Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • szczepienia

Zadbaj o wątrobę – zbadaj się!

Pojawia się kolejna szansa, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych umożliwiających wczesne wykrycie wirusa zapalenia wątroby typu B i C, a także zabezpieczyć siebie i bliskich przed następstwami choroby. Trwa program „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”, w ramach którego możemy skorzystać z:
• bezpłatnych wykładów/prezentacji na temat profilaktyki i leczenia WZW,
• bezpłatnych badań diagnostycznych krwi obejmujących test potwierdzający HBSAg oraz badanie na obecność przeciwciał anty-HCV,
• bezpłatnych szczepień przeciw WZW.

Wczesne wykrycie choroby prowadzi do jej zahamowania lub całkowitego wyleczenia, a około 90% pacjentów wcześnie zdiagnozowanych udaje się wyleczyć!

Co należy zrobić?  wejść na stronę internetową programu: stopwzw.pl/dzialania-edukacyjne/ i zapisać się na wykład/prezentację, w której udział da Państwu szansę na bezpłatne skorzystanie z badań i szczepień przeciw WZW.

Zachęcamy do udziału w badaniach profilaktycznych!
Więcej informacji: www.stopwzw.pl i pod numerem tel. 533 334 851

Warto wiedzieć, że…
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirusowe zapalenia wątroby za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Postawiła je obok tak ważnych wyzwań zdrowotnych na świecie, jak malaria czy HIV.
Przyczyną WZW są zakażenia wirusami przeważnie typu A, B, C i E, z których za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV). Wirusy typu A (HAV) i E (HEV) szerzą się drogą pokarmową, a także przez kontakt z osobami zakażonymi. 
Zakażenia HBV i HCV często przebiegają w sposób utajony, przez lata skrycie niszcząc wątrobę, prowadząc do jej zwłóknienia oraz marskości i niekiedy do raka wątrobowokomórkowego. Więcej informacji o wirusie można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (hiperłącze -> https://www.gov.pl/web/gis/wirusowe-zapalenie-watroby-typu-b-wzw-b).
Rozprzestrzenianie WZW jest tak dużym problemem, że Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (World Hepatitis Day), którego data związana jest z urodzinami laureata Nagrody Nobla prof. Barucha Samuela Blumberga. Profesor zidentyfikował wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz opracował specjalistyczną szczepionkę. Teraz i my mamy okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tego zagrożenia i skorzystać z możliwości zaszczepienia się.

drukuj (Zadbaj o wątrobę – zbadaj się!)

  • Bez tytułu

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.