Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • Dobrzejewice - budowa filii Poradni...

Powiatowe inwestycje w toku

Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dezorganizuje wiele dziedzin życia rodzinnego, społecznego oraz gospodarczego. W tej zmienionej przez epidemię rzeczywistości przesuwają się terminy, wiele firm walczy o przetrwanie i niewiele przedsięwzięć udaje się realizować zgodnie z planem. Tym bardziej cieszy fakt, że powiatowe inwestycje toczą się według wcześniej przyjętych harmonogramów.

Filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach
23 marca b.r. podpisana została umowa na budowę filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach. Wyłoniony w przetargu wykonawca to firma Bud-Eko R.S. Szymańscy z Torunia. Plac budowy został już przekazany i rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Warto przypomnieć, że nowa siedziba Poradni powstanie na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o odważnej i nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia. 
Po zakończeniu inwestycji, terapeuci zyskają wreszcie odpowiednie warunki do pracy z dziećmi i młodzieżą. Na 233 m2 powierzchni użytkowej powstanie pięć przestronnych, nowoczesnych gabinetów, profesjonalnie wyposażona sala integracji sensorycznej, 
a także zaplecze administracyjno-socjalne. W ramach inwestycji zakupione również zostanie odpowiednie wyposażenie 
i sprzęt terapeutyczny, zapewniające najwyższą jakość pracy psychologów i pedagogów. 

Nowe pracownie zawodowe
Nie tak dawno pisaliśmy o nowej, świetnie wyposażonej pracowni krawieckiej w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Tymczasem lada moment zostanie podpisana kolejna umowa z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego na dofinansowanie ze środków unijnych wyposażenia kolejnych dwóch pracowni praktycznej nauki zawodu w tej szkole. Chodzi o zakup najnowocześniejszego sprzętu do pracowni gastronomicznej oraz wyposażenie od podstaw pracowni konfekcjonowania i przechowywania wyrobów cukierniczych. 
– Polskie przedsiębiorstwa gastronomiczne i cukiernicze  korzystają z coraz to nowszych technologii przygotowywania oraz konfekcjonowania swych wyrobów. W związku z tym kształcenie zawodowe, w szczególności uczniów ze specjalnymi potrzebami, powinno przebiegać z wykorzystaniem najnowocześniejszych dostępnych na rynku urządzeń. Pozwala to młodzieży wejść na rynek pracy z możliwie najwyższymi kompetencjami zawodowymi i stać się po prostu poszukiwanymi pracownikami – podsumowuje Starosta Toruński Marek Olszewski.

Modernizacja dróg powiatowych
Pogoda sprzyja budowlańcom i drogowcom, więc na powiatowych drogach praca wre.

Trwa przebudowa drogi powiatowej Gostkowo – Papowo Toruńskie na długości 5 km (bez fragmentu o dł. 130 m, który przebiega przez tereny kolejowe). Trasa zostanie poszerzona z 4,5-5,0 m do 5,5 m i zyska nową nawierzchnię oraz szerokie pobocza. Skrzyżowania zostaną rozbudowane, powstaną nowe przystanki autobusowe oraz chodniki ze zjazdami. Będzie bezpieczniej – drogowcy zainstalują bariery energochłonne, balustrady, 3 aktywne przejścia z sygnalizacją oraz wymienią oznakowanie pionowe i naniosą poziome. 
W projekcie zastosowano wyniesione przejścia dla pieszych, by wymusić redukcję prędkości dla poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych. Obecnie trwa korytowanie pod poszerzenie nawierzchni, wycinka drzew, układanie chodnika i przekładanie urządzeń obcych kolidujących z pracami. 
Wartość inwestycji brutto: 4,8 mln zł.

Kontynuowane są także prace budowlane na drodze powiatowej w Brąchnowie. Na odcinku 400 m drogowcy poszerzą jezdnię i położą nową nawierzchnię. Powstanie nowy chodnik, peron przystanku autobusowego i przejście dla pieszych – to ważne, bo droga prowadzi do szkoły i obiektów handlowych.
Wartość inwestycji brutto: 2,1 mln zł.

Pomarańczowe kamizelki drogowców i ciężki sprzęt można spotkać także na trasach Dąbrowa Chełmińska – Bolumin – Skłudzewo oraz Gierkowo – Skłudzewo – Rzęczkowo.
Ten ważny ciąg dróg powiatowych łączy dwa powiaty: toruński i bydgoski. Teraz czeka go remont na odcinku niemal 3 km. Po zakończeniu prac droga będzie szersza, zyska nową nawierzchnię, oznakowanie, szerokie pobocza, chodniki 
i przystanek autobusowy. Zarząd pomyślał także o bezpieczeństwie – tam, gdzie to konieczne pojawią się bariery 
i przejścia dla pieszych. 
Wartość inwestycji brutto: 2,6 mln zł.

Wszystkie wymienione remonty zakończą się w połowie września.

Drogi rowerowe
Od czerwca ubiegłego roku na terenie czterech gmin powiatu toruńskiego trwają nieprzerwanie roboty budowlane związane z rozbudową sieci powiatowych dróg rowerowych. Obecnie realizowane są trzy inwestycje finansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i budżetów partnerskich samorządów – powiatu toruńskiego oraz poszczególnych gmin. 

Na odcinku Osiek nad Wisłą – Czernikowo – Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa, w gminach Obrowo oraz Czernikowo powstaje 24,3 km drogi. Nawierzchnia docelowa – masa bitumiczna, kostka oraz kruszywo naturalne – położona została przez wykonawcę (PRD Lipno) już na połowie całego przebiegu. Wszystko wskazuje na to, że zakładany termin zakończenia prac, w czerwcu 2020 roku, zostanie dotrzymany. 

Budowane przez firmę TRANSBRUK Pigża odcinki Różankowo – Piwnice – Lulkowo oraz Kamionki Małe – Turzno, powstają w gminie Łysomice. Ich łączna długość wyniesie 5,7 km i będą pokryte masą bitumiczną. Teraz nawierzchnia kładziona jest na odcinku Kamionki Małe – Turzno. Następnie rozściełacz przekierowany zostanie na odcinek Różankowo – Piwnice. Zakładany termin zakończenia prac to maj 2020, tj. przed przewidzianym w umowie terminem. 

Trzeci z budowanych obecnie odcinków, droga rowerowa Toruń – Przysiek – Rozgarty – Górsk z odgałęzieniem do Barbarki, zlokalizowany jest w gminie Zławieś Wielka i ma niespełna 10 km długości. Nawierzchnia docelowa – masa bitumiczna – została położona przez wykonawcę, firmę TRANSBRUK Pigża, na łuku łączącym granice miasta Torunia w kierunkach Motoareny i Barbarki oraz na fragmencie ulicy Jaśminowej, pomiędzy Przysiekiem a Rozgartami. Na pozostałych odcinkach ustawione zostały obrzeża, przygotowywane są kolejne warstwy konstrukcji podbudowy. Zakładamy dotrzymanie czerwcowego terminu zakończenia prac.

drukuj (Powiatowe inwestycje w toku)

 • logo ue
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • 2020 04 28 Budowa filii Poradni...
 • Droga rowerowa Osiek-Mazowsze - w Czernikowie przy parku (4)
 • Droga rwerowa Osiek-Mazowsze - odcinek Czernikowo -...
 • Droga rwerowa Osiek-Mazowsze - odcinek Czernikowo -...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - rozwidlenie tras na...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - rozwidlenie tras na...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo (2)
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo (3)
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Osiek - Mazowsze - odcinek Osiek - Obrowo...
 • Droga rowerowa Rozgarty - Górsk

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.