Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo...

Kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej z Torunia do Czernikowa

8 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Toruniu odbyło się spotkanie robocze w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 27 na odcinku z Torunia przez Lubicz, Obrowo do Czernikowa. Starosta Toruński Marek Olszewski zaprosił na nie wójta Czernikowa Tomasza Krasickiego, wójta Obrowa Andrzeja Wieczyńskiego oraz wójta Lubicza Marka Nicewicza. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego w spotkaniu wziął udział dyrektor Artur Stańczyk, zaś Urząd Miasta Torunia reprezentował dyrektor Marcin Kowallek. Licznie stawiła się również delegacja Polskich Linii Kolejowych z Bydgoszczy.

Głównym celem spotkania było przedstawienie propozycji lokalizacji przystanków kolejowych na trasie z Torunia do Czernikowa. Wójtowie pokazali najbardziej optymalne lokalizacje dla przystanków, w szczególności tych, które będą albo przesuwane, albo budowane od podstaw. Mowa była m.in. o nowych przystankach w Lubiczu Górnym, Brzozówce, Zawałach, czy w centrum Czernikowa. Propozycje te będą teraz analizowane w Polskich Liniach Kolejowych pod kątem możliwości budowy przystanków we wskazanych miejscach.

Dyskutowano również o optymalnej częstotliwości kursowania pociągów. Szefostwo Zakładu PLK w Bydgoszczy uważa, że na ten moment, nie planując na razie większych inwestycji w sieci kolejowe, można zapewnić kursowanie pociągów maksymalnie co 45-50 minut w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Obecni na spotkaniu Starosta i wójtowie uznali, że najpilniejszym i najpoważniejszym wyzwaniem będzie więc stworzenie infrastruktury obsługi pasażerów – nowych przystanków, dróg dojazdowych do nich, a także bezpiecznych parkingów dla aut i rowerów. Kolejne wyzwanie to oczywiście zakup nowych szynobusów, które mogłyby obsłużyć zwiększoną liczbę połączeń. Niebagatelną pozostaje kwestia solidarnego systemu dopłat do biletów przez samorządy od poziomu województwa do poziomu gminy.

- Uważam, że nie ma odwrotu od zmiany naszych przyzwyczajeń komunikacyjnych, inaczej na przedmieściach ugrzęźniemy w niekończących się korkach, a miasto zatka się dokumentnie. Stąd pilna konieczność budowania połączeń aglomeracyjnych w oparciu o wygodne i częste kursy kolejki metropolitalnej. Dzisiejsza bardzo konstruktywna, rzeczowa dyskusja pokazuje determinację samorządów do stawienia czoła tym wyzwaniom. Będziemy w tej sprawie spotykali się regularnie i często, aby w miarę szybko opracować dokumentację, która pozwoli m.in. na pozyskanie środków zewnętrznych na zrealizowanie tych planów – komentuje dzisiejsze spotkanie Starosta Marek Olszewski.

Fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

drukuj (Kolejne spotkanie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej z Torunia do Czernikowa)

  • autor: Wojciech Knieć
  • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo...
  • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo...
  • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo...
  • 2022-02-08 Spotkanie dot. linii kolejowej Toruń-Czernikowo...

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.