego odcinka drogi, spadek podłużny i poprzeczny, rodzaj nawierzchni, promień łuków. Jest to narzędzie archiwizacji stanu drogi na moment dokonania videorejestracji. Służy do analizy i zmian organizacji ruchu, np. oznakowania, specyfiki i zakresu robót utrzymaniowych. W celu zapewnienia optymalnego zarządzania została zakupiona hulajnoga elektryczna służąca do bieżących przeglądów stanu dróg.

Skoordynowane bieżące utrzymanie dróg to efekt partnerstwa samorządów .Obejmuje takie prace jak: podcinanie gałęzi, odśnieżanie, wiosenne i jesienne oczyszczanie nawierzchni z liści i igieł, koszenie poboczy, konserwacja punktów postojowych, opróżnianie koszy na śmieci, bieżące naprawy nawierzchni, odwodnienia. Na powiatową sieć dróg rowerowych składają się odcinki w pasach dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich, odcinki leśne oraz po byłych torach kolejowych. 

Najbardziej cieszy nas oddźwięk mieszkańców i turystów - na naszych drogach rowerowych widać coraz więcej zadowolonych rowerzystów! 

drukuj (Nasz "Bike Roads View" z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd!)

  • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.06.36 (2)
  • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.05.46
  • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.02.31
  • WhatsApp Image 2022-05-26 at 15.06.48

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.